Skocz do zawartości

Forum, edycja posta i "nieprzeczytane"


ethanak

Pomocna odpowiedź

Hej!

Zastanawiam się nad tym - czy "nieprzeczytane" (lub "nowe", lub cokolwiek) pokażą mi coś w takiej sytuacji:

Trwa dyskusja w jakimś wątku. Ktoś mi odpowiada. Widzę to w "nieprzeczytanych", dostaję powiadomienie mailem. Wchodzę na post, czytam... aha, nic ciekawego nie powiedział (konkretnie że będzie próbować dalej). Nie jest to powód do pisania odpowiedzi, więc nie odpowiadam, czekam na wyniki dalszych prób.

Tymczasem kolega coś sobie przypomniał i ma do mnie jakieś Bardzo Ważne Pytanie™. W tym celu edytuje swój ostatni post (lub nawet pisze nowy, ale mechanizm forum uważa że wie lepiej[1] i traktuje to jako edycję) i tam zadaje owo pytanie.

Niestety - nie dowiedziałem się że kolega pytał. Kolega czeka bezskutecznie na odpowiedź ściśle związaną z tematem wątku...

Co mamy zrobić (zarówno ja, jak i kolega pytający) aby istniała jakaś możliwość powiadomienia mnie o tym, że pytanie zostało zadane bez uruchamiania jakichś dodatkowych mechanizmów typu "napiszę na priv"?

Dzisiaj była głupia sytuacja, bo zupełnie przypadkiem po 15 godzinach się dowiedziałem, że ktoś mnie o coś pyta, a odpowiedzieć mógłbym od razu 😞

---

[1] I w 99% ma rację, a to akurat ten 1%.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@deshipu przy odpowiedzi owszem, ale przy edycji to chyba nie działa... trzeba będzie jakoś wypróbować.

Poza tym fajnie by było, żebym nie tylko ja był powiadomiony o pojawieniu się nowej treści.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@deshipu Tak, ale ja tego posta wcześniej nie czytałem.

Potrzebny byłby test: piszę posta tak jak teraz

Czytasz go

Dajesz mi znać że przeczytałeś (na priv oczywiście)

Edytuję posta którego przeczytałeś wstawiając ponownie Twój nick.

Może być?

Link do komentarza
Share on other sites

A, jasne. Ale mi chodzi o najgorszą sytuację (i przy okazji autentyczną), kiedy ten nick w pierwszej wersji tam już był.

Ogólnie moim zdaniem edytowany post powinien być uznany za nieprzeczytany (w końcu nie znam jego nowej treści)... @Treker, wypowiesz się?

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

przyłączam się do ostatniej sugesti@ethanak, sam często edytuję posty, teraz już się nauczyłem, że jeśli chcę szybką odpowiedź, to lepiej poczekać dzień, tak by "system" zaliczył posta jako nowego, a nie edycję starego.

Trzeba by jednak dać jakiś bufor czasowy, np. 5min, bo często robię też szybką edycję po wstawieniu posta na poprawienie literówek, interpunkcji itp. 

Bez tego "bufora", w takiej sytuacji, wyskakiwało by kilka powiadomień o nowej treści posta... 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Już nadrabiał zaległości. Jestem świadomy takiego problemu, ale obawiam się, że nie ma jednak żadnego uniwersalnego rozwiązania na taką przypadłość.

Wołanie osób nie jest idealnym rozwiązaniem z minimum 3 powodów:

  1. autor edycji musi wiedzieć o tym, że trzeba kogoś zawołać,
  2. osoba wołana musi mieć włączone powiadomienia o byciu wołanym (można to wyłączyć w opcjach profilu),
  3. zadziała to tylko dla zawołanej osoby.

Obecnie mechanizm forum pozwala każdemu na edycję wiadomości przez kilka godzin. Jest to niezależne od opcji łączenia postów w sytuacji, gdy pisane są jeden pod drugim. Obecnie posty są automatycznie łączone, jeśli zostały opublikowane w ciągu 15 minut. Jeśli różnica w czasie jest większa to nowa wiadomość pojawia się jako nowy post. Czas ten został skrócony do 15 minut własnie po to, aby rozwiązać problemy z aktualizacjami, których nikt nie zauważał.

Ciężko o uniwersalna rozwiązanie, które zadziała w tej sytuacji, bo łatwo przekształcić później taki mechanizm w narzędzie do podbijania swoich postów i delikatne "spamowanie". Ciężko byłoby również zapanować nad powiadomieniami mailowymi - wysyłanie ich po każdej edycji nie jest raczej dobrym rozwiązaniem. Wprowadzenia sztucznych opóźnień w powiadomieniach też nie jest złotym środkiem.

Chyba najprostsze skuteczne rozwiązanie tego problemu to wyłączenie możliwości edycji wiadomości lub skrócenie tego czasu do niezbędnego minimum. Rozwiązanie takie wprowadziłem jakiś czas temu w prywatnych wiadomościach (tam jest zupełny brak możliwości edycji i brak scalania wiadomości) - w przypadku PW coś takiego działa poprawnie. Nie jestem jednak przekonany do takiej opcji w obrębie całego forum.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że mechanizm forum nie pozwala na powrót posta do stanu "nieprzeczytany" jeśli była edycja? Bo to by wystarczyło - post pokazałby się w "nieprzeczytanych".

Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, Treker napisał:

Obecnie posty są automatycznie łączone, jeśli zostały opublikowane w ciągu 15 minut. Jeśli różnica w czasie jest większa to nowa wiadomość pojawia się jako nowy post. Czas ten został skrócony do 15 minut własnie po to, aby rozwiązać problemy z aktualizacjami, których nikt nie zauważał.

Mnie się wydaje, że takie rozwiązanie jest idealne dla tego problemu. Masz 15 minut na poprawki w poście. Jeśli po tym czasie wpadniesz na coś nowego, pojawia się to jako kolejny post i jest wszem widoczne jako nowe i nieprzeczytane. OK. 

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, ethanak napisał:

Rozumiem, że mechanizm forum nie pozwala na powrót posta do stanu "nieprzeczytany" jeśli była edycja? Bo to by wystarczyło - post pokazałby się w "nieprzeczytanych".

@ethanak niestety obecnie nie ma takiej opcji. Jeśli dobrze rozumiem intencje autorów tego rozwiązania to wynika to z faktu, że mechanizm ten byłby wykorzystywany do podbijania swoich postów. Załóżmy, że przeczytam daną wiadomość, ktoś dokona nieznaczącej edycji, a ja znów będę widział wiadomość jako nieprzeczytaną i tak w koło. Oczywiście rozumiem, że mogłoby to rozwiązań opisywany tutaj problem, ale z drugiej strony generowałoby potencjalne nowe problemy.

4 minuty temu, SOYER napisał:

Mnie się wydaje, że takie rozwiązanie jest idealne dla tego problemu. Masz 15 minut na poprawki w poście. Jeśli po tym czasie wpadniesz na coś nowego, pojawia się to jako kolejny post i jest wszem widoczne jako nowe i nieprzeczytane. OK. 

@SOYER to rozwiązanie nie jest niestety idealne, bo tutaj właśnie chodzi o sytuację, gdy ktoś przeczyta wiadomość zaraz po jej publikacji, a następnie pojawi się aktualizacja, której już nie będzie widać w nieprzeczytanych wiadomościach.

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, Treker napisał:

ktoś dokona nieznaczącej edycji, a ja znów będę widział wiadomość jako nieprzeczytaną

No tak - ale tylko ja (bo już przeczytałem, jeśli nikt tego nie czytał to po prostu nic nie zauważy). Pamiętaj, że nie pokaże się w "nowych", a tylko jako "nieprzeczytane" dla zainteresowanych.

Oczywiście - trzeba by było wprowadzić w mechanizmie forum dodatkowy status wiadomości jako "przeczytana i nie chcę wiedzieć że nie " (dla "oznacz resztę jako przeczytane", czyli sygnał dla forum że mnie ich treść nie obchodzi). Wtedy nie byłoby żadnego podbijania.

Poza tym tutaj taki spec od podbijania postów zderzyłby się z banem dość szybko 🙂

Ale zdaję sobie sprawę, że jeśli mechanizmy forum tego nie uwzględniają - trza się przyzwyczaić. W końcu to nie jest autorski skrypt Forbota 😞

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.