Skocz do zawartości

Monitor warunków atmosferycznych i jakości powietrza obszaru roboczego.


crbjsfso

Pomocna odpowiedź

14 minut temu, Chumanista napisał:

Nie. Po pierwsze dokładność wynosząca 5 µg/m3 to około 10% naszej normy, czyli dosyć sporo. Oczywiście wykorzystując przetwornik 16 bitowy czułość by wzrosła ale równie dobrze można wtedy kupić droższy czujnik cyfrowy.

Dodatkowo czytałem, że jest problem z powtarzalnością wyników i każdy z tych czujników podaje inne wyniki. Akurat temu się nie dziwię biorąc pod uwagę jego konstrukcję. Niestety w takim przypadku musisz dokonać kalibracji z miarodajnym źródłem, a to nie jest jest już takie proste.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

dokładność != rozdzielczość, to po pierwsze

przestawiasz cel, to po drugie, najpierw "ten czujnik zasadniczo zwraca jeden bit informacji" teraz "czujnik jest zły bo procesor z 2002 w Arduino ma beznadziejny ADC "

Badanie z drugiego linki pokazuje całkiem OK wyniki a rozdzielczośc można poprawić op-ampem (i procesorem z tej dekady) jak ktoś ma potrzebę.

Jaki lepszy czujnik cyfrowy w zbliżnej cenie polecasz?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Chumanista napisał:

Jaki lepszy czujnik cyfrowy w zbliżnej cenie polecasz?

PMSx003 - dostępne dwa modele z 5 i 7ką zamiast x. Imo to nie ta sama klasa sprzętu, dlatego też cena wyższa. Jednakże jeśli chce się otrzymywać miarodajne wyniki, trzeba wydać trochę więcej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, Kuba_k napisał:

PMSx003

Są faktycznie zupełnie ok:

https://www.hindawi.com/journals/js/2018/5096540/

https://www.nature.com/articles/s41598-019-43716-3

Ale kosztują z 6x więcej a to czy dają bardziej użyteczne dane jest kwestią dyskusyjną, szczególnie jeżeli celem jest orientacyjny wykres.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Podzielam opinię Marka. Używałem tego czujnika w: https://forbot.pl/forum/topic/15995-oczyszczacz-powietrza/ . Nadaje się raczej do pomiarów typu jest czyściej niż było chwilę temu. Dodatkowo kod pisałem w micropythonie gdzie miałem ogromny kłopot z uzyskaniem dokładnych timingów co dodatkowo komplikowało pomiary. Gdybym teraz robił ten sterownik, wziąłbym porządniejszy czujnik (i odpuścił sobie micropythona).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.