Skocz do zawartości

Sterowanie wentylatorkiem do chłodzenia Malinki


Foxs

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Mam raspberry 3 b+

Chłodzę sobie mojego RPI za pomocą wentylatorka podłączonego do gpio. Chodzi to non stop na max obrotach, chciałbym go ustawić zależnie od temperatury rdzenia. (To nie jest mały wentylatorek tylko taki trochę większy ze starych procesorów ściągnięty który leży na obudowie malinki, więc to chłodzenie jest aż nadto mocne, z 80 stopni schłodził mi na prawie 35%, a myślę że wystarczy trzymać się w granicach 50~ stopni, a do tego nie wiem czy ten wentylatorek nie jest za mocny i mi nie spali malinki? Byłoby smutno.

Dlatego chciałbym, jeśli się da, ustawić to zależnie od temperatury co domyślam się nie jest takie proste.

 

Napiszę jednak co posiadam:

Sterownik do silniczków DRV8835 Polulu

https://github.com/pololu/drv8835-motor-driver-rpi

Tutaj kiedyś robiłem skrypty do większego silniczka. (działały jakby co)

Mam też rezystory 1,2k ohm (nie wiem czy to dobrze piszę bo żaden ze mnie elektryk czy elektronik)

Czujnik temperatury DS18B20+ cyfrowy THT (jakby się nie udało temp. z rdzenia pobrać)

i takie coś: (nie pamietam jak to się nazywało)

IMG_20200512_101020.thumb.jpg.883a670cfaa3e78b31da62961961154e.jpg

 

Czy dam radę z powyższych części sklecić takowy skrypt do sterowania wentylatorkiem na podstawie temperatury rdzenia? 😉 

Ewentualnie co jeszcze potrzebuje by takowe sterowanie zaimplementować.

Edytowano przez Foxs
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Skoro robiłeś już sterowanie silnikiem to masz wszystko. Po co Ci ten czujnik DSB i zabawa z kabelkami i bałagan. Dlaczego nie wykorzystać odczytu temperatury samego rdzenia jaki jest dostępny za pomocą samego jądra?  Przykładowo z shella:   /opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp. Odczyt co 2s - watch /opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp. 

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.