Skocz do zawartości

Przekaźnik raz działa raz nie


Masterpc96

Pomocna odpowiedź

Witam mam na pcb dwa przekaźniki które są sterowana po przez esp8266

Podłączone wg poniższego schematu

 

schemat.thumb.png.6e1cc154635db405b1104bb60f668597.png

przez 7 dni wszystko działało w prządku. Dzisiaj jeden przekaźnik przestał działać, odłączyłem pcb od prądu i wziąłem na stół, podałem 5v i gnd na styki przekaźnika, jeden załączał a ten drugi nie. Wydaje bardzo ciche kliklnięcie, słychać że coś w nim się ruszy ale nie wystarczająco żeby się załączył. Wylutowałem przekaźnik i znowu podałem na styki 5v i gnd, tylko teraz między stykami nie było diody prostowniczej (4148). Co może dziać się nie tak że przekaźnik działa a po pewnym czasie przestaje działać? Wcześniej przez rok używałem przekaźników z botlandu (miały styki com i no) działały bez problemu na takim samym schemacie tylko na własno robionej pcb (teraz układ działa na pcb z firmy jlcpcb). Przekaźnik który wariuje zakupiłem w abc rc i tej to ten. Zasilacz hi link ma wydajność prądową 0.6A, nie przypuszczam żeby to była wina zasilacza gdyż nawet na porcie usb ten przekaźnik nie chce działać?
Tranzystor w celu sterowania przekaźnikiem to bc817

Edytowano przez Masterpc96
Link do komentarza
Share on other sites

Co to za przekaźnik masz jaki prąd potrzebuje , jaki jest jego Imax ?

Weź na sam przekaźnik podaj z zasilacza laboratoryjnego czy innego 5VDC na cewkę przekaźnika i zobacz czy Ci działa ten przekaźnik oraz odczytaj jego max pobór prądu bo to ważne jest, albo znajdź charakterystykę tego co masz ile prądu pobiera max by cewka się nasyciła w chwili załączenia.

Jak będziesz wiedział ile potrzebuje Imax by cewkę nasycić to będziesz pewny jaki prąd max potrzebujesz. Jak już to będziesz wiedział to potem podaj z takiego zasilacza taki sam prąd przez tą Twoją płytkę i zmierz miernikiem na końcu linii czy przechodzi ten prąd i czy ścieżka się bardzo nie grzeje dotknij palcem 5VDC nie zabije Cię nawet jeśli nie jest zabezpieczony obwód farbą. Tylko tak możesz sprawdzić i eliminować co w tym Twoim urządzeniu nie działa albo w czym jest problem.

 

 

Edytowano przez daniel89
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Masterpc96 skoro jesteś pewien, że przekaźnik nie działa to trzeba go wymienić na nowy. Może była jakaś przyczyna, albo nie. Jeśli drugi się też szybko uszkodzi, to będziesz wiedział więcej. Jeśli załączasz indukcyjne obciążenie, to może trzeba pomyśleć o dodaniu gasika. Jak taki gasik dobrze dobrać do obciążenia to nie wiem.

Link do komentarza
Share on other sites

35 minut temu, grg0 napisał:

@Masterpc96 skoro jesteś pewien, że przekaźnik nie działa to trzeba go wymienić na nowy. Może była jakaś przyczyna, albo nie. Jeśli drugi się też szybko uszkodzi, to będziesz wiedział więcej. Jeśli załączasz indukcyjne obciążenie, to może trzeba pomyśleć o dodaniu gasika. Jak taki gasik dobrze dobrać do obciążenia to nie wiem.

Wystarczy dioda i rezystor . Gasik to obwód RC i głównie się go stosuje do TRIAKów a nie przekaźników. Nie widzę sensu dawania gasika do przekaźnika. Dioda zbija szpilki a rezystor rozładuje. Jaki łuk tam chcesz gasić na przekaźniku.. Nawet na schematach do urządzeń przemysłowych nie widziałem by ktoś dawać gasik do przekaźnika tylko właśnie rezystor i diody. Tylko ważne by dioda była szybka - Shotkiego .

 

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@daniel89 , no cóż, świat jest bardziej skomplikowany niż Ci się wydaje.

Ochrona  przeciwprzepięciowa elementów  sterujących cewki  przekaźników elektromagnetycznych

Po drugie pisałem o załączaniu obciążenia indukcyjnego przez przekaźnik, czyli ochronie styków przekaźnika. Zakładając, że@Masterpc96 załącza, czego niestety nie wiemy, rolety zasilane z sieci prądu przemiennego 230V to gasik wydaje się odpowiednią ochroną.

Link do komentarza
Share on other sites

Przekaźnik oczywiście wymieniłem, nie jest to problem prądu gdyż po podpięciu zasilania z portu usb bezpośrednio na cewkę on nie działa a drugi działa. Po wylutowaniu przekaźnika nagle zaczął działać. Podejrzewam zimne luty w przekaźniku i po podgrzaniu wróciły do sprawności

 

Link do komentarza
Share on other sites

Ale by te styki zadziałały musi popłynąć przez cewkę prąd, a i jeśli chodzi o styki to nie podłączasz się bezpośrednio pod nie, lecz przez pola lutownicze na PCB. Same przekaźniki i owszem bywają zawodne szczególnie gdy pracują w ekstremalnych warunkach - np. duże obciążenie prądowe styków. Z tego też powodu styki potrafią się sklejać, "nadpalać" a szybka naprawa to - spirytus i papier ścierny - no ale to nie w takich maluszkach jak Twój przekaźnik. Przy takim przekaźniku raczej nie dochodzi do awarii typu  raz działa, a raz nie - no chyba, że przekaźnik już zadziałał zdecydowanie więcej razy niż podaje jego nota katalogowa.

Link do komentarza
Share on other sites

przekaźnik działa max 3 razy dziennie, obciążenie styków com i no to max 0.4A. Właśnie wyjąłem pcb z puszki odłączyłem od sieci i wziąłem na biurko, kablami na krótko podpiąłem napięcie na cewkę przez piny przekaźnika nie przez pola lutownicze i też nie chciał ruszyć

Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, Masterpc96 napisał:

przez piny przekaźnika

cokolwiek to znaczy rozumiem, że nie wylutowałeś go z PCB - szukałbym problemu w PCB. Tak poza tym to przekaźnik sterujesz procesorem, a program przeanalizowałeś, procesor się nie wiesza?

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Wylutowałem go żeby wymienić, program się nie wiesza bo działa prawidłowo, drugi przekaźnik podnosi rolete a miernikiem sprawdziłem czy idzie sygnał z esp na ten przekaźnik i idzie.

Uściślę to jak go testowałem,

najpierw na pcb przykładałem napięcie bezpośrednio na cewkę, z przekaźnika wychodzą piny i na te piny podałem napięcie, a cyna była dookoła. Jak to mówią lut powinien wyglądać jak wulkan w krater przyłożyłem napięcie (nie wiem jak Wam to zobrazować)

potem wylutowałem przekaźnik żeby go wymienić. Sprawdziłem go jeszcze raz już wyługowany (przyłożyłem napięcie bezpośrednio na cewkę) i zaczął działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Co wy tak proste rzeczy utrudniacie ? 🙂 . Prosiłem Cię o pobór prądu Imax na cewkę, ile pobiera ta cewka tego prądu maksymalnie w momencie nasycania , zmierzyłeś to na wylutowanym przekaźniku ? Jak mierzysz w obwodzie na płytce PCB to tam masz ścieżki odchodzące i prąd się rozchodzi zgodnie z prawami Kirchhoffa , więc takie pomiary nie dadzą wiarygodnej informacji. Potrzebujemy prądu na samą cewkę. Potem miałeś z zasilacza puścić właśnie taki prąd z napięciem 5V przez tą płytkę i sprawdzić czy się grzeje płytka i ile masz na zaciskach do przekaźnika jakie napięcie i jaki prąd. Bez pomiarów to gdybanie .

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.