Skocz do zawartości

Co wybrać jak chce budować roboty w przyszłości mechatronika czy automatyka i robotyka?

Pomocna odpowiedź

(edytowany)
29 minut temu, wn2001 napisał:

@K4MIL Witamy na forum 🙂

@Mateusz218 Nawet jeśli to nie miałby być robot humanoidalny, a jakaś inna konstrukcja takowych gabarytów, to i tak będzie to bardzo skomplikowany projekt. Dlaczego? 

29 minut temu, wn2001 napisał:

@K4MIL Witamy na forum 🙂

@Mateusz218 Nawet jeśli to nie miałby być robot humanoidalny, a jakaś inna konstrukcja takowych gabarytów, to i tak będzie to bardzo skomplikowany projekt. Dlaczego? 

Dzięki 

1.A gdybym chciał się o animatronice uczyć mając doświadczenie w robotyce to było by mi łatwiej i czy z samych praktyk dał bym radę? 

2. Czy będzie na studiach o tym prawie sześcianu? 

Edytowano przez Mateusz218
  • Lubię! 1
23 minuty temu, Mateusz218 napisał:

Dzięki 

1.A gdybym chciał się o animatronice uczyć mając doświadczenie w robotyce to było by mi łatwiej i czy z samych praktyk dał bym radę? 

2. Czy będzie na studiach o tym prawie sześcianu? 

Ad. 1 - Naprawdę nie umiem powiedzieć, oczywiście doświadczenie w robotyce pomoże, natomiast czy z samej praktyki dasz radę - to wszystko zależy, chociażby od tego, czy jesteś samoukiem i trzymając dokumentacje techniczną czegokolwiek w ręku poradzisz z tym sobie 🙂 Jak mówiłem, teoria nawet w minimalnym stopniu jest potrzebna aby wiedzieć, jak za coś zabrać się w praktyce

Ad. 2 - Nie będzie, gdyż prawa sześcianu uczą się dzieci w szkole podstawowej 🙂 Kolega @deshipu chciał w tym artykule (bardzo dobrym zresztą) zauważyć, że jeśli mamy robota w kształcie sześcianu o boku x, to skalując go dwukrotnie mamy 2x; zatem końcowa objętość dwukrotnie powiększonej konstrukcji rośnie 8-krotnie (bo 2^3=8). Zakładając, że mamy ten sam materiał, masa większej konstrukcji rośnie 8-krotnie, a to optymistyczne założenie, bo np. w malutkim robocie wystarczy nam plexi i druk 3D, a w dużym musimy mieć już np. stal

Dnia 26.08.2020 o 22:00, SOYER napisał:

Kurczę, @Mateusz218 aż zęby bolą od czytania Twoich postów. Doceniam Twoją ambicję tworzenia wspaniałych robotów, ale zacznij może od słownika poprawnej polszczyzny, poczytaj o znakach interpunkcyjnych, ortografii. Moim zdaniem, ta wiedza z podstawówki przyda Ci się nie tylko na studiach, ale i na maturze, którą najpierw musisz zdać. 

Wybacz dygresję, ale po pięciu stronach wątku brakło mi cierpliwości

Dziękuję za krytykę 😉

• Lubię! 1
4 godziny temu, Mateusz218 napisał:

Czy z tego są kursy? 

Ale odnośnie teorii dotyczącej robotyki (bo nie rozumiem 😉)? Jeśli chodzi np. o podstawy elektrotechniki, to tak. Kursy Forbota też zawierają (w zdrowej proporcji) teorię. Musisz też wiedzieć, że żaden kurs nie daje w 100% tego, czego oczekujesz, bo wymagania każdego są nieco inne i potem "niuanse" należy znaleźć samemu i wyjaśnić za pomocą dokumentacji technicznej lub Google 🙂

(edytowany)
46 minut temu, wn2001 napisał:

Ale odnośnie teorii dotyczącej robotyki (bo nie rozumiem 😉)? Jeśli chodzi np. o podstawy elektrotechniki, to tak. Kursy Forbota też zawierają (w zdrowej proporcji) teorię. Musisz też wiedzieć, że żaden kurs nie daje w 100% tego, czego oczekujesz, bo wymagania każdego są nieco inne i potem "niuanse" należy znaleźć samemu i wyjaśnić za pomocą dokumentacji technicznej lub Google 🙂

Tak chodziło o robotyki

I  jest tylko z robotyki czy z automatyki też? 

Dzięki za odpowiedź🙂

Edytowano przez Mateusz218
2 godziny temu, Mateusz218 napisał:

Tak chodziło o robotyki

I  jest tylko z robotyki czy z automatyki też? 

Dzięki za odpowiedź🙂

Odnośnie robotyki, nie spotkałem się raczej z kursem traktującym wyłącznie o teorii, tu raczej książka, przykładowa:

https://allegro.pl/oferta/automatyka-i-robotyka-przemyslowa-2-ksiazki-9599340782

Takie rzeczy omawia się właśnie na studiach, nie wiem, czy zaczynanie od "czystej" teorii jest najlepszym pomysłem - może szybko zniechęcić, dlatego proponowałem na "dobry start" kurs Forbota 😉

Odnośnie tego czy to robotyka, czy automatyka, to jak mówiłem, to tożsame dziedziny i naprawdę ciężko je od siebie rozróżnić czy oddzielić, również w części teoretycznej - teoria sterowania i prawa fizyki w robocie a jakimś automacie są takie same. Żeby to zobrazować, porównam to do podwozia hatchback i sedan - są nieco różne, ale obydwa to nadwozia samochodów osobowych, bardzo podobne 😉

4 minuty temu, wn2001 napisał:

Odnośnie robotyki, nie spotkałem się raczej z kursem traktującym wyłącznie o teorii, tu raczej książka, przykładowa:

https://allegro.pl/oferta/automatyka-i-robotyka-przemyslowa-2-ksiazki-9599340782

Takie rzeczy omawia się właśnie na studiach, nie wiem, czy zaczynanie od "czystej" teorii jest najlepszym pomysłem - może szybko zniechęcić, dlatego proponowałem na "dobry start" kurs Forbota 😉

Odnośnie tego czy to robotyka, czy automatyka, to jak mówiłem, to tożsame dziedziny i naprawdę ciężko je od siebie rozróżnić czy oddzielić, również w części teoretycznej - teoria sterowania i prawa fizyki w robocie a jakimś automacie są takie same. Żeby to zobrazować, porównam to do podwozia hatchback i sedan - są nieco różne, ale obydwa to nadwozia samochodów osobowych, bardzo podobne 😉

Ale są kursy z tej "czystej" teorii? 

I czy ta "czysta" teoria jest ogólną teorią czy one się dzielą na różne dziedziny? 

• Lubię! 1

Jak mnie ludzie pytają o kursy z robotyki, to zawsze z czystym sumieniem mogę polecić półroczny kurs odbywający się na MIT: http://underactuated.mit.edu/index.html

Masz tam wszystkie materiały, nagrania wykładów i ćwiczenia. Tylko taki kurs niestety wymaga trochę znajomości matematyki i fizyki — co najmniej na poziomie liceum ze starą maturą, z nową maturą to chyba już studia.

• Lubię! 2
1 minutę temu, deshipu napisał:

Jak mnie ludzie pytają o kursy z robotyki, to zawsze z czystym sumieniem mogę polecić półroczny kurs odbywający się na MIT: http://underactuated.mit.edu/index.html

Masz tam wszystkie materiały, nagrania wykładów i ćwiczenia. Tylko taki kurs niestety wymaga trochę znajomości matematyki i fizyki — co najmniej na poziomie liceum ze starą maturą, z nową maturą to chyba już studia.

OK dzk za odpowiedź 😉

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay