Skocz do zawartości

ATmega8, problem z zewnętrznym rezonatorem


KD93

Pomocna odpowiedź

Siema

Mam do megi podłączony kwarc 12mHz przez dwa kondy 22pF i później przez jumperka do masy. Chciałem sobie z niego skorzystać, ustawiłem bity CKSEL na 1111 i CKOPT na 0, i nie mogę się połączyć z prockiem. Wziąłem drugi, zrobiłem to na odwrót (najpierw CKOPT, Później CKSEL), zadziałał, wyłączyłem zasilanie, włączyłem i juz nie działał. Dzisiaj próbuję znowu i zaś lipa, brakło mi juz uC 👹 Podczas programowania miałem cały czas założonego jumperka.

Pytanie krótkie: why? Może zmienić kondy?

PS. Wcześniej mi się udawało zmieniać na zewnętrzny rezonator 12mHz, ale nie pamiętam jakie miałem dokładnie kondensatory.

Link do komentarza
Share on other sites

Apropos zewnętrznych kwarców - może mi ktoś wyjaśnić dlaczego wszystkie moje atmegi (niezależnie czy m8, 168, 16) działają bez zewnętrznych kwarców? Stosuję zawsze 16MHz, (tylko w usbasp i cdc-mega siedzą 12MHz, ale też bez kondów) i działają poprawnie, nawet układu bardzo wrażliwe na czasy jak te pracujące bezpośrednio na usb.

Link do komentarza
Share on other sites

działają bez zewnętrznych kwarców?

Miałeś chyba na myśli kondensatory. Pamiętaj, że każda ścieżka oddalona od innej ścieżki jest względem niej kondensatorem o pojemności rzędu pewnie piko faradów, więc warunki są spełnione. Inna sprawa to to, że kondensatory w rzeczywistości nie są niezbędne, są potrzebne z tego co pamiętam do przeciwdziałania jakiejś blokadzie procka podczas włączania czy coś w tym stylu (mogę się mylić).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie ma rezonatora 12mHz 😋 , 12MHz a i owszem jest.

E tam Sabre, czepiasz się 🙂 Udało mi się narazie uruchomić jednego procka na płytce uniwersalnej, to znaczy że muszę mieć coś nie tak u układzie.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93, spoko spoko 🙂, chyba że ten schemat to jakaś tajemnica 😋, a tak na poważnie ... po prostu myślałem że schemat ułatwi dedukcję 🙂. Dlatego właśnie wole wewnętrzny zegar ustawić.

Link do komentarza
Share on other sites

Heh to może jedyne sensowne rozwiązanie ustawić go na wewnętrzny 8MHz? Przynajmniej będzie jakoś sensownie taktowany, a do tego uda Ci się wystartować. Moja cała zabawa z zewnętrznymi rezonatorami skończyła się po 3 dniach zabawy, mega wkurzeniu i zakupie nowej atmegi i ustawieniu wewnętrznego na 8MHz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.