Skocz do zawartości

Arduino - Odmowa Dostępu


Silver_1

Pomocna odpowiedź

Cześć, otóż mam problem z wgraniem programu na płytkę. Oczytałem sie w internecie o podobnych problemach do mojego ale dalej mi nie działa poprawnie więc ostatecznie postanowiłem zadać pytanie na forum, może to będzie jakiś "szczególny" przypadek, nie wiem.

Arduino IDE pokazuje mi taki komunikat:

Cytat

 

Szkic używa 928 bajtów (3%) pamięci programu. Maksimum to 30720 bajtów.
Zmienne globalne używają 9 bajtów (0%) pamięci dynamicznej, pozostawiając 2039 bajtów dla zmiennych lokalnych. Maksimum to 2048 bajtów.
avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM5": Odmowa dostępu.


Problem z wgrywaniem na płytkę. Sprawdź http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload w poszukiwaniu sugestii.

 

odłączenie płytki od komputera, odpalenie programu, ponowna instalacja sterowników ani ponowna instalacja Arduino IDE także nie pomogła.
Dodam jeszcze że taki problem pojawiał sie na początku co jakiś czas, po paru kliknięciach przycisku do wgrania programu załapywało ładnie, a teraz całkiem stanęło i nie chce działać.

czytałem też, że program może nie mieć dostępu do jakichś tam plików i dlatego nie chce wgrać programu, ale nie wiem czy to prawda i jak to naprawić

Używam Arduino Nano ( klon ), Windows 7 64bit, arduino IDE wersja 1.8.5

z góry dzięki za pomoc 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

Ten komunikat mówi o braku dostępu do portu szeregowego COM5.  Czy masz wybrany właściwy port w Arduino IDE? Pracujesz na zwykłym koncie użytkownika Windows czy na koncie Administratora tego systemu? Czy jakikolwiek program z PLIK - PRZYKLADY np. BLINK udało Ci się wgrać do swojego modułu?

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Już gdzieś o tym pisałem, port można wybrać w ustawieniach zainstalowanego sterownika np. 88 i raczej nic innego nie będzie z niego korzystać automatycznie. W menagerze urządzeń jak masz windę, poszukaj sterownika i zmień tam port, następnie w arduino IDE podaj ten sam i więcej żadnego problemu z tym nie będzie. Ten komunikat mógł się pojawić dlatego, że jakiś inny program/urządzenie ma ten sam port przypisany i otworzyło go pierwsze.

Link do komentarza
Share on other sites

Port jest wybrany odpowiedni, za każdym razem sprawdzam kiedy wywala mi błąd. Pracuje na koncie Administratora, także tu chyba nie powinno być problemów, przynajmniej teoretycznie. Zaden program nie wchodzi na płytke, nawet program z miganiem diodą.

Zmieniłem port z COM5 na COM88,  jedyne co sie zmieniło to nazwa COMu z 5 na 88, po za tym wywala ten sam błąd

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

9 godzin temu, Silver_1 napisał:

Dodam jeszcze że taki problem pojawiał sie na początku co jakiś czas, po paru kliknięciach przycisku do wgrania programu załapywało ładnie, a teraz całkiem stanęło i nie chce działać.

@Silver_1 witam na forum 🙂 To raczej brzmi jak możliwe uszkodzenie fizyczne. Niestety musisz się liczyć z takimi przypadkami przy klonach. Jak po teście z innym PC (lub innym przewodem USB) nie nie ruszy to trzeba będzie zastanowić się nad nową płytką lub naprawą obecnej 😉

PS Oczywiście wszystkie próby robisz, gdy do Arduino nie jest podłączone nic oprócz przewodu USB?

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie mam drugie arduino nano, nie używałem go prawie wcale, wgrałem kiedyś coś tam kontrolnie. Kiedy pierwsze przestało działać, podpiąłem to „nowe”, wyświetla sie ten sam komunikat

Na dodatek mam dwa kable, na obu pojazuje sie ten sam komunikat

jeśli to wina płytki, da sie to jakoś naprawić lub obejść gnido USB na płytce ?

Link do komentarza
Share on other sites

Ten błąd kiedyś mi się pojawiał jak miałem wgrane programy, które cały czas wysyłały coś na UART. Przypadkiem nie masz czegoś takiego? W takiej sytuacji trzeba umiejętnie wcisnąć reset na Arduino, żeby się udało.

Jeżeli masz inne, czyste Arduino albo programator AVR możesz spróbować grać program przez programator/Arduino podłączone po SPI.

Jaki miałeś ostatnio wgrany program?

  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Silver_1 jeśli takie rozwiązanie pomogło to możliwe, że winny był wgrany na płytkę program (tak jak pisał @Gieneq). W takim razie powinno raczej działać zawsze, no chyba, że wgrasz kolejny program, który "zablokuje" transmisję, ale wtedy Reset znów pomoże 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.