Skocz do zawartości

Jak zbudować programator pod atmega8


Noshi

Pomocna odpowiedź

Szukałem na forum i ogólnie w necie w goglach i jest wielkie bla bla bla o programatorach a nic konkretnego. Pomoże ktoś mi (zupełnie zupełnie zielonemu) w budowie programatora? 🙂 widziałem programator własnej roboty u mojego wujka i nie był on tak powalony jak według tych wszystkich skomplikowanych schematów, ale nie mam z nim narazie kontaktu. Pomyślałem, że drodzy robotycy mogliby mnie wesprzeć jakimś prostym schemacikiem budowy takiego programatorka (na usb) z którym na bank dałbym sobie radę. Pozdrawiam, Noshi

Link do komentarza
Share on other sites

Na USB tego nie zrobisz, bo żeby coś zaprogramować to musisz mieć już zaprogramowany procesor do programatora USB 🙂

Najlepiej kupić z allegro, cena w granicach 30-40zł i masz pewność, że zaczynasz zabawę z czymś działającym, a nie główkujesz tygodniami o co chodzi, bo procesor się nie chce zaprogramować, albo niby się programuje, ale nie działa.

Można zrobić bardzo prosto programator do LPT, ale ma on też swoje wady i potrzebny jest port LPT w komputerze (na przejściówkach raczej nie zadziała).

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Jak chcesz zrobić swój pierwszy programator to masz dwie podstawowe możliwości.

(Zakładam, że mówimy o programatorach do procesorów AVR Atmela)

1. Programator STK200 w necie jest sporo schematów, - jest to jeden układ scalony (bufor) i kilka elementów (mnie się zmieścił w obudowie wtyczki LPT a nie był w wersji SMD tylko przewlekanej), wadą tego programatora jest to, że jest podłączany do portu LPT - czyli raczej starsze kompy.

Działa z większością programów od Bascoma po ISP Programer

2. Programator USBasp, programator na USB, troszeczkę bardziej złożony ale nadal jeden układ scalony. Tym razem jest to procesor ATmega8 lub ATmega88.

Wadą tego rozwiązania jest konieczność zaprogramowania gdzieś tego procesora. Rozwiązaniem może być złożenie na szybko np na płytce stykowej STK200 tylko w celu zaprogramowania tego procka.

Dzieła podobno tylko pod AVR DUDE.

Uwaga odnośnie USBasp.

Pobieżnie porównywałem ten programator z programatorem AVR prog USB v2.

Sprzętowo wyglądają w miarę identycznie (nie bawiłem się w "znajdź 10 szczegółów")

Ten programator jest obsługiwany przez AVRStudio jako programator STK500.

Może dałoby się podmienić soft między tymi dwoma programatorami.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

mam pięcioletnią stacjonarkę, a na lpt (wstyd się przyznać) wchodzi mi klawa, więc port mam zajęty, dlatego myślałem o usb. Ale chyba faktycznie kupię programator. Do zamknięcia. Dzięki wszystkim za pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.