Skocz do zawartości

Smart Home RPI co najlepiej wybrać


daniel89

Pomocna odpowiedź

Witam,

Czy polecacie RPi 3 B+ , jako główny komputer do Smart Home ? Jeśli tak, to jakie komponenty do takiego Smart Home możecie polecić ? Myślałem o komunikacji po RS485, dysk zewnętrzny na USB bootowany i na nim system z jakimś gotowym systemem automatyki typu Domoticz,OpenHab, czy coś podobnego, albo własna domowa strona internetowa? Dodatkowo Arduino montowane w puszkach przy gniazdkach/przełącznikach światła, oraz czujniki CO,temperatury,wilgotnosci etc jako jeden czujnik też komunikacja po RS485. Czy możecie coś zaproponować z propozycją ze sklepu danego komponentu , lub macie jakieś własne ciekawe propozycje najlepiej tak zwizualizowane ?

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba najpopularniejsze połączenie w tej chwili to RPi + Domoticz i elementy wykonawcze na ESP. Sporo osób podpina też pod Domoticza gotowe bezprzewodowe włączniki i przekaźniki SonOffa. Wszystko zależy od tego czym dokładnie chcesz sterować i jak daleko mają być od siebie poszczególnie elementy systemu.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No właśnie zapomniałem napisać że to ma być przewodowo , dlatego napisałem RS485, może też być inna komunikacja przewodowa. RS485 daje mi 1200m zasięgu. Tylko jak przy każdym gniazdku i każdym wyłączniku światła zamontuję płytkę z arduino to będzie sporo tego . Dom 100m2 , 3 pokoje, salon, kuchnia, łazienka, ubikacja oraz kotłownia. Dokładnej ilości jeszcze nie policzyłem bo to dopiero plany są. Na razie chciałbym potestować te rozwiązania co są i coś na przyszłość wybrać. Jak macie styczność z tego typu rozwiązaniami to proszę o radę jakie są z tym problemy najlepiej a jakie zalety . Słyszałem o wysypywaniu się plików na kartach SD, a też wyczytałem że RPi od wersji 3 umożliwia bootowanie z USB, więc dysk na USB 3.0 by spełnił zadanie jako baza danych i na nim cały system. Opcją zastępczą jest PLC np. Siemiens, i na nim postawienie strony też po RS485 komunikacja.  Inną opcją to RPi czy PLC i komunikacja po Ethernecie. Chyba że macie inną opcją komunikacji po kablu ? W RSie to chyba tylko 32 adresy można nadać i nie wiem czy taki rodzaj komunikacji wyrobi. Jak mówiłem bezprzewodowe rozwiązanie odpadają.

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, daniel89 napisał:

No właśnie zapomniałem napisać że to ma być przewodowo , dlatego napisałem RS485, może też być inna komunikacja przewodowa. RS485 daje mi 1200m zasięgu. Tylko jak przy każdym gniazdku i każdym wyłączniku światła zamontuję płytkę z arduino to będzie sporo tego . ..

Opcją zastępczą jest PLC np. Siemiens, i na nim postawienie strony też po RS485 komunikacja.  Inną opcją to RPi czy PLC i komunikacja po Ethernecie. Chyba że macie inną opcją komunikacji po kablu ? W RSie to chyba tylko 32 adresy można nadać i nie wiem czy taki rodzaj dostępu do aplikacji wyrobi. Jak mówiłem bezprzewodowe rozwiązanie odpadają.

Cześć,

taka mała uwaga tylko: dla RS485 trzeba się sporo napisać (kodu programu). Ta magistrala nie ma żadnego sprzętowego arbitrażu dostępu do niej i wszystko trzeba samemu oprogramować (RS nie ma żadnych adresów dostępu sprzętowych). CAN bus jest zbliżony jeśli chodzi o duże odległości transmisji, ale ma sprzętowy arbitraż dostępu do magistrali i korektę błędów (czyli jest lepszy do programowania niż RS485). Ale jeśli wybrałbyś CAN to RPI go bezpośrednio nie obsłuży - trzeba dokupować odpowiednie shieldy i raczej programować to samemu  (nie wiem, czy np. Domoticz ma moduły do jego obsługi). Jeśli chodzi o obsługę CAN'a to np. STM32 mają ją wbudowaną w procesor (np. tanie STM32F103x), wystarczy dodać prosty scalak z driverem magistrali.

Jeśli już korzystać z RS485 to z jakimś protokołem wyższych warstw  np. Modbus, który załatwi adresację modułów a RS485 tylko jako warstwa fizyczna magistrali (np. Modbus RTU).

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Jak by ktoś jeszcze miał jakieś uwagi/propozycje to proszę o radę. Na PLC bym RS-a ogarnął, z Arduino też łatwo wysłać i odebrać dane, ale z RPi jeszcze nie miałem styczności ani z tymi programami do Home Automation Open Source typy wspomniany Domoticz. Najlepiej jak by ktoś kto miał z tym styczność włączył się do dyskusji. RS 485 to tak protokołem Modbus jak już. Chyba że inaczej zapytam, jaki standard stosują firmy które takie coś wypuszczają do przesyłu po kablu w domu inteligentnym ? Jeszcze jedno mnie nurtuje, czy takie Arduino w puszce przy gniazdkach//wyłącznikach to dobry zamysł czy lepiej wszystko mieć w rozdzielni?

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, daniel89 napisał:

Witam,

Dziękuję za odpowiedź.  Chyba że inaczej zapytam, jaki standard stosują firmy które takie coś wypuszczają do przesyłu po kablu w domu inteligentnym ? Jeszcze jedno mnie nurtuje, czy takie Arduino w puszce przy gniazdkach//wyłącznikach to dobry zamysł czy lepiej wszystko mieć w rozdzielni?

Cześć,

tutaj masz skrócony opis kilku stosowanych protokołów (niestety część z nich jest bezprzewodowa)., no i oczywiście nie są to wszystkie stosowane:

https://www.safewise.com/blog/makes-house-smart-home-home-automation-protocols/

Pozdrawiam

BTW: znalazłem jakiś wątek o wykorzystaniu CAN'a w Domoticzu, ale ile jest wart to nie potrafię powiedzieć:

https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?t=17726

Jeśli CAN by działał z Domoticzem OK, to ja osobiście wybrałbym tą opcję.

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Poczytałem trochę na innym portalu i tam właśnie piszą o tym że CAN ma możliwość wiele master i jest bardziej niezawodny, a RS-485 na modbusie RTU ma jeden master reszta slave. W sumie nie przeszkadzało by mi to bardzo bo przy braku komunikacji SLAVE i tak by urządzenia działały sam z siebie niezależnie, a sterownik i tak by trzeba wtedy zrestartować ten główny jak i podrzędne odłączając na chwilę zasilanie. Tak jak by każde gniazdko/włącznik to osobny sterownik a tylko odczytuje i wysyła dane jako podrzędny układ SLAVE. Tam właśnie wybrali RSa jako komunikację bo tańszy ... Te co pokazałeś to głównie radiowa komunikacja a jak mówiłem taka mnie nie interesuje, człowiek wolny od zbędnych fali we własnym domu to człowiek szczęśliwszy.. Ciekawostką jest przesył przez sieć elektryczną sygnałów ale nie bardzo wierzę w bezpieczeństwo i niezawodność takiego rozwiązania .. Coś o KNX słyszałem kiedyś ale z racji że to drogie układy to temat odpuściłem, może warto się przyjżeć bliżej ??  Tutaj najbardziej mi zależy bym do takiej sieci jaką tam wybiorę mógł podpiąć dużą ilość dodatkowych układów i by to hulało a nie wieszało się przepełnieniem.

RS485 obsługuje 32 nadajniki i 32 odbiorniki  i nie wiem czy to nie za mało może się okazać. CAN raczej takiego ograniczenia nie ma ... W sumie muszę policzyć ile takich układów w domu by było. Zawsze też można w rsie zwiększyć ilość..

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, daniel89 napisał:

RS485 obsługuje 32 nadajniki i 32 odbiorniki  i nie wiem czy to nie za mało może się okazać. CAN raczej takiego ograniczenia nie ma ... W sumie muszę policzyć ile takich układów w domu by było. Zawsze też można w rsie zwiększyć ilość..

Cześć,

nie jest to dokładnie tak, jak to interpretujesz. Patrz np. ten link:

https://www.amplicon.com/info/faq-answer.cfm?id=459

A tutaj to samo tylko dokładnie wytłumaczone:

http://www.ti.com/lit/an/slla166/slla166.pdf

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Czyli 32 obciążenia jednostkujące. Wynika z tego że przy mniejszym obciążeniu sieci możliwe jest podpięcie większej ilości jak 32 urządzeń. Dobrze teraz rozumiem ? Przy obciążeniu jednostującym równym 0,5 daje nam 64 urządzenia. Obciążenie jednostkujące odczytujemy z charakterystyki napięcia względem prądu i te 32 to dotyczą napięcia 12V ? Zasilane ten MAX485 widziałem z 5V dla Arduino więc te pozostałe +/-7V to źródło szumu ??

No ale przy obciążeniu jednostkującym =1 można przyjąć że można wtedy 32 urządzenia tylko podpiąć do sieci ?

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, daniel89 napisał:

Czyli 32 obciążenia jednostkujące. Wynika z tego że przy mniejszym obciążeniu sieci możliwe jest podpięcie większej ilości jak 32 urządzeń. Dobrze teraz rozumiem ? Przy obciążeniu jednostującym równym 0,5 daje nam 64 urządzenia. Obciążenie jednostkujące odczytujemy z charakterystyki napięcia względem prądu i te 32 to dotyczą napięcia 12V ? Zasilane ten MAX485 widziałem z 5V dla Arduino więc te pozostałe +/-7V to źródło szumu ??

No ale przy obciążeniu jednostkującym =1 można przyjąć że można wtedy 32 urządzenia tylko podpiąć do sieci ?

Cześć,

tak, teraz według mnie twoja interpretacja jest poprawna. W praktyce stosują odpowiednia konfigurację sieci i odpowiednie układy scalone można uzyskać nawet te 256 urządzeń podpiętych do magistrali.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No to muszę teraz sobie spokojnie policzyć ilość potrzebnych modułów dla tej magistrali. Też wyczytałem że Domoticz nie działa w standardzie Modbus RTU, za to OpenHab już uwzględnia ten protokół . Czytałem też o racjonalności zastosowania tej Malinki i opinię widzę że na internetach są strasznie podzielone, jedni zachwalają że tanie a inni dogryzają i udowadniają że się wiesza i wysypuje.  Nie wiem czy nie lepiej na PLC Siemens użyć jako mastera do tego Modbus RTU, przynajmniej mam gwarancję że zadziała, ale pisanie samemu strony i kupno pojemnej karty SCL będzie mnie trochę kosztować ... Też nie wiem jak z wytrzymałością takiej karty SCL w porównaniu do dysku SSD który bym wpiął do Malinki ... Sporo jeszcze wątpliwości mam przed przystąpieniem do projektu , może ktoś mi pomoże rozwiać niektóre jeszcze wątpliwości , bo czytając to co na innych forach to juz ogłupiałem ...

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, daniel89 napisał:

No to muszę teraz sobie spokojnie policzyć ilość potrzebnych modułów dla tej magistrali. Też wyczytałem że Domoticz nie działa w standardzie Modbus RTU, za to OpenHab już uwzględnia ten protokół . Czytałem też o racjonalności zastosowania tej Malinki i opinię widzę że na internetach są strasznie podzielone, jedni zachwalają że tanie a inni dogryzają i udowadniają że się wiesza i wysypuje.  Nie wiem czy nie lepiej na PLC Siemens użyć jako mastera do tego Modbus RTU, przynajmniej mam gwarancję że zadziała, ale pisanie samemu strony i kupno pojemnej karty SCL będzie mnie trochę kosztować ... Też nie wiem jak z wytrzymałością takiej karty SCL w porównaniu do dysku SSD który bym wpiął do Malinki ... Sporo jeszcze wątpliwości mam przed przystąpieniem do projektu , może ktoś mi pomoże rozwiać niektóre jeszcze wątpliwości , bo czytając to co na innych forach to juz ogłupiałem ...

Cześć,

ja osobiście gdybym chciał sobie zrobić taki system wybrałbym płytki z STM32 i magistralę CAN (posiłkując się czasem ESP8266).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No ale w Malince masz czip quad-core ARM-8 Cortex-A53 CPU . Jest to wydajniejszy chip od STM32 jeśli masz na myśli te zwykłe Cortex M0-M7. Na Malince można system postawić i serwer ten OpenSource i to działa. Tworzyć samemu płytkę na STM32 nie bardzo widzę jak by to zrobić i jak z wydajnościa takiego rozwiązania . Z CAN mam doczynienia w pracy i z doświadczenia wiem że to jest standard dla motoryzacji, co prawda można go wykorzytać do czegoś innego, ale skoro w przemyśle nie stosuja CAN tylko RS485 na PLC to jak to wytłumaczyć ? Te gotowe płytki na STM32 jak discovery nie jestm przekonany bo to działało 24/h bez problemu, chociaż malinka też nie ma takiej gwarancji .. Dałeś mi do zastanowienia ale ciężko mi się zgodzić że mniej wydajny chip na takim discovery jest lepszy od malinki gdzie jest 4-rdzeniowy cortex-a53 . W dodatku jak podpiąć do takiego STM32 taki dysk twardy SSD, co prawda jest tam wyprowadzenie na karty SD, JTAG, itd. ale nie bardzo widzę by to wyrabiało jeśli kilka osób wejdzie na stronę domową i zacznie czymś sterować.. a też jak do takiego urządzenia wgrać taki Domoticz czy inny program Open Source ?

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze: jakoś w swojej malince czterech rdzeni nie mogę się doszukać  (zgadnij jaki model).

Po drugie: dlaczego niby podsystem sterujący domem ma być tym samym, co podsystem realizujący śliczne wyświetlanie kafelków na stronie www?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

A po co mam serwer dodatkowo dokładać na którym umieszczę stronę , skoro malinka może robić za Mastera i serwer ? Chodzi o pobór prądu kolejnego dodatkowego urządzenia i racjonalność takiej aplikacji. Też ten STM32 nie ma żadnych certyfikatów że może pracowac 24h na dobę bez problemu . Malinka też nie ma certyfikatów, ale sama by spełniała wszystkie założenia. Certyfikat pracy 24 na dobę mam tylko od PLC, ale tam karta SCL też ma ograniczoną liczbę odczytów zapisów i mniejszą od dysku SSD a dużo droższe są takie karty przemysłowe.

Malinkę masz pewnie poprzednią wersję. W sumie warto poczekać na nowszy model bo cena ciagle w okolicy 200zł a dodają co chwilę lepsze parametry w tych urządzeniach,

"

Pamięci Flash NAND typu

SLC, które oferują nam największą liczbę cykli zapisu

i odczytu, wynoszącą obecnie około 80 000

"

"Dla nośników w popularnej technologii MLC (Multi Level Cell) liczba cykli zapisu wynosi około 10 000." Z racji że dyski SSD mają 120GB najmniejsze a karta SLC taka 1GB to już grube tysiące złotych to skłaniam się ku dyskowi SSD. Tylko ciekawe jaka pojemność karty pamięci dla takiej strony będzie odpowiednia ..

 

Domoticz zajmuje 14MB. Własna strona pewnie też by się w tym przedziale rozmiaru zmieściła. Problemem była by archiwizacja danych bo to pewnie sporo pamięci dodatkowej potrzebuje. Jaka karta pamięci według was była by optymalna pod taką stronę z archiwizacją tygodniową danych z czujników ?

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.