Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Witaj, bardzo dobry artykuł jednak mam problem z uruchomieniem serwera mosquitto. Mianowicie po instalacji mosquitto (bez node reda) kompiluję program wg. Twojego przykładu z moimi danymi i okazuje się, że musiałem wymienić bibliotekę 

#include <WiFi.h> na #include <ESP8266WiFi.h>, aby nie pojawiały się błędy odnośnie zmiennej 

const char* ssid = "Ixxx"; //ZMIENIC na swoje
const char* password = "yyyy"; //ZMIENIC na swoje 

Pojawiało się coś takiego: invalid conversion from 'const char*' to 'char*' [-fpermissive] chodziło o linię z kodem   WiFi.begin(ssid, password);

Jak zmieniłem na ESP8266WiFi.h to moduł ESP 12E łączy się bez problemu, natomiast nie chce się połączyć z MQTT cały czas mam z tym problem i teraz pytanie co może być nie tak?

W tej chwili chodzi mi tylko o uruchomienie MQTT na mojej malince, bo poprzez np. cloudmqtt.com łączę się bez problemu z ESP 12E. (na czystym raspberry lite, wykonane zostały Twoje polecenia dotyczące instalacji mosquitto)

Czy masz może jeszcze jakieś sugestie dotyczące uruchomienia w/w serwera?

Pozdrawiam,
Piotr

10 godzin temu, mediakon napisał:

Pojawiało się coś takiego: invalid conversion from 'const char*' to 'char*' [-fpermissive] chodziło o linię z kodem   WiFi.begin(ssid, password);

Aby uniknąć tego błędu musisz usunąć słowo const.

10 godzin temu, mediakon napisał:

Jak zmieniłem na ESP8266WiFi.h to moduł ESP 12E łączy się bez problemu, natomiast nie chce się połączyć z MQTT cały czas mam z tym problem i teraz pytanie co może być nie tak?

Jeśli łączysz się z zewnętrznym serwerem to musisz zmienić adres IP na jego nazwę. Jeśli jest problem w sieci lokalnej upewnij się co do adresu IP Raspberry. Jeśli to nie daje rezultatu spróbuj zrobić restart, dalej komendy:

sudo systemctl disable mosquitto.service

sudo apt-get install --reinstall mosquitto

sudo systemctl enable mosquitto.service

sudo reboot now

Jeśli to nie pomoże to wklej proszę logi z konsoli ESP.

• Lubię! 2

Dziękuję za odpowiedź o poświęcony czas.

Logi wkleję jak będę przed komputerem, natomiast Raspberry i jego moquitto działa bez problemu tylko na raspberry (lokalnie). Otwierając dwa okna Putty (ssh) można przesyłać wiadomości via mqtt. 

Może laickie pytanie, czy raspberry ma przydzieloną nazwę np. raspberrypi.local ( jeszcze nie próbowałem dziś o tym czytałem )?

Wygląda to tak jakby ESP (arduino) nie widział IP maliny jako serwera MQTT czyli np. 192.168.1.9 w moim przypadku.

IP maliny jest poprawne takie widnieje na routerze i tak się łącze po ssh do niej.

Jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa czy router INEA nie blokuje portu 1883...

O routerze ciężko jest mi się jednoznacznie wypowiedzieć, ponieważ nie znam tego dostawcy internetu. Możesz spróbować uruchomić router przez telefon (funkcja hotspot/tethering) i wtedy przypisać odpowiednie dane.

W chwili kiedy używam biblioteki WiFi.h (najnowsza wersja) dostaję taki komunikat w konsoli

21:04:12.901 ->  ets Jan  8 2013,rst cause:4, boot mode:(3,6)
21:04:12.901 -> 
21:04:12.901 -> wdt reset
21:04:12.901 -> load 0x4010f000, len 1392, room 16 
21:04:12.901 -> tail 0
21:04:12.901 -> chksum 0xd0
21:04:12.901 -> csum 0xd0
21:04:12.901 -> v3d128e5c
21:04:12.901 -> ~ld
21:04:12.970 -> 
21:04:12.970 -> Laczenie z INEA-xxd2.4Ghz

Jeśli po tym komunikacie nic nie następuje to znaczy, że problem jest w połączeniu z routerem. Skoro tak to albo jest problem z zasięgiem lub czymś innym po stronie niezależnej od programu albo jest problem z biblioteką. Spróbowałbym połączyć to z innym routerem (np przy pomocy udostępniania przez telefon).

1 godzinę temu, mediakon napisał:

ps. na library wifi.h ciągle ten sam błąd co wyżej.

Prawdopodobnie jest to kwestia użytej płytki. Jak pisałem w artykule, mają one swoje "dziwactwa" więc jakoś szczególnie mnie to nie dziwi. Na tym etapie jednak zmiana biblioteki nic nie zmienia, bo używana jest tylko do nawiązania i utrzymania połączenia.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay