Skocz do zawartości

Kompilacja projektu dla Arduino UNO - problem z Windows XP


Wiktorbb

Pomocna odpowiedź

Witam. Jestem świeżym posiadaczem Arduino uno. Chciałem przejść kurs Arduino poziom 1. I już przy pierwszym zadaniu mam problem. Zadanie polega na złączeniu diody. Przepisałem program ze strony kursu. Klikam na "Zweryfikuj" i następuje sprawdzenie kompilacji. I ta czynność programu trwa i trwa w nieskończoność. Czekałem 4 godziny na zakończenie kompilacji i nic.Kompilacja się nie zakończyła. Czy to normalne tak powinno być 

czy może trzeba komputer zastawić na noc. Przyznam że jestem zniechęcony. To samo dotyczy przykładowego programu Blink. Jeśli możecie pomóżcie.

System XP. Program wykrywa własciwy port oraz płytke.

Program Blink | Arduino 1.8.14 Hourly Build 2020/14/04

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

nie kompilacja programu "Blink" powinna trwać kilkanaście sekund. Masz jakieś komunikaty błędów, czy po prostu po kliknięciu przycisku <Weryfikuj> program nie odpowiada?

Jeśli ta druga sytuacja to sprawdż najpierw w menu "Tools" -> Board, czy wybrałeś "Arduino Uno", potem zobacz, czy masz działającą wersję "Java" (runtime). Wywołaj okno "Command prompt" wpisując "cmd" w okienku uruchom, gdy okno się uruchomi wpisz "java -version" i wynik wklej do postu. U mnie to wygląda tak:

Javaver.thumb.png.476187d5592c1eded7030b51edefb9ba.png

"Arduino IDE" wykorzystuję runtime Javy do swojego działania, jeśli występują w twoim systemie jakieś powody do złego działania Javy to może być ta przyczyna. Drugi powód który może wystąpić to sytuacja w której "Arduino IDE" nie ma uprawnień do katalogów roboczych wykorzystywanych przez to środowisko.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, Wiktorbb napisał:

System XP

 

10 godzin temu, Wiktorbb napisał:

Arduino 1.8.14 Hourly Build 2020/14/04

Używasz wersji aplikacji która nie jest jeszcze skończona na systemie sprzed 20 lat? Bardzo bym się zdziwił, gdyby to działało.

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Wiktorbb najpierw spróbuj uruchomić stabilnej wersji, do pobrania z tego miejsca: https://downloads.arduino.cc/arduino-1.8.13-windows.zip Jeśli nie zadziała to będziemy myśleć, ale jednak z kompatybilnością z Windowsem XP mogą być już problemy. Alternatywnie masz jeszcze możliwość korzystani z internetowej wersji edytora: https://create.arduino.cc/editor

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Versja javy 

Microsoft Windows XP [Wersja 5.1.2600]
(C) Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Documents and Settings\Wiktor>cd\windows\system32

C:\WINDOWS\system32>java -version
java version "1.5.0_11"
Java(TM) 2 Runtime Environment, Standard Edition (build 1.5.0_11-b03)
Java HotSpot(TM) Client VM (build 1.5.0_11-b03, mixed mode, sharing)

C:\WINDOWS\system32>

Zainstalowałem arduino 1.8.13 jest tak samo.

Po załączeniu kompilacji jest to:

C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\arduino-builder -dump-prefs -logger=machine -hardware C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\hardware -tools C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\tools-builder -tools C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\hardware\tools\avr -built-in-libraries C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\libraries -libraries C:\Documents and Settings\Wiktor\Moje dokumenty\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -vid-pid=2341_0043 -ide-version=10813 -build-path C:\DOCUME~1\Wiktor\USTAWI~1\Temp\arduino_build_26311 -warnings=none -build-cache C:\DOCUME~1\Wiktor\USTAWI~1\Temp\arduino_cache_895517 -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.avrdude.path=C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude-6.3.0-arduino17.path=C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc-7.3.0-atmel3.6.1-arduino7.path=C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA-1.3.0.path=C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\hardware\tools\avr -verbose C:\Documents and Settings\Wiktor\Moje dokumenty\Arduino\DRUGIE_URUCHOMIENIE_DIODY\DRUGIE_URUCHOMIENIE_DIODY.ino

processing.app.debug.RunnerException
    at cc.arduino.Compiler.callArduinoBuilder(Compiler.java:317)
    at cc.arduino.Compiler.loadPreferences(Compiler.java:216)
    at cc.arduino.Compiler.build(Compiler.java:175)
    at processing.app.SketchController.build(SketchController.java:664)
    at processing.app.Editor$BuildHandler.run(Editor.java:1632)
    at java.lang.Thread.run(Thread.java:748)
Caused by: java.io.IOException: Cannot run program "C:\Documents and Settings\Wiktor\Pulpit\Arduino\arduino-1.8.13\arduino-builder": CreateProcess error=193, %1 nie jest prawidłową aplikacją systemu Win32
    at java.lang.ProcessBuilder.start(ProcessBuilder.java:1048)
    at processing.app.helpers.ProcessUtils.exec(ProcessUtils.java:26)
    at cc.arduino.Compiler.callArduinoBuilder(Compiler.java:297)
    ... 5 more
Caused by: java.io.IOException: CreateProcess error=193, %1 nie jest prawidłową aplikacją systemu Win32
    at java.lang.ProcessImpl.create(Native Method)
    at java.lang.ProcessImpl.<init>(ProcessImpl.java:386)
    at java.lang.ProcessImpl.start(ProcessImpl.java:137)
    at java.lang.ProcessBuilder.start(ProcessBuilder.java:1029)
    ... 7 more

Myśle że musze kupić nowy laptop bo ten jest darmowy i strasznie wolny. I to jest pewnie przyczyna.

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Wiktorbb Jeśli zdecydujesz się na rezygnację z XP, można spróbować (przed kupieniem nowego laptopa, albo po) postawić na tym staruszku coś lekkiego, na przykład "Rasbpian". Na moje wyczucie powinien się zmieścić i chodzić szybciej niż na Raspberry Pi Zero W (chodzi baaardzo wolno, lecz wytrwale). Czy ktoś próbował postawić go na bardzo starym sprzęcie? Ja dopiero się przymierzam - znalazłem starego peceta, ale jest problem z zasilaczem (chyba), więc to trochę potrwa.

@Treker Dziękuję za wskazanie sieciowego edytora!

               Pozdrawiam

                                  Bogusław

Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, Wiktorbb napisał:

Myśle że musze kupić nowy laptop bo ten jest darmowy i strasznie wolny. I to jest pewnie przyczyna.

Stary laptop nie jest problemem. Myślę , że twój problem najlepiej opisuje ten wątek a konkretnie ostatni wpis na pierwszej stronie: Arduino 1.8.3 works fine on an ancient Dell 430 XP laptop with 32Gb. I have no idea what Mint is, but one thing is certain: nobody needs it to run the Arduino IDE.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.