Skocz do zawartości

Ładowanie pakietu Li-ion s2


MarCixn

Pomocna odpowiedź

Witam chciałbym się zapytać bo ciężko znaleźć mi odpowiedź na te pytania. 

Czy istnieje możliwość ładowania pakietu dwóch akumulatorów 18650 połączonych szeregowo z jednego modułu ładowania takich akumulatorów?

Czy w tym może pomóc balanser hx-2s-d20? 

i jakby to wyglądało czy możecie mi podesłać link lub wytłumaczyć jak to ma działać?

Link do komentarza
Share on other sites

Gdy pytasz o jakieś konkretne układy/moduły to podawaj chociaż linki do nich: do ich specyfikacji (pdf), do stron producentów lub od biedy do stron sklepów. Przecież nie jednemu psu Burek a na rynku modułów ładowania jest jak Burków - dużo. To samo z balanserem. Mam szukać w sieci (Aliexpress? Banggood? Sklep w Holandii?) co to jest hx-cośtam? Im mniej konkretne pytanie tym bardziej ogólna odpowiedź.

1. Na 99% jeden moduł ładowania LiPo to jeden akumulator albo raczej pakiet 1SxP. Co więcej, jeśli masz jedno źródło np. 5V (USB?) to nawet kupując dwa pojedyncze moduły ładowania nie obsłużysz nimi pakietu połączonego 2S. Po prostu "górne" ogniwo stosu musi być ładowane względem swojego minusa, czyli w przypadku pakietu 2S w odniesieniu do napięcia dolnego ogniwa a nie masy/minusa całości. Nie wiem jak bardzo jesteś zdeterminowany, tj. jak wygląda urządzenie w którym chcesz to ładować i co umiesz zrobić samodzielnie. Bo jeśli możesz korzystać z zasilania sieciowego, to najprościej kupić prostą ładowarkę 2S/3S i podłączyć ją bezpośrednio do pakietu:

https://abc-rc.pl/product-pol-3961-Ladowarka-modelarska-IMAX-B3-2S-3S-li-pol-Li-Ion-230V-z-Balanserem.html

Najlepiej, jeśli Twój pakiet ma standardowe złącze balansera JST-XH, bo wtedy pasuje 1:1 do gniazdka w tej (i każdej innej) ładowarce- warto podpinać się pod ustanowione standardy, ale jeśli DIY skleciłeś swoje 2S z ogniw, to sprawa nadal nie jest stracona. Kupujesz kawałek kabelka do pakietu i tyle:

https://abc-rc.pl/product-pol-15142-Zlacze-balancera-XH-2S-z-przewodem-raster-2-54r-Gniazdo-balancera-3PIN.html

A jeśli nie masz zasilania sieciowego i np. tylko 5V, sprawa jesto wiele trudniejsza, bo musisz:

  • podnieść 5V do poziomu ok. 10V i z tego napędzać rzadki moduł ładowarki/balancera 2S (są takie, ale z opisanych wyżej przyczyn droższe niż 5zł)
  • zrobić izolowane od siebie 2x5V i do tego podłączyć dwa tanie moduły ładowania LiPo 1S

2. Nie, moduł balansera hx-cośtam niczego nie rozwiązuje.

3. Rozpinać (lub przełączać) na czas ładowania pakiet 2S1P do konfiguracji równoległej np. 1S2Pi to traktować tanim modułem ładowania LiPo z 5V.

Co wybierasz, albo które rozwiązanie jest akceptowalne a które całkowicie odpada?

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wsm no ładowarka dedykowana odpada ale i tak ją kupię ze względu posiadania 2 baterii li-po których się narazie nie dotykałem. A zasilanie to nie problem mam przetwornice step down jak i też gdzieś step up mogę podpiąć to do zasilacza ATX który mam na swoje potrzeby albo do zasilacza labolatoryjnego

Nie wiem jakim sposobem mógłbym przepiąć z konfiguracji s2p1 na s1p2 chodziło mi tutaj właśnie o to że mam 3 akumulatory 2 od silników i jeden do innej elektroniki a tylko 2 moduły ładowania gdybym miał trzeci nie było by problemu. 

Więc skorzystam z rozpinania ich włącznikiem jako zatrzymanie układu dając im swobodę ładowania się niestety na 2 moduły. A trzeci akumulator będzie wyciągany coś w stylu koszyczka na akumulatory do ładowarki 

Dziękuję za objaśnienie i życzę miłego dnia :D

jeżeli chodzi o sam projekt  to widać go na grafice

IMG_20210116_143637.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

47 minut temu, MarCixn napisał:

Więc skorzystam z rozpinania ich włącznikiem jako zatrzymanie układu

Co to znaczy? Jak chcesz w końcu te ogniwa ładować? Czy możesz to opisać a jeszcze lepiej narysować?

48 minut temu, MarCixn napisał:

jeżeli chodzi o sam projekt  to widać go na grafice

Zdjęcia lepiej wrzucaj na insta. Tutaj liczą się schematy. Przecież gdy mówimy o sposobie łączenia/przepinania/ładowania akumulatorów to nie jest ważne jak wygląda Twoja zabawka tylko jak zrobiłeś połączenia elektryczne, system zasilania itp.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

2139046695_Beztytuu.thumb.png.0b4d8cb25b0da68d912c3416dee52663.png W ten sposób jeżeli wyłączę przełącznik mogę rozpiąć ogniwa i je naładować oraz zatrzyma mi się w ten sposób dalsze przejście prądu na sterownik

(tak wiem mało fachowy rysunek)

Edytowano przez MarCixn
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli niewiele zrozumiałeś - tak czułem z tego co napisałeś. Nie ma sensu w kółko powtarzać tego samego. Przeczytaj jeszcze raz, powoli i ze zrozumieniem mój pierwszy post, w szczególności punkt 1 i opisz swoje wrażenia.

Dla uproszczenia: narysuj na swoim schemacie połączenia drutem między "B-" a "in-" w każdym module ładowania i pomyśl jak duży będzie ogień gdy już schemat połączysz.

Edytowano przez marek1707
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No tak wybrałem punkt 3 ciężko mi zrozumieć jak to zrobić żeby je przepiąć z szeregowo na równolegle i wydaje mi się że mogę w ten sposób zepsuć moduł dlatego po prostu użyje do tego przekaźnika 8 pinowego żeby przepinać je pomiędzy ładowaniem a działaniem w ten sposób:

1100900806_Beztytuu.thumb.png.fee949a565e74a59565c8d83c37006c3.png

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

 

Czyli mam rozumieć że takie podłączenie będzie prawidłowe czy dalej jestem upośledzony i nie potrafię dobrze pomyśleć?

oczywiście w module in+ i in- będzie podłączany do prądu 

Beadsz tytułu.png

Edytowano przez MarCixn
Link do komentarza
Share on other sites

Naprawdę dobrze Ci poszło. O ile rozumiem schemat, to jedynym mankamentem jaki widzę jest to, że zamieniłeś pary NO z NC i teraz bez zasilania 5V mamy konfiguracje 1S2P, ale nic się nie ładuje bo moduł ładowarki jest martwy. Po zapodaniu 5V na moduł i przekaźnik (to te czerwone druty?) system dostaje 7V z 2S1P, ale aku jest odłączony od ładowarki. O Twoim upośledzeniu nic nie wiem. Na pewno zdarza Ci się rysować/robić coś szybciej niż myśleć, ale to przypadłość wielu, moja także.

Acha, i nie rysuj kilku drutów dochodzących osobno do tego samego elementu. Od tego są kropki na liniach, by łączyć je gdzieś indziej. Teraz wygląda jakby prawe ogniwo miało 4 wyprowadzenia. 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, marek1707 napisał:

jedynym mankamentem jaki widzę jest to, że zamieniłeś pary NO z NC

A tak moje niedopatrzenie zamienię to w trakcie realizacji

 

a jak w tym układzie mogę podpiąć balanser? znaczy chodzi mi o ten kabel co idzie pomiędzy + a - czy w tym przypadku mogę go podpiąć do - lewego ogniwa czy do + prawego ogniwa chyba nie ma to znaczenia? 

Link do komentarza
Share on other sites

Balanser teraz nie jest potrzebny. Przecież akumulatory ładują się do wspólnego napięcia. Jeśli już, to potrzebujesz jakiś układ zabezpieczający przed rozładowaniem stosu 2S poniżej powiedzmy 5V. Ja bym spróbował wziąć to co pokazałeś, tylko wykorzystac same kontakty B+/B- oraz P+/P-. Aby układ "myślał", że ma podłączony środkowy kabelek stosu dałbym dwa oporniki po 10k: od B+ do BM i od B- do BM. Wtedy będzie nadzorowane tylko sumaryczne napięcie całego akumulatora, prąd rozładowania i napięcie końcowe. To trochę taki "myk" bo nie wiadomo jak ta płyteczka jest zrobiona, ale powinno zadziałać.

Nie ma: zamienię schemat później. Teraz uzupełnij swój schemat, zobaczymy czy dobrze to rozumiesz. Z akumulatorami mogącymi spalić kabel i dowolną płytkę to nie zabawa.

Edytowano przez marek1707
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A tak ja już rozumiem na czym polegało nasze nieporozumienie z tym przekaźnikiem bo myślałem w pierwszym poście jak napisałeś że źle to że piny są w złym miejscu i jakbym tak podpiął na żywca do tych pinów było by źle. Więc to zamieniłem ale moim drugim błędem to jest to że rozum podpowiedział mi że Normaly Open przepuszcza prąd standardowo bardzo przepraszam

a co do PCM to zrobię dziś testy i zobaczymy czy da radę 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.