Skocz do zawartości

Przekazanie rezystancji dalej niż arduino


Kolorowy_PL

Pomocna odpowiedź

Cześć, jeśli chodzi o elektrykę/elektronikę jestem bardziej zielony niż trawa malowana na zielono. 
Na chwilę obecną mam układ Analogowy wskaźnik -> NTC i spowrotem do wskaźnika. 
Aleee chcę uzyskać takie coś: wskaźnik analogowy -> NTC -> arduino jako miernik rezystancji i sterowanie serwo -> wskaźnik analogowy.
Ogarniam do momentu arduino, ale jak przekazać sygnał analogowy dalej do wskaźnika. Potrzebuję rozwiązania hardwarowego. 
Potrzebuję tłumaczenia jak krowie na rowie. Dziękuję, za wszelaką pomoc.

mechanizm.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Parametrów wskaźnika nie mogę nigdzie znaleźć, a nie mam go pod ręką (stary VDO). Jest to wskaźnik temp. w zegarach samochodu. Potrzebuję zrobić sterowanie przepustnicą, której położenie będzie zależne od temperatury cieczy brane z rezystancji czujnika i potrzebuję mieć również rezystancję z tego czujnika aby działał wskaźnik.

wskaznik-temperatury-wody-vdo_3063.jpg

Tutaj wartości z czujnika

9923812500_1311329881.jpg

Edytowano przez Kolorowy_PL
Link do komentarza
Share on other sites

Podejrzewam że ten wskaźnik temperatury działa na zasadzie amperomierza. Jak ja podłączałem wskaźnik paliwa pod arduino to zrobiłem to tak: zasilanie > wskaźnik > tranzystor > masa. Tranzystor sterowany z arduino poprzez rezystor około 1k Ohm.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli obecny układ pomiarowy działa dobrze, tzn. masz jakiś czujnik i masz jakiś wskaźnik analogowy pokazujący poprawnie temperaturę a chcesz jedynie "zdjąć" z tego obwodu wielkość mierzoną, to musisz wiedzieć jak ona jest przesyłana z czujnika do wskaźnika. Najbardziej prawdopodobna konfiguracja to amperomierz, czyli że wskaźnik jest włączony szeregowo ze zmienną rezystancją czujnika. Obwód obecny wygląda zatem jakoś tak:

Plus akumulatora → czujnik  → miernik/wskaźnik  → masa

Oczywiście czujnik i wskaźnik mogą być tu zamienione miejscami co nie wpływa na działanie całości.

Tobie wystarczy, że zmierzysz prąd w obwodzie, czyli wepniesz się w powyższy schemat swoim "amperomierzem" włączonym zamiast jednej z powyższych strzałek. Nie jest tu bezpośrednio potrzebny żaden tranzystor a raczej poszukaj w dziale "czujniki prądu do Arduino". Jeśli tabelka jaką pokazałeś jest prawdziwa, to czujnik temperatury ma w okolicach 100°C rezystancję ok. 200Ω. Jeżeli dodatkowo przyjmiemy, że w stosunku do tego rezystancja samego miernika/wskaźnika jest znikomo mała, to przy napięciu akumulatora 12V płynie prąd rzędu 12/200=60mA. Nie musisz mierzyć rezystancji jako takiej a jedynie zrobić pomiar prądu o zakresie maks. np. 100-150mA i wynik przeliczyć na odpowiedni zakres temperatur. Pomiar takiego prądu z dokładnością jakiej się tu spodziewam nie jest jakimś wielkim wyzwaniem. Nie kupuj czujnika prądu na jakiś wielki zakres (np. 5A czy co gorsza 25A), bo Twój malutki prąd utonie w zakłóceniach, a raczej wybierz coś na maks. 0.5A. Pokaż co wybrałeś a w razie kłopotów doradzimy. Oczywiście pomiar taki można zrobić samemu z oporników, kondensatorów i jakiegoś wzmacniacza (albo nawet i nie), ale tak czy tak jakieś elementy będziesz musiał kupić więc najprościej wziąć gotowy moduł.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.