Skocz do zawartości

Zasilanie Arduino Pro Mini 3.3V przy bardzo małym prądzie


BL97

Pomocna odpowiedź

Witam! Zdaje sobie sprawę, że podobne pytania były już zadawane na forum, jednak moja sytuacja jest nietypowa.

Potrzebuję zasilić Arduino Pro Mini 3.3V/8MHz SparkFun z akumulatora Li-Pol 3.7V, kiedy urządzenie przez większość czasu będzie w trybie niskiego poboru mocy tj. będzie pobierać prąd rzędu 0.1mA. Z tego co dowiedziałem się w tym artykule: link sprawność wbudowanego regulatora przy tak niskim poborze prądu jest rzędu 20%, a zależy mi na maksymalnym czasie pracy (nawet kilka miesięcy). Należy mu podać także napięcie minimum 3.35V, a z tego co wiem akumulatory Li-Pol przy niskim naładowaniu mogą mieć nawet 3V, więc dodatkowo nie wykorzystam ich całej pojemności. Z kolei czy podanie napięcia bezpośrednio na pin VCC nie uszkodzi mikrokontrolera przy pełnym naładowaniu akumulatora, kiedy to napięcie przekracza 4V? Jak powinienem poprawnie zasilić układ, aby uzyskać maksymalny  czas pracy baterii? 

 

Dla informacji: do Arduino podłączony jest moduł RFM69HW oraz jeden czujnik. Urządzenie wybudza się z trybu niskiego poboru mocy raz na kilka minut aby dokonać pomiaru i wysłać wynik do centralki. 

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, BL97 napisał:

moja sytuacja jest nietypowa.

Nie jest.

Arduino spokojnie możesz podłączyć do akumulatora 3.7V. Ponad 4V wcale mu nie zaszkodzi (to nie jest jakaś "inna" atmega niż ta w wersji 5V, po prostu ma zegar 8 MHz a nie 16 MHz ze względu na niższe napięcie zasilania). Pamiętaj tylko o rozlutowaniu zworek aby odciąć LED i stabilizator (jeśli to oryginał, jeśli nie to po prostu wylutuj stabilizator i ledę z płytki) żeby nie tracić energii na światełka.

Bardziej bym się tu obawiał o zasilanie radyjka i tego tajemniczego cosia nazwanego enigmatycznie "czujnik".  Radyjko ma zasilanie do 3.6V z zakazem przekraczania 3.9V, nie wiem jak ów "czujnik".

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie pomimo, że ATmega ma szeroki zakres napięcia zasilania to radio wymaga od 3.3V do 3.6V, a czujnik minimum 3.3V. Tak, więc aby wykorzystać cały cykl rozładowywania, prawdopodobnie jedynym wyjściem jest przetwornica step-up/step-dwon na 3.3V. Tylko zwykła przetwornica jak np. Pololu nie działa dla takich małych prądów...

Zacząłem szukać innych regulatorów napięcia, ale wybór jest przeogromny i nie wiem co by było najlepsze w takim przypadku.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.