Skocz do zawarto艣ci

Sonar z przetwornikiem dwukierunkowym

nes86

Pomocna odpowied藕

Podoba Ci si臋 ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj zna膰 autorowi, 偶e zbudowa艂 co艣 fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmieni膰. Doce艅 prac臋 autora nad konstrukcj膮 oraz opisem.

nes86, mam ma艂膮 pro艣b臋. Wykona艂em uk艂ad wg. Twojego schematu, niestety mam problemy z uruchomieniem. Oscylogram mam daleki od tego co poda艂e艣.

U偶y艂em czujnika BPU-1640TOAH12, na pinach sygna艂 nadawania jest jak powinien.

Nie bardzo natomiast mog臋 zobaczy膰 odpowied藕.

Chyba tylko dzwonienie widz臋 na oscyloskopie. Mam tak膮 pro艣b臋, m贸g艂by艣 poda膰 dok艂adniejszy opis, gdzie i jaki sygna艂 powinien si臋 pojawi膰?

Przebiegi w dw贸ch najwa偶niejszych miejscach s膮 na oscylogramie. Bezpo艣rednio na przetworniku sygna艂 odbierany jest tak s艂aby, 偶e ci臋偶ko go czasami zauwa偶y膰. Mo偶e spr贸buj na pocz膮tek wykorzysta膰 te przetworniki tak jak przetworniki jednokierunkowe, wtedy 艂atwiej b臋dzie znale藕膰 b艂膮d.

Nie wiem czy czyta艂e艣 instrukcje, ale pisze w niej, 偶e sonar mierzy odleg艂o艣膰 dopiero od 50cm. Jest to spowodowane tym, 偶e dzwonienie trwa tyle ile fala d藕wi臋kowa potrzebuje na przebycie jednego metra. Wa偶ne jest te偶 aby zasilanie by艂o dobrze odfiltrowane od zak艂贸ce艅.

Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta偶 PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
聽聽 鈥 Darmowe p艂ytki dla student贸w i projekt贸w non-profit
聽聽 鈥 Tylko 5$ za 10 prototyp贸w PCB w 24 godziny
聽聽 鈥 Us艂uga projektowania PCB na zlecenie
聽聽 鈥 Monta偶 PCB od 30$ + bezp艂atna dostawa i szablony
聽聽 鈥 Darmowe narz臋dzie do podgl膮du plik贸w Gerber
Zobacz r贸wnie偶 禄 Film z fabryki PCBWay

Ju偶 sobie poradzi艂em. Przy podanych na schemacie elementach nie chcia艂o mi za nic ruszy膰.

Zmieni艂em wg. uk艂adu w AVT-2822 i posz艂o.

Na pewno masz filtry dobrze policzone?

Elvis, Filtry dobiera艂em tak troch臋 do艣wiadczalnie 偶eby uzyska膰 jak najwi臋kszy zasi臋g, a skoro dzia艂aj膮 wi臋c jest chyba dobrze 馃檪. Eksperymentowa艂em z filtrem z uk艂adu AVT-2822, jest on dobry ale na pewno nie uzyskasz na nim 5,5metra zasi臋gu.

esio, pisa艂em, 偶e czujnik mierzy odleg艂o艣膰 od 50 cm, a maksymalny zasi臋g to 5,5m. Maksymalny zasi臋g mo偶esz zmniejszy膰 do 50cm, do 30cm nie da rady 馃檨. Mimo, 偶e nie zmierzysz nim odleg艂o艣ci mniejszych ni偶 50cm to jest on w stanie wykry膰 obiekty znajduj膮ce si臋 w odleg艂o艣ci 0-50cm.

Jeden impuls by艂oby bardzo ci臋偶ko wykry膰. Ka偶de zak艂贸cenie traktowane by艂oby jako sygna艂. Wi臋c to raczej kiepski pomys艂.

Lepiej u偶y膰 oddzielnego nadajnika i odbiornika ultrad藕wi臋k贸w. Wtedy mo偶na uzyska膰 mniejsze odleg艂o艣ci pomiaru.

Temat stary jak 艣wiat, ale ja postanowi艂em wykona膰 ten sonar w 2017 roku 馃檪

P艂ytka zrobiona, elementy polutowane, ale jest problem z zaprogramowaniem procesora.

Ot贸偶 ja pisz臋 w Bascomie i tutaj sprawa wygl膮da inaczej - konfiguruj臋 fusy, a potem kompilacja .bas do .hex i wgrywam przez programator USB.

Jak to zrobi膰 w przypadku plik贸w za艂膮czonych przez autora?

W za艂膮czonym pakiecie jest kilka plik贸w w C - nawet nie wiem, kt贸ry jest ok?

Jak to skompilowa膰 i no i jakie fusy ustawi膰?

POMO呕E KTO艢?

Do艂膮cz do dyskusji, napisz odpowied藕!

Je艣li masz ju偶 konto to zaloguj si臋 teraz, aby opublikowa膰 wiadomo艣膰 jako Ty. Mo偶esz te偶 napisa膰 teraz i zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej.
Uwaga: wgrywanie zdj臋膰 i za艂膮cznik贸w dost臋pne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do艂膮cz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa膰...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr贸膰 formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw贸j link b臋dzie automatycznie osadzony.   Wy艣wietla膰 jako link

×   Twoja poprzednia zawarto艣膰 zosta艂a przywr贸cona.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz wklei膰 zdj臋膰 bezpo艣rednio. Prze艣lij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw贸rz nowe...

Wa偶ne informacje

Ta strona u偶ywa ciasteczek (cookies), dzi臋ki kt贸rym mo偶e dzia艂a膰 lepiej. Wi臋cej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno艣ci.