KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wyniki konkursu: znamy najlepsze artykuły o elektronice!

Wyniki konkursu: znamy najlepsze artykuły o elektronice!

Pora na ogłoszenie wyników konkursu, którego celem było wyłonienie autorów najciekawszych artykułów o elektronice i programowaniu.

Na zwycięzców czekało 7 kart podarunkowych Allegro o łącznej wartości 2300 zł. Do konkursu zgłoszono 40 tekstów, które poruszały skrajnie różną tematykę.

W konkursie udział wzięło 25 artykułów, niektóre składały się z kilku części, więc łącznie do oceny było równo 40 tekstów. Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się na udział w konkursie! Na wstępie zaznaczę, że mile widziane są wszystkie informacje zwrotne co do formy tego konkursu - dajcie znać w komentarzach, jeśli macie pomysł na usprawnienie przyszłych akcji tego typu.

W skrócie o konkursie

Nie było ścisłych limitów co do tematyki – do konkursu zgłaszać można było dowolne artykuły, które pasowały do tematyki poruszanej na naszym blogu. Mile widziane były teksty dotyczące elektroniki, Arduino, ESP, Raspberry Pi, STM32, FPGA, programowania, IoT oraz innych pokrewnych zagadnień. Partnerem naszego konkursu był PCBWay – popularny producent PCB, a w puli nagród konkursu były karty podarunkowe do Allegro.

Partner strategiczny konkursu

Partner strategiczny konkursu

Wyróżnienia

Zaczynamy od nieplanowanych wyróżnień. Wybór zwycięskich prac był dla nas bardzo trudny i komisja konkursowa obradowała do ostatniego momentu. Ostatecznie uznaliśmy, że oprócz zapowiedzianych nagród przyznamy dodatkowe, symboliczne wyróżnienia w formie dyplomów oraz gadżetów FORBOTa dla autorów prac, które były bardzo, ale to bardzo blisko nagradzanych miejsc.

Wyróżnienia otrzymują autorzy następujących prac:

Nagroda publiczności

Podczas dwutygodniowego głosowania publiczności oddano łącznie 130 głosów. Walka była niezwykle wyrównana - różnica między 1, a 2 miejscem to tylko 1 głos. Ostatecznie, nagroda publiczności, czyli karta podarunkowa do Allegro o wartości 250 zł trafia do autora poniższego poradnika - gratulujemy!

Jak zaprojektować własną płytkę drukowaną?

Jak zaprojektować własną płytkę drukowaną?

Ki-Cad to program, a właściwie zbiór programów służących do tworzenia schematów elektrycznych i obwodów drukowanych. Cechuje się dużą możliwością personalizacji interfejsu i posiada kompleksowy zestaw narzędzi pozwalający na... Czytaj dalej »


VI Miejsce

Nagroda za miejsce VI, czyli karta podarunkowa o wartości 100 zł, trafia do autora poniższego artykułu:

Git dla samotnych

Git dla samotnych

Jeżeli słyszałeś już o Gicie, prawdopodobnie wiesz że jest doskonałym narzędziem w projektach nad którymi pracuje wiele osób. A co jeśli pracujesz sam? Czy w takim razie Git ma coś do zaoferowania?  Tak. Nie musisz nawet łączyć się z internetem żeby korzystać z jego dobrodziejstw... Czytaj dalej »


V Miejsce

Nagroda za miejsce V, czyli karta podarunkowa o wartości 100 zł, trafia do autorki poniższego artykułu - przy okazji warto zaznaczyć, że tekst ten zajął również 2 miejsce w głosowaniu publiczności:

Skonstruowałem sobie kalkulator, a co z CE?

Skonstruowałem sobie kalkulator, a co z CE?

Skonstruowałem sobie kalkulator, a co z CE?Problem przedstawiony w tytule jest często podnoszony przez amatorów elektroniki, którzy chcą i przede wszystkim potrafią skonstruować samodzielnie sprzęt elektroniczny... Czytaj dalej »


IV Miejsce

Nagroda za miejsce IV, czyli karta podarunkowa o wartości 100 zł, trafia do autora poniższego artykułu:

Protokół HTTP w IoT

Protokół HTTP w IoT

Protokół HTTP jest bardzo często używany w zastosowaniach IoT. Przede wszystkim decyduje tu prostota implementacji, dostępność bibliotek oraz możliwość współpracy z typowymi serwerami WWW bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania... Czytaj dalej »


III Miejsce

Nagroda za III miejsce, czyli karta podarunkowa do Allegro o wartości 250 zł, trafia do autora artykułu, który w ciekawy sposób pokazał jak można wykorzystać popularną usługę IFTTT w połączeniu z płytką ESP. Od krótkiego wprowadzenia, przez pierwsze uruchomienie, aż do testów praktycznych.

If This Then That (IFTTT) z ESP

If This Then That (IFTTT) z ESP

Próbowaliście kiedyś sprawić by wasz projekt DIY wysyłał wam e-mail lub powiadomienie w określonej sytuacji.  A może zastanawialiście się jak podłączyć asystenta głosowego do waszego projektu i sterować nim poleceniami głosowymi? Wydaje się to trudnym zadaniem... Czytaj dalej »


II Miejsce

Nagroda za II miejsce, czyli karta podarunkowa do Allegro o wartości 500 zł, trafia do autora artykułu (a właściwie kursu) opisującego podstawy pracy z ESP. W poniższej serii artykułów znaleźć można wiele ciekawych informacji dotyczących podstaw pracy z tą płytką.

Kurs ESP8266 – omówienie, przygotowanie środowiska

Kurs ESP8266 – omówienie, przygotowanie środowiska

Po kursie Arduino chcesz nauczyć się czegoś jeszcze? Albo chcesz zrobić inteligenty dom? A może Arduino po prostu ci nie wystarcza - na to wszystko jest rozwiązanie! ESP8266 to wydajny i tani mikrokontroler. Znajdziemy go na wielu płytkach, od małego 01 na NodeMCU kończąc... Czytaj dalej »


I Miejsce

Nagroda za I miejsce, czyli karta podarunkowa do Allegro o wartości 1000 zł, trafia do rąk autora, który postanowił rozpracować wyświetlacze TFT. Poniższa seria wpisów to skarbnica wiedzy na temat tego jak można (i dlaczego) warto zainteresować się tym jak działają peryferia, które podłączamy do naszych mikrokontrolerów. Artykuł świetnie udowadnia, że nie warto ślepo wierzyć w gotowe biblioteki, które dostarczają producenci i opłaca się pokusić o ich samodzielną optymalizację.

Sterowanie wyświetlaczem TFT

Sterowanie wyświetlaczem TFT

Wyświetlacze stosowane w urządzeniach elektronicznych przeszły ogromną ewolucję. Można ją łatwo prześledzić chociażby na przykładzie telefonów komórkowych. Pierwsze modele miały monochromatyczne, często tekstowe... Czytaj dalej »


W tej serii artykułów doceniliśmy, że przedstawiony został tam dokładnie tok rozumowania autora, opisany został sposób prowadzenia testów i są tam przykłady, które naocznie udowadniają efekty takiej optymalizacji. Zostało to docenione również przez innych czytelników, bo w głosowaniu publiczności artykuł ten znalazł się na 3 miejscu (otrzymując o 2 glosy mniej od miejsca pierwszego).

Podsumowanie

Gratuluję autorom wszystkich artykułów, a szczególnie tym, których prace zostały nagrodzone - będę się z Wami kontaktował w środę w celu przekazania nagród (przez wiadomości prywatne). Dziękuje również osobom, które wzięły udział w głosowaniu publiczności. Na koniec zachęcam oczywiście do zapoznania się ze wszystkimi artykułami, które brały udział w konkursie:

 1. If This Then That (IFTTT) w połączeniu z ESP
 2. Działanie monitorów kineskopowych
 3. Skonstruowałem sobie kalkulator, a co z CE?
 4. Prościej się nie da - Czym jest Felgo SDK?
 5. Inteligencja naturalna
 6. Sterowanie wyświetlaczem TFT
 7. Sposób na brak zasilania
 8. Protokół HTTP w zastosowaniach IoT
 9. Python i komunikacja UART
 10. Jak zaprojektować własną płytkę drukowaną? Poradnik Ki-Cad
 11. Regulator PID w praktyce: śmigło-zabawka
 12. Matryca led: podstawy, proste wyświetlanie znaków
 13. Programowanie robotów metodami Online Programming z ArduinoUNO
 14. Przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analgowe
 15. Wielomateriałowy druk 3D - przegląd informacji
 16. Czysty kod w praktyce
 17. Użycie MQTT do komunikacji Raspberry Pi z ESP32
 18. Stacja pogodowa z użyciem czujnika BME680
 19. CNC Shield V4.0 czyli jak uruchomić trzyosiową maszynę
 20. Port USB i bootloader w STM32f1C8T6 a Windows 10 i ARDUINO IDE
 21. Kurs ESP8266
 22. Git dla samotnych
 23. Tworzenie wizualizacji na panelu operatorskim robota KAWASAKI
 24. Termowizja w warsztacie elektronika
 25. Hexapod w V-REP. Import i konfiguracja modelu.

forbot, konkurs, wyniki

Trwa ładowanie komentarzy...