Skocz do zawartości

Problem z napędem platformy


cake

Pomocna odpowiedź

Witam, mam w planach budowę platformy na gąsienicach. Problemem okazał się odpowiedni dobór silników z przekładniami. Gąsienice miałby zostać zbudowane z łańcuchów rowerowych(dwa łańcuchy przypadałaby na jedną gąsienicę). I stwierdziłem, że potrzebuje silniki które bedą wstanie "uciągnąć" całą konstrukcję. Na zdj. są widoczne silniki które znalazłem, w informacji jest podane, że są wyciągnięte z frezarki cnc.

Parametry silników:

Zakres pracy napięcia od 3 do 24 V DC

Obroty 6 V - 2385rpm

9 V- 3980rpm

12 V- 5620rpm

24 V-12,300rpm

średnica osi silnika 3 mm

średnica koła zębatego wyjściowego 37 mm

średnica osi wyjściowej 8 mm

waga 0,37kg/szt

Dlatego chciałbym sie poradzić, czy warto kupić te silniki?

Jeśli chodzi o samą platformę, to będzie długa na ok. 40 cm i szeroka na ok. 20 cm (wymiary podaję orientacyjnie, możliwe, że całość okaże się trochę mniejsza, wszystko zależy od potrzeb).

Drugą kwestią jest mostek H, ponieważ konstrukcja miałaby być sterowana na zasadzie czołgu. Jako, że nie mam jeszcze na tyle doświadczenia, chciałbym się dowiedzieć jaki mostek użyć?

PS. samo przeznaczenie platformy jeszcze nie jest znane, przede wszystkim ma zostać użyta w celach edukacyjnych.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuję zacząć od "9. Prównanie scalonych H-Bridge" na górze strony w ważnych tematach.

Dalej: zrobisz sam przekładnię do tych silników czy planujesz wykorzystać tą z zestawu?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie podałeś momentu tych silników ani wagi konstrukcji. Przy łańcuchach pewnie będzie spora.

Poza tym te przekładnie są plastikowe i raczej nie są przystosowane do przenoszenia dużych momentów - mogą się zmielić.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

Nie napisałem nic o momencie silnika, bo sprzedający go nie podał, powiedział, że to są wszystkie dane które posiada odnośnie tego silnika(te z obrotami przy odpowiednich napięciach).

Jeśli chodzi o masę samej platformy, to raczej nie będzie zbyt duża. Bardziej martwię się o same gąsienice, czy te silniki będą wstanie nimi obracać.

Myśle, że przekładnie wytrzymają, wiem, że są plastikowe, ale chyba nie aż tak słabe, żeby sie zmieliły.

Akurat znalazłem na forum taki film, wrzucony przez kogoś https://www.youtube.com/watch?v=XntkI8GnIvQ

Dokładnie o coś takiego mi chodzi, tyle, że ten mój pojazd miałby być zdecydowanie mniejszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Silniki od szyb byłyby super (sam takich używam). Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz lewy i prawy - wystarczy zrobić tulejkę i gotowe. Przykładowe parametry takiego silniczka (ja mam taki): 12V, 7A, 1Nm, 93rpm. Przekładnia to około 1:73. Są prądożerne, ale za to silne 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli nie masz dużo doswiadczenia to polecałbym h-bridge na przekaźniku + mosfet do pwm. Jest to rozwiązanie tanie, małe prawdopodobieństwo spalenia czegoś (i części są tanie, w przeciwieństwie do wiaderka tranzystorów), niestety nie jest zbyt małe, ale w takim robocie może być.

Link do komentarza
Share on other sites

A jak się sprawują silniki z przekladnią planetarną (np. od wkrętarek akumulatorowych) ? Czy ktos miał z nimi do czynienia i mógłby się podzielić spostrzeżeniami?

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki z wkrętarek to bardzo fajna opcja, szczególnie jeśli mają tryby metalowe. Są bardzo często stosowane w robotach sumo, prędkość obrotowa również jest przyzwoita. Problematyczne może okazać się niestety mocowanie takiego zespołu (silnik + przekładnia), często przekładnie nie mają jakichś standardowych mocowań, tylko jakoś fikuśnie do obudowy - przy robieniu własnego mocowania trzeba pamiętać, że silniki te mają bardzo duży moment obrotowy, więc musi ono być wytrzymałe i pewne.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, to ja jeszcze spróbuje poszukać tych wkrętarkowych silników.

A wracając do mastka H, zakładając, ze użyję silników od wkrętarek, to czy ten L298 nie może być zastosowany? Czy koniecznie trzeba robić go na mosfetach?

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy od prądu, jaki silniki będą pobierać. L298 (pamiętaj o diodach zabezpieczających, jeśli go stosujesz) ma chyba około 3A na kanał (nie mam chwilowo możliwości ściągnięcia dokumentacji, tam masz wszystko szczegółowo opisane).

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!! Także chciałbym zrobić robota na gąsienicach wykorzystując łańcuch rowerowy. I oto moje pytanie czy ten serwomechanizm po przerobieniu uciągnął by platformę?? http://www.model-fan.com.pl/index.php?p2490,tower-pro-sg-5010

Jeśli jest to zły serwomechanizm to proszę mi podać jaki by pasował tylko tak do 35 zł🙂 Pozdrawiam i czekam na pomoc!!!

Gąsienice mają wyglądać tak https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4b6b5919b5ac54136.jpg Jednak zamierzam zrobić lżejszą platformę.

Link do komentarza
Share on other sites

Do takiej platformy jak na zdjęciu taki serwomechanizm będzie się nadawał w zupełności. Co prawda lepsze by były MG zamiast SG, ale wątpie, zebyś w takiej cenie znalazł.

Link do komentarza
Share on other sites

Moment obrotowy serwa odnosi się do przykładowego 6,5kg unoszonego na 1cm "ramieniu" (choć zwykle podaje się tego typu wartości w niutonometrach), czyli wszystko zależy od promienia kół. Przy kole o promieniu 1cm to 6.5kg faktycznie będzie mniej-więcej prawdą, ale przy większym (znacznie bardziej prawdopodobne) trzeba to przeliczyć. Dla promienia 2cm będzie to już tylko ok. 3.25kg, przy 3cm 2.16kg itd. Im mniejsza średnica, tym większy moment, ale dzieje się to kosztem prędkości robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.