Skocz do zawartości

USB AVR ISP I - problem z wgraniem programu


kemustek

Pomocna odpowiedź

Posiadam programator USB ASP ISP I. Dokumentacja programatora dostępna tutaj:

http://www.microsense.pl/allegro/USB_AVR_ISP_I/manuals/USB_AVR_ISP_I_manual.pdf

I programuje za pomocą AVRDUDE i wiersza poleceń, wpisuje sobie:

avrdude -p m8 -c usbasp -U flash:w:test.hex

No i zaczyna się wgrywanie programu, na programatorze pali się czerwona dioda czyli teoretycznie pogram się wgrywa.

Tak to wygląda.

Plik test.hex zajmuje 5KB, tak więc aby sprawdzić czy wgrało się wsio na procka, wpisuje komendę:

avrdude -p m8 -c usbasp -U flash:r:test2.hex

Powinno mi zgrać wszystko co jest na procku do pliku. I tak też robi, ale owy plik zajmuje tylko 2KB.

Teraz moje pytanie czy procesor się dobrze programuje, czy jest coś nie tak?

Podłączony jest według schematu z instrukcji, jak łatwo się domyśleć program nie działa, tak jak by procek był pusty i się nie programował.

Link do komentarza
Share on other sites

program jest w 100% poprawny, został ściągnięty ze strony bascomania i u użytkownika który go pisał działa.

Akurat co do weryfikacji to jej nie przeprowadzałem, ale nawet gdy dopisze -U flash:v:test.hex to także nie ma błędów.

Zauważyłem także spadek napięcia.

Na zasilaczu mam ustawione 4,5V i na woltomierzu właśnie tyle pokazuje.

Ale gdy podłącze go pod układ to spada do 1V nawet przy samym zasilaczu i nie mam pojęcia czemu tak się dzieje.

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze w temacie piszesz o programatorze AVR ISP, a w poście piszesz już o USB ASP. To są dwa różne programatory, ale to nie ma znaczenia, bo program wgrywa się dobrze, weryfikacja jest zakończona sukcesem, a więc program masz na 100% dobrze wgrany. Nie wiadomo tylko czy masz dobrze ustawione fuse bity.

Po drugie mikrokontroler powinieneś zasilać napięciem 5V a nie 4,5V. Chyab, że masz wersję niskonapięciową mikrokontrolera. A napięcie na zasilaczu spada ci z powodu zbyt dużego poboru prądu. Mogą być tego dwie przyczyny:

1. Zwarcie w układzie: "włosek" miedziany na ścieżkach, źle wytrawiona płytka, spalony jakiś element itp. posprawdzaj czy nie ma zwarć, sprawdź też czy jakiś element się nie nagrzewa za mocno

2. Zbyt mała wydajność zasilacza, po prostu jak pobierasz zbyt duży prąd to na uzwojeniach transformatora występuje zbyt duży spadek napięcia. Sprawdź pobór prądu multimetrem i porównaj z wydajnością prądową zasilacza.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

nes co do programatora to jak widać w instrukcji nazywa się on USB AVR ISP a w systemie zgodnie z instrukcją obsługi instaluje się jako USBASP. Więc tutaj problemu nie widzę 🙂

Zasilacz ma 800mA więc pobór prądu nie może być dla niego za duży.

Co do napięcia procesora to wiem że powinno być 5V, ale nia mam w jaki sposób dać teraz takiego napięcia, zasilacz podaje dokładnie 4,8 jest to najbliższa wartość jaką mogę teraz dać i wydaje mi się że powinna być wystarczająca.

Co do fusebitów to czym mogę je sprawdzić i ewentualnie ustawić? Bo ISPprog chyba nie wchodzi w grę z powodu na ten dziwny programator.

Co do nagrzewania elementów to wsio jest zimne jak d*** umarlaka. Ale miałeś rację co do tego włoska, był jeden, po zdjęciu napięcie jest ok czyli 4,81V.

Link do komentarza
Share on other sites

Może nie do końca na temat, ale na tej stronie jest opis jak korzystać z programatora usbasp bezpośrednio z pod BASCOM AVR, a widzę że programujesz w Bascomie więc może się przydać (korzystam z tego, działa bez zarzutów).

Link do komentarza
Share on other sites

KD93 czytałem już ten artykuł, owszem da się przez bascoma, ale to nic nie zmienia, dalej ten sam problem, jutro będę próbował na uniwersalnej płytce, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Link do komentarza
Share on other sites

może pracować jako programator STK500v2

Proponuję zgrać mu firmware do pracy w tym trybie (stk500) i używać AVR studio 4 Do samego wgrywania programu.

STK500 w porównaniu do USBasp to jak Mercedes i maluch. Wszystko z automatu. Posiadam podobny programator, zgrałem soft do trybu stk500v2 i wszystkie procki programują się i weryfikują w czasie krótszym niż 1s, bez żadnego błędu. Avr studio jest dostępne bez problemu. Po włączeniu klikamy tylko ikonkę conncect i sru. Można sobie przypisać miejsce z którego zawsze będzie brało hexa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.