Skocz do zawartości

Jakie są Wasze doświadczenia z STM32CubeIDE?


slon

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Powiem tak, robiąc jakieś demo lub dla siebie coś na szybko to jeszcze spoko, ale pracując nad kodem produkcyjnym radziłbym unikać tego typu generatorów kodu. Niestety okazuje się, że są w nich błędy typu ustawiasz jedno, a dostajesz coś innego. Dla przykładu zegar ADC w rodzinie F0 niby ustawiony na synchroniczny z dzielnikiem 4. Wszystko działa, ADC pięknie zbiera próbki. No ale z czasem stwierdziłem, że jednak zegar asynchroniczny i ciutkę szybszy będzie korzystniejszy pomimo dodatkowego czasu potrzebnego na synchronizację. Klik klik, buduję, wgrywam... brak zmian. Okazało się, że ADC od samego początku działało asynchronicznie, pewnie wygenerowany kod robił przełączenie w złej kolejności. Po dwóch zmarnowanych dniach niedowierzałem jak można spie... zepsuć tak prostą rzecz, nie wspominając już o wypowiedzianych bogatych w przekleństwa wiązankach 😄

Co do samego środowiska, to nie jest po prostu Atolic TrueStudio ze zintegrowanym CubeMX?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, Luuke napisał:

ale pracując nad kodem produkcyjnym radziłbym unikać tego typu generatorów kodu.

Nie trzeba unikać jeśli wie się jak taki generator działa.

 

15 minut temu, Luuke napisał:

Niestety okazuje się, że są w nich błędy typu ustawiasz jedno, a dostajesz coś innego.

W każdym dużym sofcie są błędy.

 

15 minut temu, Luuke napisał:

jak można spie... zepsuć tak prostą rzecz

Jak można spie... zepsuć tak prostą rzecz jak millis w Arduino? USB w Windows? Multitasking w Windows?

 

15 minut temu, Luuke napisał:

Po dwóch zmarnowanych dniach

Wystarczyło zobaczyć jaki kod został wygenerowany. Wiara w to, że kod na 100% będzie poprawny jest tak samo niedorzeczna, jak wiara w 

 

Edytowano przez InspektorGadzet
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, InspektorGadzet napisał:

Nie trzeba unikać jeśli wie się jak taki generator działa.

Nawet kiedy się wie jak taki generator działa nie daje to 100% pewności, że wszystko jest jak powinno lub, że się każdy błąd zauważy. Łatwiej jest odnaleźć błędy we własnym kodzie niż w cudzym. Osobiście mam złe doświadczenia z CubeIDE od samego początku zmagań z tym wynalazkiem. Wg. mnie jeśli nadal będzie rozwijany to za 5 -10 lat być może będzie można na nim polegać. Póki co lepiej liczyć na siebie, ot takie moje skromne zdanie.

Link do komentarza
Share on other sites

@atMegaTona akurat zgadzam się z @Luuke . Da się fajnie ustawić CUBE i zorganizować projekt żeby przy ponownej generacji kodu nic się nie sypało. A wtedy to może się nawet zmienić całą struktura projektu, będzie trzeba przenieść tylko nasze pliki do odpowiedniego folderu. Są inne problemy, jak na przykład to że jest to narzędzie okienkowe przez co łatwo o nieścisłości. Przy narzędziach wykorzystywanych w IT, CUBE słabo wypada.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, atMegaTona napisał:

Łatwiej jest odnaleźć błędy we własnym kodzie niż w cudzym.

A ja mam akurat dokładnie odwrotne doświadczenia.

 

14 godzin temu, atMegaTona napisał:

Osobiście mam złe doświadczenia z CubeIDE od samego początku zmagań z tym wynalazkiem.

To nie używaj. Mnie to narzędzie odpowiada, przyspiesza pracę w początkowej fazie projektu. Nie muszę zastanawiać się, które DMA do czego przypisać, właczyc taktowanie GPIO i innych układów, ustawić PLL. Tam gdzie jest coś przekombinowane (np odbiór UART) piszę po rejestrach.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja osobiście spotkałem się z pewnym problemem, że po zamknięciu programu i otworzeniu go ponownie wysypują się biblioteki usb. Po wygenerowaniu kodu (nawet bez zmiany ustawień pinów itp.) wszystko wraca do normy. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.