Skocz do zawartości

Sterowanie taśmą led ws2812b 3 metry od arduino


Stanisław

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie. Ostatnio zrobiłem ledy ws281wb migające w rytm muzyki i chciałem zamontować arduino pro mini około 3 metry od pierwszej diody. Niestety diody nie zapalają się na takiej odległości od arduino. Czy możnaby w jakiś sposób wzmocnić sygnał dawany przez arduino żeby ledy świeciły się bez problemu?

Edytowano przez Stanisław
Link do komentarza
Share on other sites

@Stanisław można, można, tylko warto zacząć od sprawdzenia samego podłączenia. Masz to zrobione porządnie, dobrym przewodem? Jeśli połączenie nie jest lutowane tylko używasz płytek stykowych to w takim przypadku już tutaj może leżeć przyczyna problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Jakim przewodem to połączyłeś? Jak masz to zasilane? Tu nie chodzi o jakieś "wzmocnienie", tylko o pojemność/indukcyjność przewodu, który musi przenieść dość dokładnie sygnał prostokątny o całkiem sporej częstotliwości.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To teraz skup się i narysuj całość, bo jak widzisz ważne są tu wszelkie szczegóły. Nie chodzi o dokładny schemat co do kabelka, ale o prostokąty: Arduino, zasilacz i taśma oraz to gdzie jest co podłączone. Czy zasilacz jest przypięty do taśmy (bo to ona jest przecież głównym odbiornikiem prądu) czy do Arduino? itd.

Przyczyny mogą być dwie: albo problemy z zasilaniem taśmy przez długi kabel albo problem z przesyłaniem sygnału. Na pierwsze może pomóc kondensator, jakiś dobry 10-47uF/25V/LowESR elektrolit albo 10uF/16V ceramiczny zaczepiony między +5V a GND tam gdzie przychodzą do niej przewody zasilające (to nigdy nie zaszkodzi). Na drugie musisz pokombinować z terminacją linii, bo problemem są odbicia sygnału od wejścia pierwszej diody. Zacznij od opornika 120-300Ω podłączonego między sygnał cyfrowy (wejście pierwszego LEDa) a GND tam gdzie kabel dochodzi do taśmy. Drugie podejście to odłączasz ten poprzedni i dajesz opornik szeregowy między pinem Arduino a kabelkiem, tuż przy Arduino. Tym razem może to być coś 22-100Ω. Nie stosuj obu tych sposobów jednocześnie, bo się wykluczają. Nie ciesz się z pierwszego sukcesu tylko spróbuj z różnymi opornikami, najlepiej na długości powiedzmy 8 metrów - jeśli wtedy zadziała to na 3 metrach będzie działać bez zakłóceń. Nie wiadomo jaką impedancję ma ten kabelek - to jest raczej przewód czujnikowo-telefoniczno-alarmowy a nie do puszczania transmisji 1Mbit/s.

EDIT: I jeszcze jedno: nie napisałeś jakie to Arduino, ale nie może to być wersja z sygnałami 3V bo te inteligentne diody lubią poziomy 0-5V.

Edytowano przez marek1707
Link do komentarza
Share on other sites

17 godzin temu, Stanisław napisał:

To nie jest przewód do transmisji danych. Na niewielkiej odległości zadziała, na większej, zwłaszcza, że przysyłasz sygnał o czasach 400ns co odpowiada częstotliwości 2,5MHz, nie. Zacznij więc od wymiany przewodu. Takim pewnym będzie skrętka komputerowa, mnie pewny telefoniczny.

Edytowano przez Mobius
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wiecie co, płakać się chce. "Skrętka" to kabel do przesyłania sygnałów różnicowych jak Ethernet lub RS485 - i tam jest jej przewaga, bo para przewodów skręconych wokół siebie  jest symetryczna i słabo sprzężona z pozostałymi parami. Gdzie tu macie coś takiego? Sygnał powstaje w Arduino względem masy i jest tylko jeden. Żadna magiczna "skrętka" tu nie pomoże. A dla sygnału asymetrycznego czym ona różni się od tego żałosnego LIYY?

A tak na marginesie: odpowiadając na pytania jak tym temacie, czasem zwyczajnie nie przychodzi do głowy, że ludzie mogą być aż tak technicznie.. upośledzeni? Przepraszam, @Stanisław, ale zabierasz się za instalacje elektryczne a nie przeczytałeś o tym ani słowa albo nawet nie pogadałeś z kimś ktoś się zna? No kurde jak można marzyć, że 8A puścisz przez niteczkę 0.25mm2 skoro w ścianie do gniazdka AC masz min. 2.5mm2 ??? Ręce opadają. Przecież przy takim prądzie to ten twój kabel (75Ω/km) po minucie powinien być gorący a do taśmy z początkowych 5V przy obciążeniu 8A po 3 metrach (razem 6 metrów drutu, bo w dwie strony) będzie dochodzić jakieś 1.5V.

Pierwsze co to kupujesz przewód instalacyjny 3x2.5mm2 i to nim ciągniesz 5V wprost z zasilacza do taśmy. Ardunio podłączasz także wprost do tego zasilacza, już cienkim kabelkiem.Trzeci przewód wykorzystujesz do sygnału cyfrowego i dajesz jedną z dwóch terminacji o których pisałem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Standardowo, zanim dyskusja powędruje w złym kierunku, przypominam o Polityce Przyjaznego Forum. Bardzo proszę o unikanie oceniania osób udzielających się na forum. To nie prowadzi raczej do rozwiązania problemu, skupmy się tutaj na sprawach technicznych. Nie zakładajmy też, że coś jest oczywiste - gdyby tak było to autor nie szukałby teraz rozwiązania problemu na forum. Cytując PPF:

  • Żadnych ataków personalnych. Skup się na omawianym zagadnieniu, a nie na osobach. Nie oceniaj innych, zostaw dla siebie złośliwe zwroty, które generują nerwową atmosferę.
  • Bądź wyrozumiały. Dawaj konkretne wskazówki oraz konstruktywne uwagi. Jeśli ktoś pyta, to znaczy, że nie potrafi sobie poradzić. Ludzie są różni. Może o radę prosi uczeń szkoły podstawowej, a może student elektroniki lub emeryt. Pamiętaj, że nie dla każdego elektronika jest jedyną pasję na całe życie.
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, marek1707 napisał:

sygnałów różnicowych

 

4 godziny temu, marek1707 napisał:

sygnału asymetrycznego

marek1707 możesz coś więcej o tym, jakie to sygnały, czym się różnią i jak to się ma do przewodów? Zawsze można poczytać, ale jakoś wolę Twój wykład od Wikipedii 😉

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@marek1707 Przy 5V 3x1mm jest zupełnie wystarczające, żeby mieć pewność że nic się nie stanie to można dać 3x1.5mm ale to już jest przesada. A 3x2.5mm jest stosowane w instalacjach elektrycznych gdzie jest 220VAC a nie 5VDC, to całkiem sporo zmienia.

Edytowano przez Stanisław
Link do komentarza
Share on other sites

47 minut temu, Stanisław napisał:

żeby mieć pewność że nic się nie stanie

Tu nie chodzi o żadne "stanie" tylko o spadek napięcia na kablu. Napięcie zasilające (230V / 5V) nie jest tu ważne i absolutnie nic nie zmienia... no, może poza jednym: spadek napięcia np. o 3V przy 220V zasilania będzie niezauważalny - natomiast spadek napięcia o 3V przy zasilaniu 5V równa się niedziałaniu urządzenia (które zamiast 5 otrzymuje 2V). Te 2.5mm² nie wzięło się z powietrza tylko z obliczeń.

Tak, że jeśli dasz przewód 0.5mm² to oczywiście nic się nie stanie... nawet nie zaświeci 🙂

A teraz jako pracę domową proponuję znaleźć w sieci kalkulator i policzyć, jaki powinien być przekrój przewodu aby spadek napięcia na 6m nie przekroczył 0.7V przy (jak twierdzisz) 8A.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.