Skocz do zawartości

Pojazd na magnesach - sterowanie silnikiem i serwem


Dalton22

Pomocna odpowiedź

7 godzin temu, Dalton22 napisał:

tylko drażni mnie fakt loopa, wolałbym żeby całość zadania zrobił dokładnie raz czyli przejechał metr (po przeliczeniu na czas) dokonał pomiaru podniósł ramię i czekał na następny rozkaz

Przecież do tego właśnie jest loop, główna pętla programu. Czyli po prostu:

{
  czekaj_na_rozkaz();
  wykonaj_rozkaz();
}

A nie żadne jednorazowe wykonanie kodu (bo kod jak się wykona to się program kończy i żadne rozkazy do niego już nie docierają).

Zacznij wyrażać się precyzyjnie, a najlepiej przemyśl sobie najpierw co chcesz zrobić, potem zanim zadasz pytanie przemyśl jeszcze raz czy to ma sens, potem (zgodnie z radą @deshipu) odczekaj trochę, przemyśl ponownie i jeśli już będziesz pewny to zapytaj.

A przede wszystkim przejdź sobie te nieszczęsne kursy, tam 90% tego co chcesz masz wyjaśnione, bo nikt Ci nie będzie odpowiadał na pytania typu "powiedzcie jak to się robi bo mi się nie chciało kursu czytać".

 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam Ponownie,

zgodnie z Waszymi sugestiami jestem po 3 dniach poszukiwań i poddaję się. w kontekście budowy pojazdu pozostały mi dwie rzeczy do uczynienia.

Pierwsza chyba najważniejsza - chciałbym sterować nim przez wifi ,mam płytkę arduino uno wifi ref2. I nie mogę nigdzie znaleźć prostej odpowiedzi :

Czy i ewentualnie jak można wgrać szkic przez wifi (przy odłączonym USB kabelku), pewnie wstępnie należy zaprogramować płytkę z USB do obsługi przez WIFI i coś później uczynić tylko co ? (muszę jakoś skonfigurować sam program?)

Druga chyba łatwiejsza - poprzez wejscia analogowe (mam 5 wolnych jeszcze) jest potrzebny odczyt parametrów z sondy miernika - myślę że sobie z tym poradzę - kod programu do zapisu wartości i zapisu w monitorze portu szeregowego.

Puki co proszę o podpowiedź na pierwsze zagadnienie, bo już tracę nadzieję że wogule się da ...

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

o i taka odpowiedź mimo, że trudna do skonsumowania jest fajna 🙂

zatem na jaką płytkę sterującą należy wymienić te nieszczęsne arduino uno wifi rev2 żeby spełniło moje drobne wymagania ?

Jakąś polecacie?

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dziękuję za info, potrzebuję pinów do obsługi dwóch serw i sterownika silnika 12v - mam nadzieję że ta płytka obsłuży posiadane serva (  Serwo Redox L360 - standard  ) oraz sterownik silnika ( L298N - dwukanałowy sterownik silników - moduł 12V/2A ), oraz pinów do odczytu danych z miernika (te z arduino analogowe wydawały się dobre)

w jaki sposób programuje się esp32 ? czy np takie będzie dobre : """ESP32 WiFi + BT 4.2- platforma z modułem ESP-WROOM-32 zgodny z ESP32-DevKit"""? 

właśnie odkryłem taką płytkę : """ArduCam ESP8266-12E WiFi IoT - kompatybilny z Arduino """ która mi lepiej pasuje ponieważ ma możliwość przesyłania obrazu z kamery (jak miernik nie zgra się z analogowym wejściem to będę widział wynik pomiaru na kamerze - super) tylko czy współpracował będzie z pozostałymi komponentami .... 

pozdrawiam

 

Edytowano przez Dalton22
dopisałem inną płytkę
Link do komentarza
Share on other sites

Mam podobną (jeśli nie taką samą) płytkę ArduCam i powiem jedno: wyrzucone pieniądze.

Do tego co potrzebujesz wystarczy chyba 8266, zależy ile kanałów analogowych potrzebujesz (jest ich jeden).

Link do komentarza
Share on other sites

analogowych to ja nie potrzebuję wcale na upartego ...

ta płytka wydaje się dobra w parametrach i ta kamera jest super, ale jak piszesz że zła ...  szkoda bo ta kamera by się przydała ...

Możesz jakiś konkretny model przywołać ?

Link do komentarza
Share on other sites

Na kamerach to ja się nie znam, o czym zresztą świadczy sam pomysł zakupu tego czegoś 🙂

Jeśli kamera, to może w ogóle pójść w inną stronę? Co powiesz na RPi Zero W, dedykowaną kamerkę i jakiś shield do obsługi serw/silników? Zawsze zresztą można podłączyć jakieś małe Arduino po serialu jako ekspander portów i inteligentny sterownik... wtedy nawet shielda nie trzeba.

Link do komentarza
Share on other sites

zaszyfrowałeś mi tą odpowiedzią wszystko ... 🤯🤯🤯

funkcja kamery nie jest głównym zadaniem sprzętu, głównym zadaniem jest poruszanie się po pionowej powierzchni i dotykanie co jakiś czas sondą jej powierzchni , co już działa tylko działanie bezprzewodowe jest wymagane ponieważ pojazd często przejeżdża pod różnymi przeszkodami, ... kamera może być gratis ... naprawdę ta płytka ArduCam mi się podoba 🙂 a jakie są jej wady skoro piszesz że jest nie warta ??

Link do komentarza
Share on other sites

Bo nie potrafi nic oprócz (fatalnej zresztą) obsługi kamery. Wszystkie piny zajęte, na upartego możesz seriala wykorzystać i tyle.

A zresztą zawsze możesz kupić i sprawdzić. Tylko potem nie mów, że można było piwo wypić...

A jeśli działa, to może właśnie RPi nie będzie takim głupim rozwiązaniem? Podłączenie do tego co już działa...

Link do komentarza
Share on other sites

RPi rozumiem Raspberry Pi, z tego co czytam to "Raspberry Pi 3 model A+ WiFi Dual Band Bluetooth 512MB RAM 1,4GHz" powinno zastąpić mi to Arduino i też daje możliwość kamerowania prawda? Ale czy da się nim sterować przez WIFI ?

Tylko znowu będę musiał się uczyć programowania ...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Pisałem o modelu Zero W, a nie A+.

A co do nauki programowania... cóż, jeśli chcesz robić takie maszynki jak ta, którą opisałeś - przyzwyczaj się do tego, że uczysz się cały czas. Sorry, taki klimat 🙂

A żebyś się nie czuł niedoceniany - ja mam sześć dych na karku, zacząłem jako nastolatek, i do dziś się uczę. Zawsze się znajdzie coś co trzeba znać...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.