Skocz do zawartości

Smart Home RPI co najlepiej wybrać


daniel89

Pomocna odpowiedź

Ja czegoś nie rozumiem.

Chcesz podłączyć >32 Arduini (które oczywiście zasilania nie potrzebują) a martwisz się poborem prądu przez jeden dodatkowy układ, który będzie z nimi gadał?

Co oznacza "pojemność karty dla takiej strony"? Jakiej strony? Wypasiony wordpress to paręset MB, z czego 90% to śmiecie...

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No ale Arduino to znikomy pobór mocy, takie 32 moduły to dopiero koncepcja nie wiem jak to ostatecznie wyjdzie, dlatego pytam co lepiej zrobić,, to nie jest taka ostateczność. Ile takie Arduino pobierze mocy w ciągu miesiąca ? bo może się okazać że ekspandery wejść wyjść i samo sterowanie z malinki będzie lepszym wyborem dla zmniejszenia rachunków jeśli te 32 Arduino faktycznie dużo zjedzą prądu ..

 

Arduino uno pobiera 50 mA, inne płytki trochę mniej ale podobnie przy 5V . Do tego spadek deliklatny na zasilaczu mocy ...

czyli wyjdzie że w ciągu dnia 6W, w ciągu roku 2kW ? Czyli 1,2zł jedno Arduino w ciągu roku ? Dobrze liczę ? jeśli kWh jest po 60gr ?  No może doliczę jeszcze drugie tylę na spadek mocy na zasilaczu to dało by 2,4zł na rok , czy to źle liczę ?

No tylko ekspandery też przecież pobierają prąd, mniejszy ?

 

Chodziło mi o stronę na PLC, Jakaś taka bardziej rozbudowana to jaka pojemność karty pamięci potrzebuję. Bo tam karty pamięci są drogie i czy to jest warte muszę wiedzieć mniej więcej jaki rozmiar pamięci potrzebny jest do postawienia takiej strony na plc.

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, daniel89 napisał:

 Z CAN mam doczynienia w pracy i z doświadczenia wiem że to jest standard dla motoryzacji, co prawda można go wykorzytać do czegoś innego, ale skoro w przemyśle nie stosuja CAN tylko RS485 na PLC to jak to wytłumaczyć ?

Cześć,

według mnie CAN jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle. Ja pracuje w zupełnie innej branży niż motoryzacja a CAN jest najczęściej używaną magistralą w projektach w których uczestniczę. Jeśli chodzi o PLC to też CAN jest często używany oraz coraz częściej Profinet  (odmiana Ethernet'u).

Cytat

A po co mam serwer dodatkowo dokładać na którym umieszczę stronę , skoro malinka może robić za Mastera i serwer ?

Jako serwer WWW wystarczy ESP8266.

Cytat

No ale w Malince masz czip quad-core ARM-8 Cortex-A53 CPU . Jest to wydajniejszy chip od STM32 jeśli masz na myśli te zwykłe Cortex M0-M7

Jeśli myślisz, że na RPI będzie to chodziło wydajniej niż na STM32 to jesteś w błędzie. Sam Linux bardzo mocno obciąża te procesory (zobacz sobie kiedyś ile demonów chodzi w tle). Byłoby inaczej, gdybyś sam uszył sobie Linuxa "na miarę" np. korzystając z meta-dystrybucji Gentoo (łącznie z jądrem szytym na miarę), ale raczej nie będziesz tego robił?

Po któreś tam tak jak pisałem, to chyba Domoticz ma obsługę CAN bus (jakiś moduł dodatkowy).

Ale to oczywiście ma być system dla Ciebie, więc możesz wybrać rozwiązania jakie Ci pasują.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, daniel89 napisał:

Jakaś taka bardziej rozbudowana to jaka pojemność karty pamięci potrzebuję.

Jeśli wordpress + woocommerce + system zamówień online + integracja z PayU + piętnaście dodatkowych (mało potrzebnych) modułów w stylu "wyświetlamy ładne obrazki na stronie głównej" + woocommersowe "piętnaście formatów obrazków które mają się znaleźć na dysku" + 10.000 produktów to jakieś 2 GB łącznie z bazą danych (w tym 1.95GB to te nieszczęsne obrazki) to sam sobie na to pytanie odpowiedz.

Tyle autentycznie zajmuje strona klienta.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

No właśnie najwięcej pewnie to te obrazki zajmują. Czyli u mnie aż 2 GB nie potrzeba. A ile dokładnie to pewnie wyjdzie w praniu jak bym się za to zabrał.Największą jaką mógł bym użyć za 1100zł to 256MB, reszta jest poza zasięgiem cenowym. Czy się mi to będzie opłacać ? Nie wiem tego. Dlatego rozważam i Malinę i inne płytki. Z tym CAN-em to masz rację , ale RS485 Modbus RTU też nie ustępuje jak do takiego zastosowania co chcę zaprojektować. Z racji że dosyć tanie są takie dla Arduino zabawki to spróbuję i to i to na kilkanaście urządzeń puścić i po testach podejmę decyzję. Dalej pozostaje tylko kwestia , że nie odpowiedzieliście nic o poborze prądu przez Arduino czy dobrze to policzyłem i ile faktycznie takie coś ciągnie. Nie ukrywam że zapał do 32 urządzeń trochę zmalał i na pewno będzie to mniej takich ATMEG z 10 pewnie gdzieś.

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Przecież RPi może bez problemu działać 24h na dobę. Problemem są karty pamięci, bo dobrze montować je tylko do odczytu, ale SSD rozwiązuje tu ten problem. Moje RPi 2 działa ciągle od 4 lat (z kilkoma przerwami gdy reinstalowałem system), i sporo czasu z zużyciem CPU na 100% przez BOINC. Nawet momentami było podkręcane.

Nie wiem o co chodzi wam z wydajnością. 4 rdzenie 1.4GHz to jednak dużo więcej niż STM32 70Mhz. Usługi jakieś są, ale zabierają śmiesznie małe zasoby. U mnie na Raspbian Lite zajęte jest teraz 57MB RAMu i to z uruchomionymi moimi dodatkowymi rzeczami, a średnie obciążenie CPU dla ostatnich 15 minut to 0.25%.

Co do komunikacji, to kilka lat temu robiłem projekt smarthome na Openhab. Urządzeniami końcowymi były moduły na atmegach, a łączność odbywała się modułami NRF24l01. Na RPi napisaliśmy programik który komunikował się z Openhabem po MQTT i tłumaczył komendy na na nasz protokół i wysyłał je przez NRF24l01. Więc nie trzeba się ograniczać do tego co akurat jest obsługiwane.

Edytowano przez Harnas
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Czyli polecasz OpenHaba ? Kolegą chodziło o to że STM32 ma wbudowaną obsługę CAN i nie trzeba zewnętrznych modułów. Każdy ma jakieś przyzwyczajenie i po forum ewidentnie widać że skoro większość rzeczy robione jest na STM32 w robotyce to i można na tym SmartHome. Ty mówisz że bezprzewodowo robiłeś po NRF. Mnie takie rozwiązanie nie zadawala, ja chciałem albo przez RS-a albo wspomnianego CAN, bo standard KNX w automatyce domowej jest jeszcze za drogi. Z tego co czytałem to podobno OpenHab ma możliwość podpięcia Modbus RTU , prawda to ? Jeśli prawda to by załatwiło mi sprawę bawienia się dodatkowego. Też nie jestem przekonany do tego czy komunikować się z Arduino w każdym pokoju i tam zadalnie SLAVEm przez niego zarządzać, czy to wyrobi i czy są lepsze rozwiązania .. Bo inną opcją jest zarządzanie przez PLC , ale na razie nie widzę by ktoś tutaj zachwalał PLC ...

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Używałem starego OpenHaba. To było z 4 lata temu, jeszcze w wersji 1. Nie wiem jak jest teraz, projekt leży w szufladzie 🙂

Nawet jeśli kupiłbyś CANshield za 200zł to z RPi wyjdzie kilka razy taniej niż kupno PLC. A możliwości są kilka razy większe. Np.: dołożysz sobie talerzowy HDD, zainstalujesz urBackup i masz wygodne backupowanie ważnych danych. Polecam 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, daniel89 napisał:

Bo inną opcją jest zarządzanie przez PLC , ale na razie nie widzę by ktoś tutaj zachwalał PLC ...

Cześć,

to nie tak, nigdy nie miałem nic przeciwko PLC, tylko koszty są dużo wyższe.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Z PLC nie jest problem samym w sobie bo kupno PLC z RS-em czy CAN-em za 1000-1500zł nie jest problemem. Problemem dla mnie jest karta pamięci za którą bym musiał dać z 1000zł za taką 256MB, a ta pojemność może na bazę danych być za mała ? Też taka karta pamięci na kościach SLC nie wiem czy wytrzyma z rok czasu ciągłego użytkowania czy po kilku miesiącach padnie, a potem dokładania kolejnej za kolejne 1000zł nie bardzo jest opłacalne . Chyba że podpiąć się pod SWITCHA i po Ethernecie słać na jakiś domowy serwer właśnie na RPi dane z czujników/tzn wtedy na takim dysku SSD czy talerzowym przechowywać dane i udostępniać ten dysk jako domowy NAS, czy to jest przerost formy nad treścią ? Nie wiem czemu ale nie bardzo mam zaufanie do takiego gołego urządzenia jak RPi, bo nie ma gwarancji ani testów by to działało 24 na dobę.. Ktoś ma takie RPi i nie wiesza mu się to ?

O właśnie @Harnas nie zauważyłem, Ty pdoobno końcowe moduły miałeś jako Atmegi i sterowałeś przez RPi i 4 lata Ci to chodziło ? Możesz coś więcej o tym powiedzieć , bo mnie właśnie takie coś na początku interersowało zrobić ? Chodzi mi o pobór energii na Atmegach, ile ich miałeś, czemu nie dawałeś kabla, itd ?

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, daniel89 napisał:

Z PLC nie jest problem samym w sobie bo kupno PLC z RS-em czy CAN-em za 1000-1500zł nie jest problemem. Problemem dla mnie jest karta pamięci za którą bym musiał dać z 1000zł za taką 256MB, a ta pojemność może na bazę danych być za mała ? Też taka karta pamięci na kościach SLC nie wiem czy wytrzyma z rok czasu ciągłego użytkowania czy po kilku miesiącach padnie, a potem dokładania kolejnej za kolejne 1000zł nie bardzo jest opłacalne . Chyba że podpiąć się pod SWITCHA i po Ethernecie słać na jakiś domowy serwer właśnie na RPi dane z czujników/tzn wtedy na takim dysku SSD czy talerzowym przechowywać dane i udostępniać ten dysk jako domowy NAS, czy to jest przerost formy nad treścią ? Nie wiem czemu ale nie bardzo mam zaufanie do takiego gołego urządzenia jak RPi, bo nie ma gwarancji ani testów by to działało 24 na dobę.. Ktoś ma takie RPi i nie wiesza mu się to ?

Cześć,

no i sam sobie odpowiedziałeś, koszty są znacząco wyższe niż dla innych rozwiązań i jest to jedyny minus PLC. Natomiast pewność działania, certyfikaty itp. przemawiają na korzyść PLC (jeśli dla kogoś te aspekty są istotne).

Pozdrawiam

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No ale mógłbym z PLC zrobić mastera i nie zapisywać danych na karcie pamięci tylko słać po Ethernecie na serwer i z niego dane odświeżać na stronie ... Ktoś coś takiego próbował, czy jak pisałem to nie jest za trafny pomysł ? Nie ukrywam że taka niezawodność jeśli tylko jeden master jest przy MODBUSIE trochę by mnie odciażyła od ciągłego pilnowania czy malinka nie padła ..

Link do komentarza
Share on other sites

36 minut temu, daniel89 napisał:

No ale mógłbym z PLC zrobić mastera i nie zapisywać danych na karcie pamięci tylko słać po Ethernecie na serwer i z niego dane odświeżać na stronie ... Ktoś coś takiego próbował, czy jak pisałem to nie jest za trafny pomysł ? Nie ukrywam że taka niezawodność jeśli tylko jeden master jest przy MODBUSIE trochę by mnie odciażyła od ciągłego pilnowania czy malinka nie padła ..

Do malinki można podłączyć Watchdog-Timer (nawet zewnętrzny na USB) i gdyby się zawiesiła robić sprzętowy restart.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No dobrze ale czy koś już taki zewnętrzny watchdog na usb dodawał i czy faktycznie to tak stabilnie działa. Z tego co sie dowiedziałem to malinka ma kaprysy odnośnie samego zasilania że jakie kolwiek wachania napięcia z sieci potrafią ją zrestartować samoczynnie tracąc dane i powodując błędy. Jesteś przekonany że ta malinka mimo tego że nie jest przeznaczona do pracy 24 na dobę będzie taką pracę wykonywać i nie zdenerwuje mnie tak że wywalę ją przez okno ? Słyszałem o wieszaniu się Kodi , tylko nie wiem czy to nie samej karty wina była. Gdzieś na YT widziałem że koleś chciał dom inteligentny na tym postawić i mu co jakiś czas się bugowało. Może jestem zbytnio uprzedzony  ? Może warto spróbować ? Potrzebował bym opinię osób co faktycznie to użytkują.

Też interesuje mnie wasza opinia o zrobieniu z PLC mastera a z RPi serwer na którym bym wyniki pomiarów przechowywał, czy to ma sens jaki kolwiek?

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze: tak trzeba pisać aplikacje aby reset w niczym nie przeszkadzał (a uszkodzenie karty wymagało jedynie wykonanie nowego egzemplarza). Inaczej: nie pomoże zabezpieczeń kupa jeśli programista (sam wiesz).

Po drugie: każda maszyna ma prawo zachowywać się niestabilnie jak dostanie nieprawidłowe zasilanie, i tu nie pomoże nawet tysiąc certyfikatów. Malinka nie jest wyjątkiem.

Po trzecie: malinki chodzą bez problemu 24/7 na bramownicach na autostradach obsługując ustrojstwa do pomiaru prędkości (i innych parametrów, nie znam się, kumpel tam pracował) oraz sterując kamerami. Z tego co wiem jakiś tam certyfikat mają (inaczej GDDiA nie zamówiłaby tych urządzeń).

Co do rozdzielenia funkcji mastera i serwera - już o tym pisałem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.