Skocz do zawartości

Co wybrać jak chce budować roboty w przyszłości mechatronika czy automatyka i robotyka?


Mateusz218

Pomocna odpowiedź

2 minuty temu, Mateusz218 napisał:

wziąść z tego kurs.

Skąd go weźmiesz? Znam jeden (ze słyszenia, trochę za drogi żebym miał się skusić, chociaż prowadzony przez jednego z lepszych fachowców od FX-ów) , ale to kurs dla zaawansowanych, i dotyczy tylko wybranych tematów z dziedziny tworzenia zwierzątek na potrzeby filmu.

Tak przy okazji: nawet gdyby taki kurs istniał, dałby tyle co kurs pisania powieści czy kurs malarstwa artystycznego.

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, ethanak napisał:

Skąd go weźmiesz? Znam jeden (ze słyszenia, trochę za drogi żebym miał się skusić, chociaż prowadzony przez jednego z lepszych fachowców od FX-ów) , ale to kurs dla zaawansowanych, i dotyczy tylko wybranych tematów z dziedziny tworzenia zwierzątek na potrzeby filmu.

Tak przy okazji: nawet gdyby taki kurs istniał, dałby tyle co kurs pisania powieści czy kurs malarstwa artystycznego.

Dzk za odp

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, Mateusz218 napisał:

1. A czy ja jak wybiorę robotyke to też będę miał opcje isc na utrzymanie ruchu? Bo chciałbym mieć firmę a z tego co wiem to ciężko się rozpoczyna własną działalność gospodarczą w tym kierunku studiów. 

 

2.Chciałbym pobocznie też się uczyć o animatronice i wziąść z tego kurs. (A kurs się robi gdy ma się podstawy tak?) Więc czy po studiach AIR będę miał jakieś podstawy też do tego czy muszę szukać kursu gdzie zaczyna się z podstawami (jest w ogóle taki gdzie zaczynasz od podstaw?)? 

Ad. 1 - AiR to wspólna nazwa, nie musisz wybierać robotyka lub automatyka 😉 Tak, oczywiście, możesz pracować w dziale utrzymania ruchu

Ad. 2 - Na to pytanie odpowiedział już Kolega @ethanak

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, wn2001 napisał:

Ad. 1 - AiR to wspólna nazwa, nie musisz wybierać robotyka lub automatyka 😉 Tak, oczywiście, możesz pracować w dziale utrzymania ruchu

Ad. 2 - Na to pytanie odpowiedział już Kolega @ethanak

Rozumiem i również dzięki😉

(Sory za dużo pytań) 

Będę się uczył napewno programowania w języku c++ a czy będzie też Python? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

53 minuty temu, Mateusz218 napisał:

(Sory za dużo pytań) 

Nie ma problemu, pytaj śmiało 🙂

54 minuty temu, Mateusz218 napisał:

Będę się uczył napewno programowania w języku c++ a czy będzie też Python? 

wszystko zależy od konkretnej uczelni, więc tego musisz dowiedzieć się sam, ale jeśli chcesz zacząć już się uczyć, możesz wybrać ten lub ten (jeśli C++, to polecam z Pasji Informatyki) - chodzi o sam sposób rozumowania podczas programowania, mając takie nawyki "jak myśli komputer" znacznie łatwiej przestawić się na inny, najczęściej kwestia niuansów i składni 😄

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
22 minuty temu, wn2001 napisał:

Nie ma problemu, pytaj śmiało 🙂

wszystko zależy od konkretnej uczelni, więc tego musisz dowiedzieć się sam, ale jeśli chcesz zacząć już się uczyć, możesz wybrać ten lub ten (jeśli C++, to polecam z Pasji Informatyki) - chodzi o sam sposób rozumowania podczas programowania, mając takie nawyki "jak myśli komputer" znacznie łatwiej przestawić się na inny, najczęściej kwestia niuansów i składni 😄

Bardzo bym już chciał ale narazie komp w naprawie 😐

Czyli są uczelnie i kursy gdzie są te dwa lub więcej? I czy po studiach i kursach będę umiał dosyć dobrze programować? 

 

I chciałbym żebyś mi jeszcze wytłumaczy takie pojęcia

1. Programista PLC czy jak idę na AIR to będę to też miał czy to zupełnie co innego niż AIR

2. ASP co to jest? I czy to w jakiś sposób jest w AIR? 

Edytowano przez Mateusz218
Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, Mateusz218 napisał:

Bardzo bym już chciał ale narazie komp w naprawie 😐

Czyli są uczelnie i kursy gdzie są te dwa lub więcej? I czy po studiach i kursach będę umiał dosyć dobrze programować? 

 

I chciałbym żebyś mi jeszcze wytłumaczy takie pojęcia

1. Programista PLC czy jak idę na AIR to będę to też miał czy to zupełnie co innego niż AIR

2. ASP 

Ad. 0 - Rozumiem, odnośnie języków naprawdę to zależy od uczelni -jak poczytasz artykuł, który podesłałem na początku, to tam był bodajże Asembler, a potem C - kwestia indywidualna.

Nie wiem, co rozumiesz pod pojęciem "dobrze programować", ale tu ponownie studia dają podstawy, które mają pomóc w dalszej pracy - IT i programowanie to tak olbrzymi obszar, że potem i tak należy się wyspecjalizować np. pod okiem pracodawcy (w mojej opinii).

Ad. 1 - Programista PLC to ktoś, kto programuje sterowniki PLC - taką umiejętność można nabyć na kursie, w technikum lub na studiach, gdzie studenci też mają (najczęściej) zajęcia z ich programowania, ale ponownie - to są podstawy (zazwyczaj), które należy następnie zgłębić

Ad. 2 - ASP = Akademia Sztuk Pięknych 😉

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
15 minut temu, wn2001 napisał:

Ad. 0 - Rozumiem, odnośnie języków naprawdę to zależy od uczelni -jak poczytasz artykuł, który podesłałem na początku, to tam był bodajże Asembler, a potem C - kwestia indywidualna.

Nie wiem, co rozumiesz pod pojęciem "dobrze programować", ale tu ponownie studia dają podstawy, które mają pomóc w dalszej pracy - IT i programowanie to tak olbrzymi obszar, że potem i tak należy się wyspecjalizować np. pod okiem pracodawcy (w mojej opinii).

Ad. 1 - Programista PLC to ktoś, kto programuje sterowniki PLC - taką umiejętność można nabyć na kursie, w technikum lub na studiach, gdzie studenci też mają (najczęściej) zajęcia z ich programowania, ale ponownie - to są podstawy (zazwyczaj), które należy następnie zgłębić

Ad. 2 - ASP = Akademia Sztuk Pięknych 😉

Z dobrym programowaniem chodziło o dobre programowanie robotów i nie tylko ale głównie o roboty. 

I czy ten kurs  plc on jest w technikum czy musisz go szukać poza technikum? 

I też  czy wiedza plc jest potrzebna w AIR. Oraz czy ten kurs z technikum jest o tych podstawach co będą na studiach czy może to trochę więcej niż podstawy? 

 

Edytowano przez Mateusz218
Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiedź to: wszystko zależy. Jeśli chodzi o programowanie robotów przemysłowych, musisz zobaczyć, ale uczelnia ma np. stanowiska z robotami do danego producenta, tam poznajesz jak je się programuje itd... W pracy możesz zetknąć się z innym producentem i językiem, ale tok rozumowania jest identyczny

W technikum jest nie tyle kurs PLC co jest on włączony w naukę, bo technik mechatronik, automatyk itp... muszą takie coś umieć. Oczywiście jeżeli komuś to nie wystarcza, może się doszkalać poza szkołą 🙂 Poczytaj o zawodzie: "technik automatyk", "technik mechatronik" itd... w sieci jest dużo filmów z różnych techników, jak edukacja takowych wygląda

Nie wiem jak to działa w praktyce, ale studia generalnie łączą licealistów i techników, więc to powinno być uwzględnione, że część osób dopiero trzyma PLC w ręku dopiero pierwszy raz. Oczywiście na studiach poziom jest wyższy, ale absolwenci techników zazwyczaj lepiej sobie radzą w zakresie laboratoriów, pracowni i "praktyki", bo mieli już z tym do czynienia w szkole średniej. Licealiści z kolei, lepiej radzą sobie na przedmiotach "ogólnych", np. matematycznych. Ale to tylko zasłyszana statystyka 🙂

Edytowano przez wn2001
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, wn2001 napisał:

Odpowiedź to: wszystko zależy. Jeśli chodzi o programowanie robotów przemysłowych, musisz zobaczyć, ale uczelnia ma np. stanowiska z robotami do danego producenta, tam poznajesz jak je się programuje itd... W pracy możesz zetknąć się z innym producentem i językiem, ale tok rozumowania jest identyczny

W technikum jest nie tyle kurs PLC co jest on włączony w naukę, bo technik mechatronik, automatyk itp... muszą takie coś umieć. Oczywiście jeżeli komuś to nie wystarcza, może się doszkalać poza szkołą 🙂 Poczytaj o zawodzie: "technik automatyk", "technik mechatronik" itd... w sieci jest dużo filmów z różnych techników

Nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale studia generalnie łączą licealistów i techników, więc to powinno być uwzględnione. Oczywiście na studiach poziom jest wyższy, ale absolwenci techników zazwyczaj lepiej sobie radzą w zakresie laboratoriów, pracowni i "praktyki", bo mieli już z tym do czynienia w szkole średniej. Licealiści z kolei, lepiej radzą sobie na przedmiotach "ogólnych", np. matematycznych. Ale to tylko zasłyszana statystyka 🙂

A ty do jakiego technikum chodzisz? 

I jaki kurs lub jakie kursy warto brać na studiach i po może masz jakieś propozycje? 

I np z tych studiów i po kursach lub kursie bedza można też programować roboty nieprzemyslowe np... takie mini projekty? 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Mateusz218 napisał:

A ty do jakiego technikum chodzisz? 

Zespół Szkół Łączności im. M. Kopernika w Poznaniu, technik elektronik, teraz czwarta klasa 🙂

1 godzinę temu, Mateusz218 napisał:

I jaki kurs lub jakie kursy warto brać na studiach i po może masz jakieś propozycje? 

To wszystko zależy, w czym chcesz się specjalizować, zobacz te przykładowe kursy online (to tylko przykład): https://kursyautomatyki.pl/ - możesz poczytać też to: https://iautomatyka.pl/szkolenie-siemens-s7-1200-2-sprzet-plc-reszta-zabawek/ - w sekcji na dole są "Relacje ze szkoleń inżynierskich". Podsumowując - nie wiem 😕, jak wielokrotnie już wspomniałem, każde szkolenie dotyczy innego obszaru, więc to zależy 🙂

1 godzinę temu, Mateusz218 napisał:

I np z tych studiów i po kursach lub kursie bedza można też programować roboty nieprzemyslowe np... takie mini projekty? 

Nie wiem, co masz na myśli pisząc o mini-projektach, ale takowy, np. prosty robot omijający przeszkody, wykonasz już po kursach Forbota 🙂 https://forbot.pl/blog/kurs-budowy-robotow-ekspander-io-serwo-id19365

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
15 minut temu, wn2001 napisał:

Zespół Szkół Łączności im. M. Kopernika w Poznaniu, technik elektronik, teraz czwarta klasa 🙂

To wszystko zależy, w czym chcesz się specjalizować, zobacz te przykładowe kursy online (to tylko przykład): https://kursyautomatyki.pl/ - możesz poczytać też to: https://iautomatyka.pl/szkolenie-siemens-s7-1200-2-sprzet-plc-reszta-zabawek/ - w sekcji na dole są "Relacje ze szkoleń inżynierskich". Podsumowując - nie wiem 😕, jak wielokrotnie już wspomniałem, każde szkolenie dotyczy innego obszaru, więc to zależy 🙂

Nie wiem, co masz na myśli pisząc o mini-projektach, ale takowy, np. prosty robot omijający przeszkody, wykonasz już po kursach Forbota 🙂 https://forbot.pl/blog/kurs-budowy-robotow-ekspander-io-serwo-id19365

1. Z robotem to miałem na myśli czy będę umiał zaprogramować robota nieprzemyslowego i to nie tylko takiego mini projektowego lub bądź nawet maszynę nieprzemyslową 

2. Czy technikum do którego chodzisz jest dobre do tego AIR i czy tam również znajduje się nauka plc? 

Jak coś to jutro nie będę pisał bo akurat jutro nie mam czasu ale czy  po jutrze miałbyś czas do pogadania o tych kursach bo mam kilka pytańi? może jeszcze coś z technikum się dopytam

Oczywiście jeśli nie chcesz nie zmuszam jak coś😉

(przepraszam za jakieś błędy które mogą się pojawić bo pisałem szybko) dziękuję i pozdrawiam🙂

Edytowano przez Mateusz218
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Mateusz218 napisał:

1. Z robotem to miałem na myśli czy będę umiał zaprogramować robota nieprzemyslowego i to nie tylko takiego mini projektowego lub bądź nawet maszynę nieprzemyslową 

Rozumiem, że cały czas nawiązujesz do tej animatroniki? Odpowiedź to znów: i tak, i nie; z jednej strony rzadko kiedy w pracy spotkasz identycznie to samo co na studiach (z prostej przyczyny - rynek automatyki i jej producentów jest ogromny), z drugiej z pewnością łatwiej jest się nauczyć obsługi czegoś nowego "osobie technicznej" niż takiej z zerowym doświadczeniem 🙂

5 godzin temu, Mateusz218 napisał:

2. Czy technikum do którego chodzisz jest dobre do tego AIR i czy tam również znajduje się nauka plc? 

Uważam, że dla osób, którym "się chce" moje Technikum świetnie przygotowuje do późniejszej nauki na Politechnice, i to nie tylko AiR - mechatronika, elektrotechnika itd... Potwierdzają to moi starsi Koledzy 🙂 Tak, w mojej szkole jest zawód "technik automatyk", gdzie programuje się PLC, ja jestem (chciałbym zostać) technikiem elektronikiem i też mamy przedmiot dot. PLC, gdzie próbujemy rozwiązać różne problemy na Siemens LOGO! (automatycy zaczynają od nich, a potem przechodzą do trudniejszych, np. S7-1200)

5 godzin temu, Mateusz218 napisał:

Jak coś to jutro nie będę pisał bo akurat jutro nie mam czasu ale czy  po jutrze miałbyś czas do pogadania o tych kursach bo mam kilka pytańi? może jeszcze coś z technikum się dopytam

Jasne, jak będę na Forbocie postaram się odpisać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Dnia 23.08.2020 o 00:21, wn2001 napisał:

Rozumiem, że cały czas nawiązujesz do tej animatroniki? Odpowiedź to znów: i tak, i nie; z jednej strony rzadko kiedy w pracy spotkasz identycznie to samo co na studiach (z prostej przyczyny - rynek automatyki i jej producentów jest ogromny), z drugiej z pewnością łatwiej jest się nauczyć obsługi czegoś nowego "osobie technicznej" niż takiej z zerowym doświadczeniem 🙂

Uważam, że dla osób, którym "się chce" moje Technikum świetnie przygotowuje do późniejszej nauki na Politechnice, i to nie tylko AiR - mechatronika, elektrotechnika itd... Potwierdzają to moi starsi Koledzy 🙂 Tak, w mojej szkole jest zawód "technik automatyk", gdzie programuje się PLC, ja jestem (chciałbym zostać) technikiem elektronikiem i też mamy przedmiot dot. PLC, gdzie próbujemy rozwiązać różne problemy na Siemens LOGO! (automatycy zaczynają od nich, a potem przechodzą do trudniejszych, np. S7-1200)

Jasne, jak będę na Forbocie postaram się odpisać 🙂

Nie chodziło mi tylko animatronike ale też o inne żeczy  

Edytowano przez Mateusz218
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 23.08.2020 o 00:21, wn2001 napisał:

Rozumiem, że cały czas nawiązujesz do tej animatroniki? Odpowiedź to znów: i tak, i nie; z jednej strony rzadko kiedy w pracy spotkasz identycznie to samo co na studiach (z prostej przyczyny - rynek automatyki i jej producentów jest ogromny), z drugiej z pewnością łatwiej jest się nauczyć obsługi czegoś nowego "osobie technicznej" niż takiej z zerowym doświadczeniem 🙂

Uważam, że dla osób, którym "się chce" moje Technikum świetnie przygotowuje do późniejszej nauki na Politechnice, i to nie tylko AiR - mechatronika, elektrotechnika itd... Potwierdzają to moi starsi Koledzy 🙂 Tak, w mojej szkole jest zawód "technik automatyk", gdzie programuje się PLC, ja jestem (chciałbym zostać) technikiem elektronikiem i też mamy przedmiot dot. PLC, gdzie próbujemy rozwiązać różne problemy na Siemens LOGO! (automatycy zaczynają od nich, a potem przechodzą do trudniejszych, np. S7-1200)

Jasne, jak będę na Forbocie postaram się odpisać 🙂

Witam po przerwie😉

Zamierzam przed studiami zrobić kurs z Forbota by już mieć jakąś wiedze i spróbuje jeszcze się na 2 kółka załapać. 

Mówiłeś wcześniej że studia dają podstawy które trzeba rozwinąć. 

To w takim razie kursy lepiej brać po studiach czy w czasie studiów? 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.