Skocz do zawartości

Długie kable z A4/A5 na SDA/SCL między Arduino a PCA9685


espiridion

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Czy zasilanie 16-kanałowego sterownika serw PCA9685 z Arduino Uno pinów A4 na SDA i A5 do SCL i płytki ze wspólną masą GND i 5V jest możliwe na 5-8 metrowych kablach czterożyłowych?

Zrobiłem pierwsze połączenie, narazie wszystko póki co zadziałało (5-6 metrów)

Na drugim (3 metry) i trzecim (8 metrów) już miałem jakiś problem (każde jest zasilane osobno, mierzyłem prąd itd) ale mimo wszystko mam wrażenie, że nie odczytuje z pinu A5 i A4 na SDA i SCL. Samo zasilanie plusa i minusa jest w porządku w każdym.

Link do komentarza
Share on other sites

@espiridion ten interfejs nie jest raczej dedykowany do komunikacji na dalekie odległości, ale jest szansa, że zadziała. Wiele zależy od samego przewodu oraz warunków w jakich wykonujesz te testy (kwestia zakłóceń). Zerknij na ten artykuł: https://hackaday.com/2017/02/08/taking-the-leap-off-board-an-introduction-to-i2c-over-long-wires/

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Treker Dzięki za artykuł!

Jak myślisz, które z tych trzech rozwiązań podanych przez autora artykułu w moim przypadku byłoby najłatwiejsze?

Mam kabel OWY 4x1.5. Czy mam z niego zrezygnować na rzecz skrętki, czy może dodanie rezystorów do OWY pomoże?

Jeśli chodzi o specyfikację do której podłączam elementy to:

To "komponent" (w sumie mam 6 zestawów) składający się z: 

  • 1x przełącznik ON/OFF (włącza i wyłącza zasilanie całego komponentu)
  • 1x Step-down 5V 6A
  • 1x płytka z zalutowanym gniazdkiem i zworkami (coś jak stykowa, ale stabilniejsza)
  • 1x Arduino Uno (podłączane przez kable z płytki zalutowanej do pinu 5V i GND)
  • 1x Kabel OWY 4x1,5 łączący (np. 5 metrów) 
  • 1x Sterownik PCA9685 (16-kanałowy) (decydowała cena, ale podłączone mam tylko 1-3 serwomechanizmów)
  • (n)x Serwomechanizmy typu standard

Projekt już robię ponad rok, ale i2c na długich kablach to już ostatnie mi to co zostało z tego wszystkiego.

Pozdro 😃

Edytowano przez espiridion
Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy od tego co to za projekt. Czy ma działać tylko chwilę czy to coś, co będzie pracowało przez kilka lat, a jego działanie jest "krytyczne". Jeśli to nie problem to warto przetestować rozwiązania w kolejności od najprostszych, czyli: rezystory, wymiana kabla, a jak to nie pomoże to dopiero wtedy szedłbym w jakieś bardziej rozbudowane rozwiązania 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.