Skocz do zawartości

Co wybrać jak chce budować roboty w przyszłości mechatronika czy automatyka i robotyka?


Mateusz218

Pomocna odpowiedź

(edytowany)
30 minut temu, wn2001 napisał:

@Harnas A jakie jest Twoje zdanie o mechatronice? Powiesz coś o matematyce na studiach technicznych i jak się ona odnosi do szkoły średniej?

@Mateusz218 Ale teraz o jakim kursie mówisz? Takim z Forbota dla hobbystów czy "profesjonalnym" z np. SIemensa n/t programowania jakiejś serii sterowników? Pamiętaj, że to zupełnie dwie różne rzeczy, kursy Forbota to podejście bardziej "domowe", takie kursy jak np. Siemens - przemysłowe. Te pierwsze są świetnym uzupełnieniem studiów, ale nie są ich suplementem i nie mogą stanowić raczej samodzielnej podstawy w kwestii szukania pracy, te drugie zdaniem @Harnas stanowią poważny atut w CV (ja się tutaj nie wypowiem, bo nie miałem z nimi styczności).

Wszystko zależy, co rozumiesz pod pojęciem "dobra wiedza", jeśli chodzi Ci o taką, jaką wymagają pracodawcy, to musisz skonkretyzować, gdzie chcesz pracować - zupełnie inne predyspozycje są potrzebne konstruktorowi jakiegoś systemu "safety-critical" w bardzo wąskiej branży, a inne inżynierowi utrzymania ruchu mimo, że oboje są automatykami 🙂

 

30 minut temu, wn2001 napisał:

@Harnas A jakie jest Twoje zdanie o mechatronice? Powiesz coś o matematyce na studiach technicznych i jak się ona odnosi do szkoły średniej?

@Mateusz218 Ale teraz o jakim kursie mówisz? Takim z Forbota dla hobbystów czy "profesjonalnym" z np. SIemensa n/t programowania jakiejś serii sterowników? Pamiętaj, że to zupełnie dwie różne rzeczy, kursy Forbota to podejście bardziej "domowe", takie kursy jak np. Siemens - przemysłowe. Te pierwsze są świetnym uzupełnieniem studiów, ale nie są ich suplementem i nie mogą stanowić raczej samodzielnej podstawy w kwestii szukania pracy, te drugie zdaniem @Harnas stanowią poważny atut w CV (ja się tutaj nie wypowiem, bo nie miałem z nimi styczności).

Wszystko zależy, co rozumiesz pod pojęciem "dobra wiedza", jeśli chodzi Ci o taką, jaką wymagają pracodawcy, to musisz skonkretyzować, gdzie chcesz pracować - zupełnie inne predyspozycje są potrzebne konstruktorowi jakiegoś systemu "safety-critical" w bardzo wąskiej branży, a inne inżynierowi utrzymania ruchu mimo, że oboje są automatykami 

Zamierzam mieć swoją działalność gospodarczą. Jeszcze przed studiami sprawdzę ten kurs forbota bo lubię takie mini projekty a na studiach pójdę już w poważny kurs. @Harnas powiesz coś więcej o tym kursie? I czy to dobry pomysł żeby przed studiami kurs forbot a po kurs poważniejszy czy to zmienić? 

Edytowano przez Mateusz218
Link do komentarza
Share on other sites

@Mateusz218, aha czyli taki podwykonawca i i integrator systemów automatyki? Myślę, że to o czym piszesz ma sens, niemniej (ale to tylko moja sugestia) przewidziałbym po studiach minimum kilkuletni staż jako automatyk np. utrzymania ruchu, chodzi o "wyczucie" tej atmosfery i podejścia przemysłowego, które jest nieco inne niż to edukacyjno-dydaktyczne 🙂 Zaczynanie od własnej działalności w tak wymagającej branży jak integracja automatyki przemysłowej jest bardzo trudne (tak podpowiada mi intuicja). I oczywiście pamiętaj też, że takie kursy doszkalające automatyków zakładają (ale to musisz zawsze doczytać) jakąś pewną, podstawową wiedzę chociażby n/t elektrotechniki

PS Polecam te artykuły, może pomogą w wyborze 🙂

https://teoriaelektryki.pl/5-lat-pracy-jako-automatyk/

https://teoriaelektryki.pl/na-czym-polega-praca-automatyka/

https://teoriaelektryki.pl/automatyka-studia/

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
45 minut temu, wn2001 napisał:

@Mateusz218, aha czyli taki podwykonawca i i integrator systemów automatyki? Myślę, że to o czym piszesz ma sens, niemniej (ale to tylko moja sugestia) przewidziałbym po studiach minimum kilkuletni staż jako automatyk np. utrzymania ruchu, chodzi o "wyczucie" tej atmosfery i podejścia przemysłowego, które jest nieco inne niż to edukacyjno-dydaktyczne 🙂 Zaczynanie od własnej działalności w tak wymagającej branży jak integracja automatyki przemysłowej jest bardzo trudne (tak podpowiada mi intuicja). I oczywiście pamiętaj też, że takie kursy doszkalające automatyków zakładają (ale to musisz zawsze doczytać) jakąś pewną, podstawową wiedzę chociażby n/t elektrotechniki

PS Polecam te artykuły, może pomogą w wyborze 🙂

https://teoriaelektryki.pl/5-lat-pracy-jako-automatyk/

https://teoriaelektryki.pl/na-czym-polega-praca-automatyka/

https://teoriaelektryki.pl/automatyka-studia/

Dzięki za linki poczytam jutro. Jednak bardziej interesuje mnie robotyka niż automatyka i jak bym miał chcieć mieć firmę to raczej też z robotyką niż z automatyką (chyba że to to samo) ale dzięki za artykuły poczytam  . I ten pomysł by przed studiami robić kurs forbot a potem gdy będę na studiach kurs już poważniejszy (i to chyba planuje taki co napisał @Harnes ale jeszcze zobacze) to dobry pomysł? 

Edytowano przez Mateusz218
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Mateusz218 napisał:

Dzięki za linki poczytam jutro. Jednak bardziej interesuje mnie robotyka niż automatyka i jak bym miał chcieć mieć firmę to raczej też z robotyką niż z automatyką (chyba że to to samo) ale dzięki za artykuły poczytam  . I ten pomysł by przed studiami robić kurs forbot a potem gdy będę na studiach kurs już poważniejszy (i to chyba planuje taki co napisał @Harnes ale jeszcze zobacze) to dobry pomysł? 

Obie dziedziny są zbliżone i się zazębiają, stąd wspólna nazwa. Automat to mechanizm/konstrukcja wykonująca coś w sposób powtarzalny, robota otrzymujemy, gdy dołożymy jakieś czujniki i będzie reagował. Co nie znaczy, że robot 6DoF wykonujący proste pick&place "na sztywno" robotem nie jest. Generalnie oba terminy są zbliżone, nie chcę rozpoczynać dyskusji, bo każdy użytkownik forum ma nieco inną definicję 😄 Odnośnie kursu, powtórzę jeszcze raz - kurs Forbot, a taki "Siemensa" to dwie różne sprawy, ale tak, ten tok jest dobry. Trochę tylko jestem zdziwiony tą metodą analizy, ponieważ skąd wiesz, że chcesz być na 100% automatykiem, jeśli, że tak powiem, przepraszam, "zaczynasz" dopiero ten temat "na serio"? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
7 godzin temu, wn2001 napisał:

Obie dziedziny są zbliżone i się zazębiają, stąd wspólna nazwa. Automat to mechanizm/konstrukcja wykonująca coś w sposób powtarzalny, robota otrzymujemy, gdy dołożymy jakieś czujniki i będzie reagował. Co nie znaczy, że robot 6DoF wykonujący proste pick&place "na sztywno" robotem nie jest. Generalnie oba terminy są zbliżone, nie chcę rozpoczynać dyskusji, bo każdy użytkownik forum ma nieco inną definicję 😄 Odnośnie kursu, powtórzę jeszcze raz - kurs Forbot, a taki "Siemensa" to dwie różne sprawy, ale tak, ten tok jest dobry. Trochę tylko jestem zdziwiony tą metodą analizy, ponieważ skąd wiesz, że chcesz być na 100% automatykiem, jeśli, że tak powiem, przepraszam, "zaczynasz" dopiero ten temat "na serio"? 

Właśnie nie che być automatykiem tylko robotykiem bo skoro są zbliżone to znaczy że czymś się roznią i kursy też bardziej związane z robotyką. Dzięki za odp 😉

Edytowano przez Mateusz218
Link do komentarza
Share on other sites

Zmierzam do tego że większość programistów PLC czy robotów w fabrykach nie używa tej całej zaawansowanej wiedzy ze studiów. Jak nie wierzycie to zapytajcie tu: https://www.facebook.com/groups/Aytomatycymogawiecej . To bardziej praca dla technika czy montera (monter to stopień zawodowy uzyskiwany po zawodówce) niż inżyniera. Kto chodził do technikum ten zazwyczaj to rozumie. Dla ogarniętych automatyków itd jest praca. Na przykład modelowanie kotłów, procesów, sterowanie predykcyjne, machine learning, zabawki z Boston Dynamics, SpaceX itd. Natomiast to po prostu trudne i mało kto kończący AiR  potrafi takie rzeczy. To oczywiście sprawia że zarobki i warunki pracy są znacznie lepsze niż dla programisty PLC.

15 godzin temu, wn2001 napisał:

@Harnas A jakie jest Twoje zdanie o mechatronice? Powiesz coś o matematyce na studiach technicznych i jak się ona odnosi do szkoły średniej?

Według mnie to mechatronika i automatyka jest na tyle blisko że większe znaczenie ma który wydział wybierzesz niż kierunek. A matematyka to po prostu tempo nauki jest kilka większe niż w LO, zobacz sobie eTrapeza albo zajrzyj w sylabus. Generalnie kto chce to zda.

Edytowano przez Harnas
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
22 minuty temu, Harnas napisał:

Zmierzam do tego że większość programistów PLC czy robotów w fabrykach nie używa tej całej zaawansowanej wiedzy ze studiów. Jak nie wierzycie to zapytajcie tu: https://www.facebook.com/groups/Aytomatycymogawiecej . To bardziej praca dla technika czy montera (monter to stopień zawodowy uzyskiwany po zawodówce) niż inżyniera. Kto chodził do technikum ten zazwyczaj to rozumie. Dla ogarniętych automatyków itd jest praca. Na przykład modelowanie kotłów, procesów, sterowanie predykcyjne, zabawki z Boston Dynamics, SpaceX, machine learning itd. Natomiast to po prostu trudne i mało kto kończący AiR  potrafi takie rzeczy. To oczywiście sprawia że zarobki i warunki pracy są znacznie lepsze niż dla programisty PLC.

Według mnie to mechatronika i automatyka jest na tyle blisko że większe znaczenie ma który wydział wybierzesz niż kierunek. A matematyka to po prostu tempo nauki jest kilka większe niż w LO, zobacz sobie eTrapeza albo zajrzyj w sylabus. Generalnie kto chce to zda.

 

 

Dobra to jeszcze raz. Ja wyberiam się raczej na studia automatyki i robotyki. Zamierzam też zapisać się na jakieś kółko i kurs. Teraz tak czym się zajmuje automatyk a czym robotyk i jakie są plusy i automatyki i robotyki? (chyba że robotyk i automatyk to to samo to mi napiszcie)

Edytowano przez Mateusz218
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
17 minut temu, ethanak napisał:

Czekaj no moment... chcesz się zajmować animatroniką a nie wiesz co to takiego?

Wiem co to animatronika ale chodzi  napisz mi  jakie studia do tego są i się zastanowię nad tym wszystkim. Ale wsm animatronik to też robot i też go musisz zaprogramować tak? więc czemu to nie jest AIR? 

 

Edytowano przez Mateusz218
Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, Mateusz218 napisał:

animatronik to też robot

Niezupełnie. Mechanika jest podobna (chociaż nie identyczna), więc kinematyka się przyda. Ale programowanie jest zupełnie inne.

19 minut temu, Mateusz218 napisał:

jakie studia do tego są

Nie ma takich. Ale np. ASP się przyda... Akademia Teatralna (lalkarstwo) również.

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, ethanak napisał:

Niezupełnie. Mechanika jest podobna (chociaż nie identyczna), więc kinematyka się przyda. Ale programowanie jest zupełnie inne.

Nie ma takich. Ale np. ASP się przyda... Akademia Teatralna (lalkarstwo) również.

 

 

Widziałem też ludzi którzy po AIR robili animatroniki i nie tylko. A gdybym idąc na AIR wziął też kurs o animatronice to dało by radę? I dzk za odp 😉 

 

 

(Wznawiam pytanie) Dobra to jeszcze raz. Ja wyberiam się raczej na studia automatyki i robotyki. Zamierzam też zapisać się na jakieś kółko i kurs. Teraz tak czym się zajmuje automatyk a czym robotyk i jakie są plusy i automatyki i robotyki? (chyba że robotyk i automatyk to to samo to mi napiszcie mi o tym)

 

Edytowano przez Mateusz218
Link do komentarza
Share on other sites

@Harnas, dziękuję za odpowiedź, chętnie popatrzę n/t matematyki, a wspomniałeś, że ważny jest wydział - jeżeli np. mam wybór AiR na elektrycznym, a AiR na informatycznym, to w którą stronę Ty byś sugerował? Tak luźno pytam 🙂

====

7 godzin temu, Mateusz218 napisał:

Właśnie nie che być automatykiem tylko robotykiem bo skoro są zbliżone to znaczy że czymś się roznią

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Nie ma takich. Ale np. ASP się przyda... Akademia Teatralna (lalkarstwo) również.

1 godzinę temu, Mateusz218 napisał:

Teraz tak czym się zajmuje automatyk a czym robotyk i jakie są plusy i automatyki i robotyki? (chyba że robotyk i automatyk to to samo to mi napiszcie)

14 godzin temu, wn2001 napisał:

Obie dziedziny są zbliżone i się zazębiają, stąd wspólna nazwa. Automat to mechanizm/konstrukcja wykonująca coś w sposób powtarzalny, robota otrzymujemy, gdy dołożymy jakieś czujniki i będzie reagował. Co nie znaczy, że robot 6DoF wykonujący proste pick&place "na sztywno" robotem nie jest.

Już się pogubiłem, wydaję mi się, że zaczynamy wątek od nowa 🙂 Kolega @ethanak nie pochwalił się, ale ma duże doświadczenie w zakresie szeroko rozumianej techniki w teatrach 😉 Natomiast jeszcze raz powtórzę, co zresztą Kolega @ethanak zauważył, animatronika to wąska specjalizacja i (podobnie jak w wielu innych dziedzinach) studia dają podstawy i ukierunkowują, później dopiero jest "konkretyzowanie" - poprzez kursy, samodzielną naukę lub (najczęściej) dzięki pracodawcy, gdzie świeżo upieczony inżynier jest "wtajemniczany" przez starszych Kolegów. Automatyka i robotyka to kierunek mający kształcić automatyków i robotyków (różnica subtelna) głównie dla przemysłu, co nie oznacza, że nie można zajmować się jakimś "mniej popularnym" tematem:

https://en.wikipedia.org/wiki/Automation

https://en.wikipedia.org/wiki/Robotics

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
25 minut temu, wn2001 napisał:

@Harnas, dziękuję za odpowiedź, chętnie popatrzę n/t matematyki, a wspomniałeś, że ważny jest wydział - jeżeli np. mam wybór AiR na elektrycznym, a AiR na informatycznym, to w którą stronę Ty byś sugerował? Tak luźno pytam 🙂

====

Już się pogubiłem, wydaję mi się, że zaczynamy wątek od nowa 🙂 Kolega @ethanak nie pochwalił się, ale ma duże doświadczenie w zakresie szeroko rozumianej techniki w teatrach 😉 Natomiast jeszcze raz powtórzę, co zresztą Kolega @ethanak zauważył, animatronika to wąska specjalizacja i (podobnie jak w wielu innych dziedzinach) studia dają podstawy i ukierunkowują, później dopiero jest "konkretyzowanie" - poprzez kursy, samodzielną naukę lub (najczęściej) dzięki pracodawcy, gdzie świeżo upieczony inżynier jest "wtajemniczany" przez starszych Kolegów. Automatyka i robotyka to kierunek mający kształcić automatyków i robotyków (różnica subtelna) głównie dla przemysłu, co nie oznacza, że nie można zajmować się jakimś "mniej popularnym" tematem:

https://en.wikipedia.org/wiki/Automation

https://en.wikipedia.org/wiki/Robotics

1. A czy ja jak wybiorę robotyke to też będę miał opcje isc na utrzymanie ruchu? Bo chciałbym mieć firmę a z tego co wiem to ciężko się rozpoczyna własną działalność gospodarczą w tym kierunku studiów. 

 

2.Chciałbym pobocznie też się uczyć o animatronice i wziąść z tego kurs. (A kurs się robi gdy ma się podstawy tak?) Więc czy po studiach AIR będę miał jakieś podstawy też do tego czy muszę szukać kursu gdzie zaczyna się z podstawami (jest w ogóle taki gdzie zaczynasz od podstaw?)? 

Edytowano przez Mateusz218
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.