Skocz do zawartości

ESP8266 - 01s.


Danielos01

Pomocna odpowiedź

Witam, mam problem z wgraniem ESPeasy do modułu podanego w tytule. Przejrzałem większość stron internetowych i za każdym razem przechodzę "instalacje", a i tak ESP nie uruchamia punktu dostępu wi-fi. Zakupiłem dwa takie moduły jak poniżej na zdjęciach i dodatkowo konwerter USB. Robiąc wszystko zgodnie z tą stroną: https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.diyhobi.com/programming-esp-01-using-espeasy/&prev=search instalacja jest ukończona pomyślnie i po kilkukrotnym resetowaniu nadal nie działa. Nawet przy dodatkowym zasilaniu z zasilacza(1,5 A) i wykorzystaniu stabilizatora LM317T nic nie daje.

Z drugim modułem ESP robiłem zgodnie z tą stroną: http://flytomcio.pl/esp8266/esp8266-instalacja-espeasy/ i również nic nie pomogło.

Czy ma ktoś jakiś pomysł co jest nie tak? Czy można w jakiś inny sposób sprawdzić ten moduł?

 

1.jpg

2.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zacząłem kombinować co jeszcze mógłbym zrobić i znalazłem tą strone:https://www.hackster.io/pratikdesai/flash-firmware-on-esp8266-esp-01-module-e1f758, z której pobrałem firmware. Tak jak pisze na stronie przy 99% kończy się wgrywanie oprogramowania. Jednak po tym zabiegu wgrywam ESPeasy (https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.diyhobi.com/programming-esp-01-using-espeasy/&prev=search) i po mimo prawidłowej instalacji wg terminalu dalej nie działa(ESP nie udostępnia wi-fi).

Również z tej strony: https://www.14core.com/flashing-upgrade-eps8266-v1-firmware-with-espressif-flash-tool/,  pobrałem ESP Flash Download Tool, którym czyszczę pamięć flash. A następnie wgrywam różne firmware, które znalazłem i nic nie pomaga.

Oczywiście wszystko to robię przy zasilaniu ESP z USB i dodatkowym zasilaczu(jak pisałem wyżej), dodatkowo pin RESET podciągnąłem rezystorem 10kOhm pod Vcc i pin CH_PD również podciągnięty rezystorem 10kOhm pod Vcc.

Czy ktość miał podobny problem i wie co jeszcze można zrobić albo gdzie robię błąd?

Edytowano przez Danielos01
Link do komentarza
Share on other sites

Pin GPIO 0 mam cały czas podłączony bezpośrednio do GND.

Robię tak:
1) po zmontowaniu układu i jego zasileniu kasuje flash
2) wgrywam firmware
3) wyłączam zasilanie
4) podłączam zasilanie i wgrywam ESPeasy
5) wyłączam zasilanie
6) podłączam zasilanie i sprawdzam czy ESP udostępnia wi-fi
Powtarzam parę razy krok 5 i 6; GPIO 0 cały czas podłączone do GND; GPIO 2 w powietrzu.
 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeżeli wgrywam ESPeasy z pinem GPIO 0 podłączonym do GND (tak jak przy firmware) to wszystko teoretycznie wgrywa się prawidłowo. Natomiast jeżeli GPIO 0 jest w powietrzu lub przez rezystor do Vcc lub bezpośrednio do Vcc to w ogóle nie chce instalować ESPeasy.

Link do komentarza
Share on other sites

Przeczytaj jeszcze raz co Ci napisał @deshipu - przy wgrywaniu przed podłączeniem zasilania podłączasz GPIO0 do masy, wgrywasz, odpinasz zasilanie, odłączasz GPIO0 od masy , podłączasz zasilanie, cieszysz się wgranym programem.

Przy okazji - zalecane jest podłączanie GPIO0 i GPIO2 przez rezystory 10k do +3.3V zamiast zostawiać wolne.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podciągnąłem pin GPIO 2 na stałe przez rezystor 10kOhm do +3,3V tak samo jak piny: RESET i EN. Podpinam pin GPIO 0 do GND i podłączam zasilanie. Używając programu ESP FLASH DOWNLOAD TOOL V 2.3 (zdjęcie poniżej) kasuje flash. Po skasowaniu odłączam zasilanie i po chwili wgrywam firmware przy pomocy XTCOM_UTILITY (ESP8266 v0.9.5.0 AT Firmware). Po wgraniu odłączam zasilanie. Następnie wgrywam ESPeasy. Po wgraniu odłączam zasilanie, a następnie pin GPIO 0 podłączam przez rezystor 10kOhm do +3,3 V. Zasilam układ i dalej ESP nie udostępnia wi-fi.

Możliwe że wgrywam jakiś zły firmware albo espeasy?

ESP tool.png

XTCOM_UTILITY.png

espeasy.png

espeasy 2.png

espeasy 3.png

Próbowałem jeszcze tego samego przy użyciu esp8266_flasher wgrywałem takie firmware: v0.9.2.2 AT Firmware , nodemcu_latest , nodemcu_float_0.9.6-dev_20150704 oraz ESPeasy przy pomocy ESPeasy flasher. 

Również żadnych efektów.

ESP flash dowloader.png

ESP flash dowloader 2.png

espeasy flasher.png

Link do komentarza
Share on other sites

Powinieneś się podłączyć jakimś monitorem portu COM do ESP i obserwować co się dzieje - z Arduino, Pytty, czy coś w ten deseń. Nieważne jaki masz ten zasilacz moduł może się restartować bo nie ma odpowiedniego zasilania/kondensatora. Starsze moduły z ESP-01 z 512kb flash działały mi zasilane nawet  z konwertera UART, nowsze z S i 1MB flash są bardzo kapryśne.

Link do komentarza
Share on other sites

Robiłem też dla 4Mbit, a co do trybu to szczerze nie mam pojęcia.

A jeżeli nawet źle kasuje prze ten program flasha, to wyżej używałem innech programów przy których też na początku jest kasowanie( np. ESP flash downloader - post wyżej).

A jeżeli zastosuje monutor Arduino to będę w stanie jakoś zobaczyć jak się zachowuje ESP, czy się samo restaruje itp?

Link do komentarza
Share on other sites

Czegoś tu nie rozumiem... po co wgrywać firmware AT jeśli za chwilę w jego miejsce włazi ESPEasy?

Co do monitora: po prostu podłącz konwerter, ustaw w Arduino IDE odpowiedni port, prędkość 57600 i po podłączeniu zasilania czy resecie  zobacz co mądrego wypisuje, a jeśli coś będzie niezrozumiałe to skopiuj i wklej na forum (nie, zrobienie zdjęcia z ekranu to nie jest dobry pomysł).

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Czyli najlepiej wykasować flesha i na nowo wgrać ESPeasy ( jednym z programów). Oczywiście przy zachowaniu całej procedury z zasilaniem i GPIO 0. Potem podłączyć pod Arduino i zobaczyć co wyjdzie.

A można teraz całkowicie usunąć firmware i na nowo zainstalować?

Edytowano przez Danielos01
Link do komentarza
Share on other sites

A możesz zrobić to dokładnie tak jak jest opisane na stronie flytomcio.pl? Z jedyną różnicą, że nie wciskasz różnych fajnych guzików, a bawisz się w podłączanie/odłączanie GPIO0 i zasilania? Bez żadnych dodatkowych czynności typu kasowanie/usuwanie czegokolwiek i wgrywanie czegokolwiek innego (których to czynności na tej stronie nie ma)?

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.