Skocz do zawartości

Jaki napęd do minisumo?


szarpi

Pomocna odpowiedź

Witam, chcialem zapytać, które silniczki będą lepsze do minisumo: silniczek 1 , silniczek 2, dokładne specyfikacje, ten drugi jest szybszy, ma trochę lepsze przełożenie i jest jednocześnie trochę tańszy co mnie dziwi (moze kwestia tego ze nie ma mocowań na śrubke czy coś), więc jak już wcześniej pisalem, który byłby lepszy i czy wogóle nadadza sie do minisumo. Może lepiej jakies serwa? chociaż wolałbym trzymac sie silniczków z przekladnią bo są mniejsze i nie trzeba ich przerabiać.

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

dzieki, a tak z ciekawosci zapytam, czemu dwa pierwsze sie nie nadaja, parametrami sa zblizone do tego, ktory poleciles (srednio sie na tym znam wiec sugeruje sie jedynie parametrami), jesli chodzi o dlugosc to tez podobnie, ten pierwszy ma dlugosc 3 cm, robot moze miec 10 czyli spokojnie mozna je dac w jednej osi i jeszcze zostanie po 2 cm na kola,

pozdro!

Link do komentarza
Share on other sites

Ale zauważ, że między silnikami musisz zostawić sobie przestrzeń na kable, a po 2cm na koła to wcale nie jest dużo (i tak nie 'dociśniesz' ich do korpusu silnika, bo jest to niewykonalne). A te drugie co dałeś są maleńkie i raczej słabe. Ten krzyżyk (wał) jest wielkości ośki lego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

250 obr/min.

Wydaje mi się, że do pierwszego minisumo to stanowczo za dużo. Te 95obr na minutę z mobota (dg24..) przy kołach ~5cm dawał sobie dobrze radę (szybko, ale nie za bardzo), i przepychał taboret z 1,5 kg obciążenia na linoleum.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja zasilam je ~7V (2 lipole + l293d z ogromnym spadkiem), i ostatecznie koła ~40mm zostały zastosowane. I dają radę, chociaż cieszyłbym się, gdyby były szybsze. Następnym razem zastosuję chyba jakieś modelarskie 280 + przekładnia ślimakowa, powinno się nadać.

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki modelarskie i przekładnie ślimakowe to zły pomysł. Sam to przetestowałem na moim nieudanym linefolowerze. Po pierwsze plastikowe przekładnie ślimakowe z Wobitu (www.zebatki.com) nie wytrzymują takiego obciążenia, a po drugie silniki modelarskie które osiągaję prędkość kilkunastutysięcy obrotów na minutę mają zbyt dużą bezwładność żeby zastosować je w mini sumo.

A co do prędkości to zgadzam się z OldSkull, 250 obr/min to jest absolutne minimum. Żadne powolne "puszki" (puszka - robot minisumo seryjnie produkowany przez koło naukowe Konar) na zawodach się nie liczą. Ja miałem silniki 750obr/min i zająłem 4 miejsce na RA09 (z powodu słaby czujników).

Link do komentarza
Share on other sites

Odnośnie przekładni ślimakowych to zgadzam się w 100% z nes86, te przekładnie to mają w mojej ocenie tylko 2 zalety, prostota i duże przełożenia uzyskane z tejże prostoty a reszta to same wady.

Tarcie i w efekcie ciepło wydzielanie i szybkie zużycie lub zgrzanie ślimaka ze ślimacznicą przy tak dużych obrotach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.