Skocz do zawartości

Ponowne użycie roztworu wytrawaicza do płytek PCB


Mike84

Pomocna odpowiedź

Cześć, ostatnio zainteresowałem się tematem samodzielnego tworzenia płytek drukowanych w domu. Mam już pierwsze próby za sobą, po których roztwór wytrawiacza (nadsiarczanu sodu B327) odlewałem do osobnego pojemnika, słyszałem, że można go potem użyć ponownie? Tylko zastanawiam się w jaki sposób trzeba go przygotować do ponownego trawienia? Trzeba go koniecznie podgrzać?

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za pomoc 🙂

Spróbuje teraz wytrawić płytkę nie podgrzanym roztworem, ale dopytam też przy okazji na przyszłość, w jaki sposób można podgrzać taki wytrawiacz? Jest do tego potrzebna jakaś specjalna grzałka, pojemnik i wgl? Czy powiedzmy stary garnek na kuchence gazowej też wchodzi w grę?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pozostaje problem - co zrobić z zużytym roztworem B327? Chciałbym być EKO lecz nie mogę znaleźć w okolicy Jeleniej Góry zakładu, który by mi przyjął taki roztwór do utylizacji. Jak wy sobie z tym radzicie?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli to chlorek żelazowy, to w sumie nic się nie stanie nawet gdybyś go wylał do kanalizacji. Dla czego? Bo w oczyszczalniach ścieków tez się go używa jako koagulant, do wiązania w cząstki stale zanieczyszczeń o wymiarach od 10-9 do 10-7.

Co do wykorzystywania, raz już użytego środku. Ja mam z tym kiepskie doświadczenia, ale mnie on stal w butelce niekiedy rok. ogólnie płytki trawiły się bardzo długo źle i wychodzily podtrawionie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sam nadsiarczan nie jest mocno toksyczny i ulega rozkładowi, gorzej ze związkami miedzi powstałymi po trawieniu. Najłatwiejsza (i najmniej odpowiedzialna) metoda to w kanał. Najlepiej zbierać w jakiś większy baniak i szukać firmy utylizacyjnej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

Tu mowa o nadsiarczanie sodu (B327) - co z tym fantem zrobić po zużyciu?

Zawsze można poeksperymentować z elektroliza i pokrywaniem różnych materiałów miedzią. Jak się do takiego roztworu włożyło gwóźdź, to na drugi dzień był pokryty cieńką warstwą miedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Najlepszy sposób to trzymać w słoiku szklanym, i przed użyciem zagrzać w misce z ciepłą wodą choćby z kranu. Na początku może podżerać więc trzeba pilnować, mieszanie też przyspiesza proces. Im roztwór staje się bardziej nasycony tym wolniej trawi ale w amatorskich zastosowaniach wystarczy na bardzo dużo płytek.

Link do komentarza
Share on other sites

Wysłałem zapytanie do WIOŚ we Wrocławiu ciekawe czy i jak odpowiedzą. Na stronie botlandu można przeczyczatć

Cytat

Roztworu środka trawiącego nie wolno przechowywać w hermetycznie zamkniętych pojemnikach ze względu na niebezpieczeństwo powstania nadciśnienia i pęknięcia.

Więc pytanie czy nie lepszym byłby pojemnik plastikowy np. kanister 5l po płynie do spryskiwacza. Jest bardziej "elastyczny" i się nie stłucze. Swoją drogą co z oparami i przechowywaniem tego w piwnicy? Czy pojemnik lekko zakręcić, czy jak?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja trzymam już ze 2 lata w słoiku lekko zakręconym i do tej pory mi nie eksplodował. Przy wysypie różnych modułów czujników i innych gotowców bardzo rzadko robię płytki samemu, jedynie te do układów analogowych więc 2 paczki tego białego proszku z wodą trzymam w słoiku po ogórkach, trochę się niebieski zrobił ale jeszcze daje radę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.