Skocz do zawartości

Lepszy system nawigacji dla autonomicznych kosiarek


Komentator

Pomocna odpowiedź

Lepszy system nawigacji dla autonomicznych kosiarek

Firma iRobot, znana głównie z autonomicznych odkurzaczy, przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego produktu. Terra to robokosiarka, która nie będzie wymagała zakopania w ogrodzie specjalnego przewodu. Tej konstrukcji wystarczą czujniki optyczne.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Tam chyba nie podano liczby latarni. W materiale reklamowym napisane jest "beacons" czyli pewnie jest tego kilka.

Nawet przy pomocy 2 latarni byłoby ciężko, bo są wtedy 2 możliwe położenia. Kiedyś robiłem podobne zadanie i używałem do tego współrzędnych Barrycentrycznych. To jest coś na zasadzie sumy ważonej.

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz tylko wytlumacz jak precyzyjnie okreslic odleglosc robota od latarni ?

swiatlem chyba kiepsko, radiowo nie ma jeszcze dokładnych modułów.

Pytam bo chcial bym zrobic swoja nawigacje.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zauważcie, że tu nie chodzi o jednorazowe wyznaczanie położenia, tylko o uszczegółowienie położenia, które kosiarka już mniej więcej zna na podstawie własnych czujników takich jak enkodery w kołach, akcelerometr, żyroskop i kompas. Zatem problem z dwoma możliwymi położeniami przy dwóch bojach odpada, chyba, że kosiarka akurat znajduje się prawie dokładnie między nimi. A jak wyznaczyć swoje położenie przy pomocy tylko jednej boi? Bardzo prosto: wystarczy zmierzyć do niej odległość, przesunąć się o znany dystans w znanym kierunku i zmierzyć tę odległość ponownie. Uzyskamy trójkąt o znanej długości wszystkich boków (a właściwie 4 możliwe trójkąty), którego czubek wskazuje nam położenie boi względem dwóch położeń kosiarki przy podstawie trójkąta. Jeśli teraz będziemy takie pomiary wykonywać cały czas podczas ruchu, to jesteśmy w stanie odfiltrować niedokładności i dość dobrze zgadnąć gdzie jesteśmy.

Artykuł wyraźnie wspomina, że kosiarka ma wyłącznie "czujniki optyczne", więc ta kwestia jest rozwiązana. Czy są to czujniki badające czas lotu fotonów (mamy już takie w powszechnym zastosowaniu) czy też na przykład prosta tasiemka czujników optycznych mierząca rozstaw dwóch światełek, albo nawet po prostu kąt pod jakim widoczna jest latarnia — to już trzeba by było sprawdzić, bo wydaje mi się, że każde z tych rozwiązań mogłoby dobrze działać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Antena w robocie sugeruje, że miałyby to być czujniki optyczne, jednak chyba nie sprawdzałyby się one zbyt dobrze na zewnątrz. W internecie można znaleźć informacje o tym, że w 2015 roku iRobot miał pewne problemy podczas projektowania tej kosiarki. Chcieli wykorzystywać w czujnikach komunikację na częstotliwości 6240-6740 MHz, ale nachodziło to na pasma używane przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO). Zainteresowani znajdą szczegóły tutaj: iRobot Definitely Developing Robot Lawn Mower, Astronomers Very Upset

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.