Skocz do zawartości

Serwo + nodeMCU zasilane z jednego zasilacza przestaje działać po podłączeniu 5m kabla


Szmiglo

Pomocna odpowiedź

Hej,

Zacznę od swojego backgroundu w temacie - skończyłem infę dobre kilka lat temu, ale tak naprawdę zgłębiam ten fascynujący świat elektroniki od stosunkowo niedawna. Jestem w trakcie wykonywania projektu - zdalnie sterowanej rolety wewnętrznej w kuchni. Celem nadrzędnym jest wykorzystanie jak najbardziej podstawowych elementów, by żona nie krzyczała, że zagracam jej kuchnię 😉 schemat poglądowy wygląda tak:

image.thumb.png.8334ddad3f828f3a0c6e514113fc0f72.png

Oraz filmik jak to wygląda na żywo: 

 

Filmik jest nagrany dla poprzedniej wersji, w aktualnej zastąpiłem szybkozłączki lutami oraz dołożyłem 2 kondensatory do układu, jak na schemacie. W kwestii zasilania rozciąłem walający się w domu kabel USB i połączyłem czerwony i czarny kabel, pozostałe tj. białe i zielone uciąłem (nie zabezpieczając ich w żaden sposób). Jako zasilacz użyłem zwykłą ładowarkę do telefonu bodajże Samsunga dającą 2A. Wszystko działało dobrze, zarówno w wersji z filmiku jak i z lutami i kondensatorami. 

Schody zaczęły się, gdy podłączam przedłużacz usb 5 metrowy (potrzebuję przeciągnąć do bo wtyczkę mam trochę dalej od okna). Właściwie, to próbowałem z dwoma przedłużaczami, również z "aktywnym" (https://allegro.pl/oferta/kabel-usb-5m-przedluzacz-aktywny-9272337651) . Próbowałem również 2 różne łatowarki, bez zmian. Rezultat jest identyczny - wygląda na to, że kontroler nodeMCU się resetuje (nie łączy się do sieci WiFi). 

Czy dodatkowa ilość kabla powoduje jakieś zakłócenia/spadki napięcia układu? Czy powinienem dorzucić jakiś jeszcze stabilizator do tego układu? Myślałem, że kondensator załatwi tę sprawę, ale nie daje on praktycznie różnicy.

Pewnie popełniłem dużo błędów przy tym projekcie, więc jeśli macie jakieś sugestie to chętnie posłucham 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Szmiglo witam na forum 🙂 Jeśli nie masz porządnego kabla to na pewno na takiej odległości pojawiają się zarówno spadki napięcia, jak i dodatkowe zakłócenia. Najlepiej byłoby zwyczajnie zmierzyć napięcie, które dociera do układu, gdy zasilasz go przez 5 metrów kabla. Myślę, że najlepiej byłoby po prostu wymienić kabel na coś porządnego (albo dobry USB, albo zwykły przewód).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.