Skocz do zawartości

Jak podłączyć odbiornik FPV do Raspberry Pi?


raspbduino

Pomocna odpowiedź

Oprócz napięcia ważny jest także pobierany prąd oraz charakter samego odbiornika. Nie wiem jaki masz schemat zasilania więc nic nie mogę wiążącego napisać. Jaki akumulator przewidujesz lub skąd to 5V pochodzi? W dronach zwykle używa się tzw. PDB czyli Power Distribution Board czyli płytek dystrybucji zasilania. Mają wejście z akumulatora i kilka wyjść przewidzianych właśnie osobno do kontrolera lotu (FC), osobno do kamery FPV i osobno do nadajnika  TV. Rozdzielanie zasilań jest ważne, bo pokładowe ESC są źródłem ogromnych zakłóceń, które - jeśli wejdą na zasilanie (analogowej!) kamery lub nadajnika (także analog!) potrafią zaśmiecić obraz aż do zerwania synchornizacji. O zasilaniu trzeba myśleć globalnie w kontekście całego systemu i wszystkiego co tam wsadzisz. Zbudowanie czegoś nowego i działającego wydaje się proste, jeśli robisz to po raz trzeci i naprawdę jest proste jeśli jesteś elektronikiem z doświadczeniem. Za pierwszym razem można naciąć się na mnóstwo grabi leżących w trawie. Zajrzyj może choćby tu:

https://abc-rc.pl/Baza-Wiedzy-Modelarstwo-i-Elektronika-ccms-pol-43.html

Mają tam parę artykułów np. o dronach. A my nawet nie wiemy co chcesz zbudować. Czy bedą tam jakieś napędy? Kamera jest delikatnymelementem a analogowy, szerokopasmowy sygnał CVBS jest czuły na zakłócenia i nawet na sposób prowadzenia mas. Także wrzuc więcej danych, może jakiś szkic/rysunek/schemat całości itp.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Głównie znajdują się tam serwa.

Zasilanie do arduino pochodzi z 11v akumulatora po zastosowaniu przetwornicy itp.

Urządzenie to automatyczny karmnik terrarystyczny. Kamera jest dodatkiem dlatego mała ilość komponentów i dodatkowych płytek do niej jest dość ważna. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

I co z tej przetwornicy napędzasz? Schemat dawaj lub rysunek. Są pewne zasady, które powinieneś spełnić niezależnie od tego czy robisz karmnik czy latacza. W każdym przypadku niezadziałanie jest przykre. Nie możesz napędzać serwomechanizmów, jakichś układów cyfrowych (Malina?) i kamery analogowej z tej samej linii. Czy kamerze na pewno wystarczy 5V? Rada: oczekując konkretnych rad sam dawaj konkrety. Wymieniając czego użyjesz lub co już kupiłeś podawaj linki do stron sklepów lub producentów albo wprost dane katalogowe. Co to za akumulator? Przetwornica? Kamera? To forum techniczne, nie lej wody, tu ważne są liczby i schematy.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak rozumiem reszty, czyli struktury urządzenia muszę się domyślić:

- Akumulatorem napędzasz przetwornicę dającą 5V.

- Uzyskanymi 5V zasilasz cyfrówkę, serwomechanizm(y) i kamerę. To źle, bo:

a. nie wystarczy Ci prądu: przetwornica daje tylko 0.5A a jeden serwomechanizm podczas pracy może potrzebować spokojnie ponad 1A,

b. zasilanie z tej samej linii czułej kamery, komputera cyfrowego i (o zgrozo) serwomechanizmów to prosta droga do kłopotów. Nawet gdybyś miał przetwornicę 5V/3A to prawie na pewno zobaczysz pracę silników po drugiej stronie toru video, wprost na ekranie. O ile procesor to przeżyje i nie będzie się resetował.

Wnioski:

1. Potrzebujesz rozdzielonych obwodów zasilania serwomechanizmów, kamery i komputerka (w pierwszym poście piszesz o Raspberry - coś się zmieniło?). Czyli:

a. Arduino możesz zasilać wprost z akumulatora przez pokładowy stabilizator. Zapłaciłeś za niego więc skorzystaj. Niestety akurat ten link do Botlandu nie działa więc nie wiem jaki model wybrałeś. Jeśli to typowe UNO, poradzi sobie. Straty na takiej regulacji napięcia są większe niż na przetwornicy, ale jeśli niczego więcej nie podłączysz do tak otrzymanego Vcc, to stabilizator nawet się nie zagrzeje. Jednocześnie jest to najbezpieczniejsze dla procesora: jest odseparowany od śmieci i ma komfortowe warunki pracy.

b. Do kamery postarałbym się o osobny, liniowy stabilizator 5V, choćby taki:

https://botland.com.pl/pl/regulatory-napiecia/3092-stabilizator-5v-l7805cv-tht-to220.html

jest na tyle duży, że dla samej kamerki nie musisz montować mu żadnego radiatora. Od biedy możesz ją puścić z 5V/Vcc Arduino, ale miej w zanadrzu jakieś kondensatory i dławiki żeby odfiltrować zasilanie.

c. Do zasilania serwomechanizmów potrzebujesz czegoś  większego, To powinno wystarczyć:

https://botland.com.pl/pl/przetwornice-step-down/7273-przetwornica-step-down-lm2596s-z-dwoma-gniazdami-usb-5v-3a.html

https://abc-rc.pl/product-pol-4518-Przetwornica-max-3A-4-5-28V-na-0-8-20V-micro-2-gramy-Step-down-do-FPV.html

2. W przypadku używania tego typu akumulatora LiPol,  warunkiem koniecznym jest wykrywanie poziomu napięcia i alarmowanie. W przeciwnym razie zajedziesz drogi akumulatorek już pierwszego dnia zabawy, bo po rozładowaniu go poniżej 6-7V możesz zacząć szukać kosza na stare baterie. Wszelkie urządzenia modelarskie podłączane do takich źródeł mają własne zabezpieczenia, np. regulatory silników wyłączają się a kontrolery lotu (FC) piszczą, wyją i pokazują alarmy na ekranie OSD. Szczerze odradzam używanie takich akumulatorów bez zabezpieczeń przez ludzi bez doświadczenia i w elektronice skleconej z przypadkowo dobranych elementów. Bolesne dla kieszeni i niebezpieczne to dla otoczenia. Wykosztuj się na ogniwa 18650 z wbudowanymi układami PCM a nie pożałujesz. Przykład:

https://botland.com.pl/pl/akumulatory-li-ion/9067-ogniwo-18650-xtar-2600mah.html?search_query=18650&results=27

albo już gotowy 3S:

https://www.tme.eu/pl/details/cl-18650-29e_3s1p/akumulatory/cellevia-batteries/cl-18650-29e-3s1p/

No i energii masz prawie dwa razy więcej. Masz jakąś porządną ładowarkę do LiPol/LiIon, bo nie widzę jej w spisie?

3. Nadajnik pracuje z 12V i jest zapewne przystosowany do podłączenia wprost do akumulatora 3S. Niestety, nadajnik podobnie jak kamera ma tor analogowy czuły na zakłócenia z zasilania. Jeśli zadziała to będzie OK, ale jeśli nie, przygotuj się na klecenie filtrów lub zakup jakichś gotowych. No i to jednak spore obciążenie. Wybrałeś model 600mW a to wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy i daje spory zasięg kosztem dużego poboru mocy. Naprawdę potrzebujesz takiej grzałki na pokładzie? W jakich warunkach masz zamiar używać tego sprzętu? Bo jeśli gdzieś w mieszkaniu to jest szansa że wytniesz łączność radiową wszystkim w całym budynku.

4. Nie widzę odbiornika FPV. Co masz zamiar wstawić po stronie odbiorczej?

Witamy w realnym świecie 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Popełniłem błąd ponieważ napisałem przez przypadek  raspberry a nie arduino.

W przetwornicy do  której link mi wysłałeś natężenie dochodzi do 3A czy to nie uszkodzi Arduino?

Po stronie odbiorczej:

https://abc-rc.pl/product-pol-8111-Mini-odbiornik-FPV-5-8GHz-na-telefon-OTG-UVC-Video-Downlink-VR-Android-obraz-na-telefonie.html

jaki nadajnik byłby odpowiedni? 400mW?

 

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, raspbduino napisał:

W przetwornicy do  której link mi wysłałeś natężenie dochodzi do 3A czy to nie uszkodzi Arduino?

Po pierwsze nie zasilasz z niej Arduino - jeśli nie wierzysz, to przeczytaj raz jeszcze co napisałem. Po drugie nie pleć, czy gniazdko w ścianie o wydajności 10A przepala lampkę na biurku pobierającą 0.2A? Nie? To weź trochę pomyśl i może poczytaj jakiś kurs podstaw fizyki/elektryki/elektroniki, choćby tutejszy forbotowy - ten odcinek o prądach, napięciach i prawie Ohma. Bo zabierasz się za budowę skomplikowanego urządzenia a wygląda, jakbyś nie rozumiał podstawowych reguł fizyki.

1 godzinę temu, raspbduino napisał:

jaki nadajnik byłby odpowiedni?

Do czego? Zadałem pytania na które odpowiadasz pytaniami. To do niczego nie prowadzi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z twoich poprzednich wiadomości dowiedziałem się tego czego potrzebowałem.

Dopiero od 2 lat mam fizykę lecz elektroniką zajmuję się dużo dłużej. 

Nie widzę problemu w podłączeniu serwomechanizmów.

Chciałem się dowiedzieć czy jest możliwe zasilanie kamery FPV przez arduino.

Dopiero niedawno zacząłem projektować to urządzenie, a przez wynikające z tego błędy spowodowały że ta rozmowa odbiegła od najważniejszego tematu. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.