Skocz do zawartości

Problem z przenoszeniem schematów na płytkę stykową


Kpx800

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Przerobiłem sobie kurs podstaw elektroniki. Pomyślnie udało mi się odtworzyć prezentowane tam układy. Mam jednak problem z wykonywaniem innych konfiguracji układów na płytce stykowej.
Problematyczne dla mnie jest rozplanowanie w jaki sposób połączyć elementy ze sobą , aby uzyskać połączenia szeregowe/równoległe. Różne możliwości tworzenia węzłów w otoczeniu pionowych i poziomych płytek są dla mnie ciężkie do zwizualizowania i mimo, że wszystkie układy przed obejrzeniem proponowanego połączenia starałem się wykonać sam to przy "bardziej skomplikowanych" układach jak na początek (mowa to np. o chociażby przerzutniku bistabilnym) niestety zawsze coś nie działało lub działało niepoprawnie (dobrze, że w zestawie jest więcej diod 🙂 ). Moje wyobrażenie o układach z prądem stałym wyniesione z lat szkolnych ("wszystko idzie z plusa do minusa w kółko", "obwód musi być zamknięty", "uważać nie zewrzeć baterii") i trochę technicznego drygu powodują, że nie mam problemów z czytaniem schematów (oczywiście do pewnego stopnia złożoności) jednak różne zabiegi techniczne pozwalające zoptymalizować budowany układ tak, żeby posiadał jak najmniej elementów i "kabelkologii" są dla mnie problematyczne.

Czy znacie może jakieś dobre źródła internetowe bądź książki pozwalające zapoznać się z praktycznym przeniesieniem teorii na wykonany układ? 
Chodzi mi tutaj o samo tworzenie układów skupiające się na tworzeniu obwodów, dołączaniu elementów, optymalizacji połączeń (chciałbym odejść od podejścia "idę od plusika w kółeczko aż przejdę przez wszystkie elementy i dotrę do minusika baterii").

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Może Ci się spodobać montaż manhattański (poszukaj manhattan style pcb). Polega to na tym, że bierzesz jednostronną płytkę PCB (za grosze na Aliexpress) i podpinasz ją do masy.  Z innej płytki wycinasz malutkie kawałeczki (na Aliexpress są gotowce, zobacz na kwadraciki na zdjęciu) i kleisz je kropelką do tej głównej płytki. Teraz do głównej płytki lutujesz te nóżki, które mają być spięte z masą,  a do tych kwadracików lutujesz nóżki, które spięte być nie mają z masą, ale mają być spięte między sobą.

W załączniku przykład znaleziony w necie.

manhatbuild_1.jpg

Edytowano przez RobertG
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 20.06.2020 o 18:44, Kpx800 napisał:

Czy znacie może jakieś dobre źródła internetowe bądź książki pozwalające zapoznać się z praktycznym przeniesieniem teorii na wykonany układ?

Książek za bardzo na ten temat nie znam (chyba, że coś w rodzaju "wprowadzenie to topologii" ;-)), ale mogę ci polecić darmowy program Fritzing, który pozwala ci "na sucho" zrobić schemat a potem rozplanować go sobie na płytce stykowej lub prototypowej (usuń płytkę stykową i przeciągnij z palety prototypową, ustaw jej wymiary i gotowe, paski możesz "przerywać" klikając w nie). Masz dwie zalety w porównaniu z ćwiczeniem na żywo: jest znacznie szybciej i program podpowiada ci jakich połączeń jeszcze brakuje rysując kolorowe linie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 21.06.2020 o 22:09, RobertG napisał:

Polega to na tym, że bierzesz jednostronną płytkę PCB (za grosze na Aliexpress) i podpinasz ją do masy

@RobertG Dziękuję za pokazanie tej metody tworzenia układów. Ze względu na konieczność lutowania nie jest zbyt przyjazna nauce i ciągłemu zmienianiu elementów, ale dzięki Twojej wskazówce chyba trochę mnie olśniło, że skoro sama masa w tej konstrukcji jest powierzchnią, do której można w dowolnym miejscu podpiąć podzespoły kiedy wymaga tego przebieg układu (oczywiście zakładam, że spostrzeżenie to jest prawdziwe do pewnego stopnia) i nie trzeba "rozkminiać" dlaczego podpięcie do masy jest tu a nie tu. Swoją drogą chyba zaczynam łapać koncepcję nazywania ujemnego bieguna masą - miałem z tym nieustanny problem przy okazji prac przy samochodzie.

22 godziny temu, deshipu napisał:

mogę ci polecić darmowy program Fritzing

@deshipu Dzięki za podpowiedzenie programu. Nie miałem jeszcze czasu go użyć, ale po obejrzeniu kilku screenshotów wygląda bardzo obiecująco jak narzędzie do nauki. Już ściągnięty i czeka na spokojniejszą wieczorną chwilę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.