KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Lepszy system nawigacji dla autonomicznych kosiarek

Lepszy system nawigacji dla autonomicznych kosiarek

Firma iRobot, znana głównie z autonomicznych odkurzaczy, przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego produktu.

Terra to robokosiarka, która nie będzie wymagała zakopania w ogrodzie specjalnego przewodu. Tej konstrukcji wystarczą czujniki optyczne.

Na rynku istnieje już kilka autonomicznych kosiarek, jednak korzystają one przeważnie z niewygodnej technologii - użytkownik zmuszony jest do położenia lub zakopania w ogrodzie specjalnego przewodu, ograniczającego pole robocze urządzenia.

Inżynierowie iRobot zdecydowali się na użycie radiolatarni, które należy umieścić w strategicznych miejscach ogrodu. Na podstawie czasu, w jakim sygnał dociera do urządzenia z latarni, Terra będzie w stanie wyznaczyć swoje aktualne położenie.

Robot nie wyjedzie poza zaprogramowany obszar

Robot nie wyjedzie poza zaprogramowany obszar

Po rozmieszczeniu radiolatarni przychodzi kolej na konfigurację robota. Nie jest to skomplikowany proces – za pomocą dedykowanego joysticka należy przejechać kosiarką po obwodzie obszaru, który Terra będzie miała za zadanie kosić. Tyle wystarczy, aby urządzenie stworzyło mapę terenu, który ma być pielęgnowany. Znane z robotów Roomba algorytmy zadbają już o resztę.

Radiolatarnia umożliwia precyzyjne zaplanowanie trasy przejazdu

Radiolatarnia umożliwia precyzyjne zaplanowanie trasy przejazdu

Oczywiście, jak na dzisiejsze czasy przystało, nie mogło zabraknąć dedykowanej aplikacji na telefon. Oprogramowanie umożliwia zdalną kontrolę oraz podgląd telemetrii, czyli monitorowanie pracy urządzenia. Podobno iRobot pracuje również nad stworzeniem ekosystemu, który połączy wszystkie roboty pracujące wewnątrz i na zewnątrz domu właściciela.

Terra ma być dostępna w tym roku w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych, jako projekt pilotażowy. Cena kosiarki nie jest jeszcze znana, brakuje też bardziej szczegółowych informacji - na razie ruszyła jedynie kampania reklamowa. Skoro jednak mówimy o firmie iRobot, to zapewne można liczyć na sukces zbliżony do Roomby. Jakie jest Wasze zdanie? Czy roboty kosiarki będą tak samo popularne jak automatyczne, domowe odkurzacze?

FarmBot – domowy ogródek na Arduino i Raspberry Pi
FarmBot – domowy ogródek na Arduino i Raspberry Pi

Hobbyści potrafią zaskoczyć swoimi pomysłami. Tym razem pora na wykorzystanie elektroniki do automatyzacji domowego ogródka. FarmBota... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

irobot, ogród, roomba

Trwa ładowanie komentarzy...