Skocz do zawartości

Pojazd na magnesach - sterowanie silnikiem i serwem


Dalton22

Pomocna odpowiedź

Powinien, ale nie dam gwarancji. Stosuję podobne (ESP-12E), jest trochę kombinowania ale o ile nie potrzebujesz więcej pinów niż ESP ma na pokładzie - powinien wystarczyć.

Zresztą co tu dużo mówić - kup taką płytkę, spróbuj, drogie to nie jest, a jak się nie sprawdzi to wykorzystasz do czegoś innego.

Link do komentarza
Share on other sites

Raspberry Pi Zero W 512MB RAM - WiFi + BT 4.1 plus Wtyk goldpin 2x20 dla Raspberry Pi - kolorowe oznaczenia

Wybrałem chyba takie coś, tylko pytanie mam - czy obsłuży to co mam czyli dwa serwa, sterownik silnika, sterowanie za pomocą wifi i ewentualnie kamerę?

już nie za bardzo chciałbym kombinować 🙂

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

WiFi i kamerę dedykowaną obsłuży od strzału.

Co do serw i silników: serwa prawdopodobnie dałoby się obsłużyć programowo przez servoblastera, ale z przyczyn technicznych nie mogłem tego zastosować (gryzie się z I2S). Silniki pewnie też... ale zajrzyj sobie tutaj - masz pełen wybór sterowników. Przemyśl tylko dobrze, czy sobie z tym poradzisz - czy nie lepiej jednak będzie pójść w stronę ESP i jakiejś kamerki od latadeł (paru magików od tych spraw na forum mamy, któryś Ci doradzi).

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No i znalazłem czas ... 

WEMOS D1 R3 ESP8266 udało mi się podłączyć, nawet skompilowałem program żeby pojazd znowu zaczął jeździć 🙂

i jest niestety parę błędów ... ale może to wina płytki (ten typ tak ma?)

#include <Servo.h> //Biblioteka odpowiedzialna za serwa

Servo serwo1;  //Tworzymy obiekt, dzięki któremu możemy odwołać się do serwa
Servo serwo2;  //Tworzymy obiekt, dzięki któremu możemy odwołać się do serwa

void setup()
{
  serwo2.attach(D12);  //Serwomechanizm podłączony do pinu 6 - odpowiada za pracę ramienia z sondą
  serwo1.attach(D11);  //Serwomechanizm podłączony do pinu 11 - odpowiada za kierunek podróży
  pinMode(D4, OUTPUT); //Sygnał PWM silnika nr 1
  digitalWrite(D4, HIGH); //Ustawiamy (na stałe) stan wysoki na pinie 6

  pinMode(D5, OUTPUT); //Sygnały sterujące kierunkiem obrotów silnika nr 1
  pinMode(D6, OUTPUT);
  serwo2.write(150); //Wykonaj ruch - podnieniesienie sondy
  serwo1.write(130); //Wykonaj ruch ewentualna ręczna korekta kierunku
  digitalWrite(D5, HIGH); //Silnik nr 1 - obroty w prawo (do przodu)
  digitalWrite(D6, LOW);
  delay(3000);  //czas jazdy pojazdu (np do przodu) do korekty napewno
  digitalWrite(D5, LOW); //Silnik nr 1 - obroty w STOP
  digitalWrite(D6, LOW);
  serwo2.write(50); //Wykonaj ruch - dotkniecie sondą powierzchni po której jedziemy
  delay(2000); //czas pomiaru sondy
  serwo2.write(150); //Wykonaj ruch - podnieniesienie sondy
  delay(500); //Opóźnienie dla lepszego efektu
  digitalWrite(D5, LOW); //Silnik nr 1 - obroty w STOP
  digitalWrite(D6, LOW);

  
}

void loop()
{
  delay(500); //a dlaczego nie ...
}

podczas komendy serwo2.write(50) silnik pracuje ?!?! a nie powinien ... nie jest to pełna praca, ale buczy ...

podczas wgrywania programu do płytki silnik wchodzi w pracę na pół sekundy ...

po zakończeniu podnoszenia sondy musiałem dodać komendę na sterownik silnika STOP mimo to że pięć linijek wyżej już ona jest ...

ale jak jej nie było to silnik pracuje (w przeciwnym kierunku) na jakieś 5%.

Co to za licho jakieś ... 🙂 

no i proszę o jakiś kierunek gdzie mogę szukać sterowania tym przez Wifi 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

tak szczerze to wcale ich nie centrowałem ... ale serwa pracują poprawnie ... tylko silnik coś niekoniecznie, właściwie z tym problemem może to pracować.

W moich serwach:

Serwo Redox L360 - standard - 

Specyfikacja

Napięcie zasilania: od 4,8 V do 6,0 V

Zakres ruchu: od 0 ° do 180 °

nie zaobserwowałem z tyłu śrubki żadnej 🙂 a praca serw (podawane kąty w szkicu) jest raczej z praktyki co widzę niż z obliczeń.

 

Dotarłem do OTA i wszystko by było grało tylko brakuje mi conieco - u mnie nie ma tych portów sieciowych ... ! ? co mam uczynić żeby się pojawiły ?

 

 

screen porty.jpg

 

 

I jeszcze weselej się zrobiło - po wgraniu basicOTA w monitorze portu szeregowego mam takie eleganckie zapisy:

"""

18:47:06.668 -> ?⸮⸮x⸮⸮D
18:47:06.668 -> ⸮⸮⸮H⸮⸮!⸮⸮D⸮⸮⸮⸮

"""

nawet przez chwile było nowe połączenie sieciowe, ale nie udało się z tym nic zrobić ...

 

 

Edytowano przez Dalton22
kolejne niespodzianki
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

własnie nie chce mu sie wcale... dokładnie raz pojawiło mi się to i koniec...

nie ma portow sieciowych, mimo że widzę że na routerze sie loguje elegancko...

 

Wyłączyłem zaporę, wira nie mam wcale.

Edytowano przez Dalton22
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Witam

I znowu znalazłem czas na pojazd 🙂

Generalnie wszystko ogarnąłem w kwestii obSługi bezprzewodowej, jazdy do przodu tyłu zawracania skręcania pracy serw do skręcania i roboczego ...

Zainstalowałem akumulator 1.2Ah żelowy w miarę lekki żeby nie męczyć silnika no i ... działa 🙂

 Kilka programów napisałem do obsługi jazdy na wprost, skręcania i zawracania, oraz jak się okazało również programu startowego (znaczy takiego, który się ładuje automatycznie po włączeniu zasilania na pojeździe - zakumałem poprostu że po restarcie zasilania pojazd wykonuje ostatni wgrany program niezależnie jaki by nie był ... no i mi raz odjechał 🙂 ).

Obsługa po wifi działa w miarę stabilnie, nie sprawdziłem jeszcze zasięgu, ale raczej zależeć będzie od routera. No i tutaj jest pytanie pomysł?:

Czy nie lepiej na pojeździe zainstalować router - będę mógł się z nim połączyć z czegokolwiek z czego można załadować program? wydaje się że tak. Macie może jakiś pomysł na mały router na 12v (może być 5v).

Drugie pytanko o podpowiedź w temacie kamery - potrzebna jest kamera bezprzewodowa o zasięgu nie mniej jak stabilne 20m. Wyświetlacz jest nieistotny, może być na smartfonie, tablecie, niezależnym monitorku. (zasilanie 12v lub 5v). Wymgany jest niestety podgląd na żywo lub prawie na żywo.

 

pozdrawiam

Edytowano przez Dalton22
Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, Dalton22 napisał:

Czy nie lepiej na pojeździe zainstalować router - będę mógł się z nim połączyć z czegokolwiek z czego można załadować program? wydaje się że tak. Macie może jakiś pomysł na mały router na 12v (może być 5v).

Chodzi Ci o AP a nie router z tego co zrozumiałem...

Oczywiście że tak. Tyle że nie trzeba żadnych dodatkowych routerów - ESP może działać jako AP, RPi też, a zdaje się że coś takiego masz tam na pokładzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, tyle że ESP już całkiem stanie ... obsługa i ładowanie programu przez router oddzielny trwa obecnie od 10-30sekund 🙂 raczej nie zrobię z ESP AP ponieważ wtedy będę musiał sterować nim po kabelku ... albo mam ESP jako końcowe urządzenie wifi... obecnie pod adresem 192.168.0.147, albo mam na nim AP, które może mnie połączyć ze sobą i zapewne niewiele więcej. Chyba że drugie ESP tam wsadzę ? 

Teraz działa to tak że wysyłam program przez wifi (jakiś domowy punkt AP) do ESP które ma wykonać określone zadanie. 

Jak zrobię z ESP AP, to jak wyślę program (funkcjonalny dla silnika i serw) do AP ? żeby zadanie wykonało ? jakoś tego nie widzę albo nie rozumiem ...

Link do komentarza
Share on other sites

😛 no i poznałem nowe słowo 🙂

SoftAccessPoint bo pewnie o to chodzi, przeczytałem że można zrobić accespointa z ESP, tylko co dalej, bo opisane w tych poradnikach jest faktycznie jak to zrobić, tylko w moim przypadku zadanie jest takie:

Urządzenie uruchamiam (ładuje się ostatni program - jak nikt nie zapomniał załadować to jest to Soft Access Point). Następnie szukam po wifi urządzenia i łączę się z nim. 

U tutaj ulgnąłem, ponieważ nie wiem jak zasterować pozostałymi elementami układu (silniki i serwa). W tym poradniku i bibliotekach jest super opis jak ten SoftAccesPoint skomplikować o hasła, bramki itp ... i wnioskuję że żeby sterować należy się za każdym razem łączyć z SoftAccesPointem (po każdym wgranym programie). Dlatego wydaje mi się że zainstalowanie w pojeździe drugiego ESP tylko do SoftAccesPointa byłoby lepsze - ponieważ w trybie stałego SoftAccesPointa, utrzyma ono stałe łącze zarówno z pojazdem jak i z komputerem do wgrywania oprogramowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że w ogóle nie rozumiesz jak działa ESP i nie wiesz co to jest AccessPoint. Wbrew pozorom, to nie jest "punkt dostępu do Internetu", a punkt dostępu WiFi do danego urządzenia (w Twoim przypadku ESP). Dopiero, gdy dane urządzenie jest routerem, może służyć jako pośrednik w dostępie do Internetu.

Przede wszystkim - dla programu obsługującego silniki i inne mechanizmy nie ma żadnej różnicy, czy ESP działa w trybie AP czy STA. To ma wpływ wyłącznie na komunikację między urządzeniami. Przykładowo: jeśli ESP jest w trybie STA (tak jak dotychczas), łączy się z domowym AP, Ty ze swojego laptopa czy komórki łączysz się z tym samym AP i możesz komunikować się z ESP poprzez tego domowego apka. Jeśli jest w trybie AP - łączysz się bezpośrednio z Twoim ESP z pominięciem jakichkolwiek pośredników. Dalsza komunikacja - pomijając inny adres IP - jest dokładnie taka sama. Tak że żaden drugi ESP nie jest do niczego potrzebny.

Jest jeszcze trzeci tryb, łączony (AP+STA), w którym ESP działa jednocześnie jako AP i jako stacja. Radzę Ci, poczytaj sobie dokładniej dokumentację, temat jest za obszerny na omawianie go w jakimś krótkim poście na forum, zapytaj dopiero jak czegoś nie zrozumiesz.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.