Skocz do zawartości

[Bascom]program niedający się załadować na ATmega8


feriar

Pomocna odpowiedź

Witam,
kolega mi użyczył porgram na ATMega8 który ma za zadanie sterowanie silnikami za pomoca podczerwieni. U niego chodzi bez problemowo wszytko dziala i ogólnie jest OK, ale ja jak chce załadować ten porgram na swoją Atmeg'e to wyświetla mi "Difference at 00000" albo "at 00022" itp.

Od czego to może być problem ??

Mogę powiedzieć tyle że:

-resetowałem procesor po każdej nie udanej próbie

-[nie wiem czy dobrze mówię ale] te program zajmuje 1496 pamięci ROM

-sprawdzałem procesor czy działa na własnym napisanym programie który ma wprawiać diodę w miganie i wprawia

Według mnie to może być wina programu ale nie jestem przekonany na 100%

Proszę o szybką odpowiedź 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

te rozwiązanie nic nie dały lecz zastanawiam się nad tą wypowiedzią:

Miałem podobny problem na systemie xp. Wgranie dużego programu do procka graniczyło z cudem (powtarzające się błędy weryfikacji). Pomógł sposób znaleziony chyba gdzieś na elektrodzie. Trzeba dodac do rejestru:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\Parport\Parameters]

"DisableWarmPoll"=dword:00000001.

U mnie po tym zabiegu problemy zniknęły.

tylko właśnie niemoge tego zrobić bo niekumam, czaje tylko tyle ze mam zrobic klucz Parameters lecz niewiem jak ten plik "Disable.." zrobic. Mógłby to ktoś dla przeredagować łopatologiczenie krok po kroku bo nieogarniam 😕
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W rzeczywistości w podanych odpowiedziach na elektrodzie nie padła najbardziej prawdopodobna. Błędy podczas wgrywania softu do procka i późniejsza jego weryfikacja w Bascomie (nie licząc braku zasilania, złego podłączenia itp) wynikają ze zbyt dużej szybkości przesyłania danych przez programator. Bascom ma coś takiego jak ustawiane opóźnienie podczas programowania. Gdzieś kiedyś wyczytałem, że powinno być większe im szybszy procesor znajduje się w komputerze. Inna sprawa, kiedyś zauważyłem, że programowanie kablem 6-ścio żyłowym powoduje bardzo często błędy, przy 10-cio żyłowej taśmie, gdzie każdy sygnał jest oddzielony przewodem masy, nie zauważyłem tego problemu dla tego samego Port delay. Przechodząc do meritum, ustawia się to w Options->Programmer->Port delay, ja osobiście wpisuję tam wartość z zakresu 20-40, oczywiście jest to głównie do programatorów STK200/300.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

wpis sie dodał ale i tak nie działa nawet porbowałem z port delay ustawiać ale też lippa ;\ jest moze jakis program w którym można ten program wrzucić i wrzucić go na proca ?

Link do komentarza
Share on other sites

KD93, mam wgrac prze ISP Programmer czy przez AVR ISP STK programmer, jesli przez to pierwsze to musisz mi napisac jak 🙂

nieżeby coś mówił, ale ma ktoś może jeszcze jakieś pomysły jakby ten problem rozwiazać, moge dodatkowo powiedzieć że używam programator STK200

Link do komentarza
Share on other sites

Klikasz"read signature" w przyciskach po lewej (powinien ci rozpoznać procka).

Tam gdzie masz napisane: "File for programing Flash" klikasz ikonke z folderem po prawej stronie i ładujesz tego hexa.

Potem "erase & program all" i powinno się zaprogramować.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.