Skocz do zawartości

moj pierwszy robot - prosze o rade.


michal87

Pomocna odpowiedź

Witam, jestem tutaj nowy. Tzn czytam forum od ponad roku jednak dopiero dzisiaj postanowilem cos napisac.

Jestem studentem informatyki i za dokladnie rok musze oddac prace inzynierska.

Od malego chcialem zrobic robota i wlasnie teraz nadarzyla sie super do tego sytuacja.

Mam pewne watpliwosci co do mojego pomyslu wiec chcialbym zapytac Was, doswiadczonych konstruktorow czy aby dam sobie rade z tym wszystkim?

Mam slabosc do hexapodow i taki oto model chcialbym wykonac:

IMG_4a7c8520173806484.jpg

Zdalem sobie jednak sprawe z klopotliwego zsynchronizowania wszystkich konczyn i zmienilem plan na taki:

IMG_4a7c84ff594fb8535.jpg

Mysle ze z mechanikom sobie poradze, z elektroniki chce wykorzystac gotowe moduly a w razie problemow moge liczyc na pomoc dwoch dobrych elektronikow. jesli chodzi o programowanie to majac jakis skromny artykuł lub tutorial nie powinno byc problemu poniewaz jestem informatykiem - programista.

Chcialbym aby robot byl sterowany bezprzewodowo z klawiatury netbooka, opcjonalnie przesylal rowniez bezprzewodowo obraz z kamery i potrafil omiac przeszkody (przypominam -> opcjonalnie bo nie wiem czy zdaze sie z tym uporac, najwazniejsze zeby chodzil)

co do elektroniki chcialbym wykorzystac taki oto moduł (lub model wyzej):

http://www.allegro.pl/item926681265_arduino_anduino_i_ty_zostan_elektronikiem.html

i teraz pare pytan : czy ten gotowy modul ma takie mozliwosci aby go uzyc do tego projektu? jak sie laczyc bezprzewodowo z robotem? Myslalem o gotowym module z MBOTA (jakkolwiek sie to pisalo)

Ma ktos w takim czyms doswiadczenie i mogl doradzic? Nie oczekuje postow z trescia: "zabierasz sie z motyka na slonce" bo jestem swiadomy jak sobie wysoko klade poprzeczke 🙂

dziekuje za kazda pomoc pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Witaj.

Postudiuj sobie poniższy link https://www.forbot.pl/forum/topics7/kroczace-hexapod-maniek-vt2397.htm - zapewne Cię zainteresuje 😉

Nie taki Manik straszny jak wygląda - wszyztko jest do zrobienia

Ja nie mam anie odpowiedniego wykształcenia ( robotyka , elektronika, informatyka) a mój Maniek chodzi. i się nawet uśmiecha ;>

W opisie mańka są przywołane fora gdzie znajdzieśsetki maili na temat robotów typu hexapod.

Przemyśl sprawę zbudowania go na bazie arduino - to na prawdę sprawę ułatwi

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

jak będziesz miał jakieś kłopoty też ci chętnie pomogę, do bezprzewodowej komunikacji miedzy hexapodem a PC polecam moduł mobota. bardzo łatwy do zaprogramowania, całkiem doby zasięg ok 100m, płyta główna robota może być arduino, choć ja tam preferuje własno ręcznie wykonane moduły.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Apropos własnoręcznie i arduino. Zastanawiałeś się może czy nie lepiej byłoby załatwić/kupić sobie przejściówkę usb/rs232ttl i atmegę z bootloaderem arduino? Takie bieduino. Jak nie masz programatora to jak coś mógłbyć Ci wysłać przeflashowaną megę w cenie zakupu (a jak by nie było u mnie uC są tanie 4zł m8, 5zł m48, 7zł m88, 12zł m168). Jako przejściówkę możesz użyć... Wymienionego wyżej modułu mobota 🙂 Z tego co się orientuję jest to usb -> 433MHz -> rs232ttl 🙂 Mógłbyś w sumie wtedy wgrywać programy bezprzewodowo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziekuje wszystkim za te odpowiedzi - wszystkie sie przydaly !!

xls wlasnie ty mnie najbardziej zmotywowales do pracy bo jak to pare razy potwierdziles zrobiles cos wielkiego z niczego ;]

sobal44 mysle ze ten moduł mobota to bedzie najlepsza i najlatwiejsza sprawa lacznosci. tylko jak wyglada programowanie aplikacji dla pc?? da sie to zrobic w delphi? (ewentualnie c++ chociaz lepiej sie lapie w delphi)

BoBBy odpowiedziales juz na moje kolejne pytanie ktore chcialem wiedziec ;] ciesze sie ze istnieje programowanie bezprzewodowe ;] jesli nie robilbym robota chcialbym zrobic model inteligentnego domu. user siedzi sobie np w pracy, loguje sie na wlasnym koncie w ktorym ustawia np zapal lampe w salonie o 21:00 i wylacz klimatyzacje. wtedy jego pc w domu odbiera sygnal i wysyla zmiany do sterownika ktory wszystko zmienia jak sobie user zazyczy ;]

ok to zaczynam chyba prace. doradcie jakie kupic serwa? narazie to bedzie prototyp wiec serwa nie musza byc z gornej polki. a do arduino - tam jest 14 wejsc/wysc. wystarczy to? da sie jakos powielic te wejscia?

Link do komentarza
Share on other sites

witam wszystkich po przerwie. po rozmowach z promotorem okazalo sie ze wymagana jest aplikacja na pc w projekcie. robot w sam sobie nie musi byc skomplikowany, wystarczy sterowanie lub nawet zapalanie diody aby zaprezentowac dzialanie aplikacji. po przeszukaniu "tam i tu" czegos ciekawego zrodzily sie dla mnie nowe problemy.

Moze zobrazujmy:

1) Aplikacja na pc wysyla droga bezprzewodowa (delphi + bluetooth) sygnal zmiany kierunku, a robot odbiera ten sygnal itd... (droga bezprzewodowa - bluetooth lub modul moboita - co lepsze?)

2) Aplikacja w pc wysyla droga internetowa sygnal do ukladu, ktory zapala diode (arduino + modul ethernet)

Drugi temat chcialem wykorzystac do budowy inteligentnego domu o ktorym wczesniej wspominalem. niestety nie wiem czy sobie poradze, duzo szukalem ale nie moge znalesc jakiegos tutoriala lub artykulu na ten temat. nie chcialbym sie wkopac w cos niewykonalnego przezemnie ale chcialbym nauczyc sie czegos ciekawego.

Co Wy doradzicie? Moze ktos ma jakies pomoce?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich serdecznie. chcialbym odswierzyc temat i pochwalic sie co do tej pory udalo mi sie stworzyc. Tydzien temu w poniedzialek dostalem arduino i od razu zabralem sie za testy przez przerobienie paru tutoriali. po 2 dniach udalo mi sie zrobic aplikacje w delphi ktora zapala i gasi (jak narazie) diode led i odczytuje temperature. a w sobote na nudnym wykladzie na uczelni zrobilem to samo w c# takze wszystkie moje wczesnijesze obawy byly przerosniete:)) zabawa mikrokontrolerami to cos naprawde wciagajacego i wg mnie nic trudnego (fakt podstawy programowania trzeba znac). Takze wszystkich zachecam do zakupu i tworzenia prototypow 🙂 dla chetnych moge umiescic kod aplikacji. pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Co do konfiguracji nóg to znacznie ciekawszym rozwiązaniem jest ten pierwszy z 3 DoF/nogę.

Można jeszcze zrobić wersję łatwiejszą tzn. 2 DoF/nogę.

Zobacz roboty na stronie:

www.lynxmotion.com

Wadą tego rozwiązania jest niewątpliwie dosyć dużo serw do obsłużenia i pamięciożerność zwłaszcza przy małych procesorach . Dlatego proponuję kupić moduł dedykowany do sterowania serwami np. SSC-32 (także z tej samej strony) lub zrobić hierarchię sterowania, tzn. nadrzędny sterownik zarządza pracą robota (komunikacja, obsługa czujników itp. a sterownik podrzędny kontroluje bezpośrednio napędy. Podrzędny dostaje np. sygnał idź prosto, stój, skręcaj,... i wystawia odpowiednią sekwencję sterowań do napędów.

Zaletą tego pierwszego rozwiązania jest niewątpliwie spora liczba możliwych sekwencji do realizacji (chód trójpodporowy, czteropodporowy, pięciopodporowy). Mówię cały czas o chodach stabilnych statycznie.

Zaletą drugiego rozwiązania jest mała liczba napędów. Powoduje to jednak ograniczenie możliwych chodów tylko do jednego (trójpodporowego).

Hexor (pewnie o nim słyszałeś) porusza się przy pomocy tej właśnie metody.

Tak, że obydwa rozważane przez Ciebie rozwiązania mają wady i zalety 😉

Proponuję przeczytać mój artykuł nt. robotów kroczących, a lepiej książkę podaną w pozycji bibliograficznej pod nr. 1.

W razie problemów służę pomocą.

Pozdrawiam

Zuk

Link do komentarza
Share on other sites

Ech już myślałem że programowałeś uC w C#....zresztą jak zna się jeden język programowania to z przyswojeniem innych nie ma żadnego problemu. O ile wiem istnieje możliwość programowania mikrokontrolerow w C# ale podobno są bardo drogie..

Link do komentarza
Share on other sites

Za przeproszeniem o czym ty mówisz? Że C# jest drogie? Czy "mikrokontrolery obsługujące C#" są drogie? Jeśli to pierwsze - są darmowe kompilatory. Jeśli to drugie - żaden uC nie zrozumie C czy Bascoma, nawet Assemblera. Dobiero to musi zostać przekompilowane na hexa (kod maszynowy). A więc cały 'koszt' pisania na mikrokontrolery to kompilator (często-gęsto darmowy) i prąd do kompa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.