Skocz do zawartości

Zasilanie Arduino przez 5V i jednoczesne podłączenie do komputera po USB


radziopoke

Pomocna odpowiedź

Aktualnie mam układ gdzie zasilacz 12V zasila wszystkie elementy układu (niektóre przez Przetwornicę step-down LM2596 ustawioną na 5V), oprócz zasilania samego Arduino UNO (Klona).

Arduino aktualnie zasilam przez kabel USB podłączony do komputera (bo jeszcze programuję układ). Lecz w przyszłości chciałbym pod pin 5V arduino podłączyć 5V z przetwornicy. Tylko co by się stało gdybym po takim podłączeniu przypadkiem podłączył kabel USB pod arduino?

Czy może lepszym zabezpieczeniem byłoby dostarczenie tych 12V na pin VIN skoro i tak arduino pozostałych elementów nie zasila, a tylko nimi steruje? W takim wypadku chyba jest jakieś zabezpieczenie przed zasilaniem arduino z dwóch źródeł.

Edytowano przez radziopoke
Link do komentarza
Share on other sites

Pin VIN jest podłączony do regulatora napięcia więc zasila Arduino napięciem 5V które się nie pogryzie z USB. Ważne jest tylko aby podłączyć masę z zasilania również do Arduino. Sam wielokrotnie miałem podłączone zasilanie zewnętrzne do układu i USB do wgrywania programów.

Zasilanie zewnętrzne jest nawet konieczne gdy podłączone peryferia będą potrzebowały większy prąd 200mA bo choć poszczególne piny możesz obciążyć nawet do 40mA (UNO) to jednak cały układ tylko 200mA bo się przegrzeje i zniszczy. 

image.png

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, Przemek1967 napisał:

Pin VIN jest podłączony do regulatora napięcia więc zasila Arduino napięciem 5V

Kolega podaje błędne (nieprecyzyjne) informacje, które mogą spowodować uszkodzenie zewnętrznych modułów podłączanych do Arduino i zasilanych z Vin  gdyż jak Botland podaje i widać to zresztą na schemacie :

"VIN - Napięcie wejściowe (używane gdy wybrane jest zewnętrzne źródło zasilania). Użytkownik może użyć tego pinu lub złącza DC (power jack) do zasilania układu. Zalecany zakres napięć zasilania 7V-12V"

To nie jest 5V!

 

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardziej chodziło mi o to czy pod pin 5 V mogę podłączyć zasilanie 5V (z przetwornicy step-down), a zarazem mieć podłączony kabel USB od komputera i programować układ.

Opcja z VIN 12V (choć to co mierzyłem zasilacz daje 12.5V) wolałbym zostawić jako ostateczność gdy okaże się, że opcja z poprzednim sposobem połączenia może coś uszkodzić 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Tak. Możesz podłączyć zasilanie 5V bezpośrednio pod Pin ( i nie ma znaczenia czy z zasilacza czy przetwornicy) oraz komputer do USB.

Konieczne jest tylko podłączenia masy z przetwornicy (zasilania zewnętrznego) do pinu Arduino 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.