Skocz do zawartości

Jaki stabilizator do uzyskania 5 V z 42 V


Mukat

Pomocna odpowiedź

Oczywiście, że stabilizatory liniowe na takie napięcia (i dużo wyższe) istnieją. Najpoważniejszym ograniczeniem jest moc strat. Przy dużej różnicy napięć we-wy ta moc rośnie bardzo szybko. Jeśli chcesz zasilać z tego stabilizatora wyłącznie prosty procesor i mały moduł radiowy, wszystkiego powiedzmy 10mA to da radę, bo to tylko 0.35W, ale jeśli coś większego, to przygotuj się na radiator i spore straty. Przewornice rzecz jasna też są. Nie ma lepiej czy gorzej - taka ocena zależy od wielu czynników: zajmowanego miejsca, masy, kosztu, liczby sztuk, sposobu chłodzenia, dopuszczalnych zakłóceń, wyłączalności, czasu startu, sprawności itp itd. Jedne rzeczy są w tej konkretnej aplikacji nieważne a inne kluczowe. Skąd mamy wiedzieć co jest dla Ciebie jakie. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zasilane mają być: 2 moduły przekaźnika 1 kanał (arduino), sterownik PWM (30mA) i układ elektroniczny z serwa mini. Wszystko na 5v

I zapomniałem jeszcze o odbiorniku RC 4 kanałowym. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jakiekolwiek serwo załatwia sprawę - musisz dać przetwornicę. Jeśli to małe serwo i nie będziesz go blokował lub skrajnie mocno obciążał, to coś takiego powinno wystarczyć:

https://propix.com.pl/pl/p/DCDC-XL7035-Vout-5V-1A-Step-down-Vin-80V-/1803

A jeśli chciałbyś spać spokojnie, to lepiej coś z prądem min 2A. Wersja HV popularnego LM2596 powinna dać radę:

https://propix.com.pl/pl/p/LM2596-HVS-55V-3A-DCDC-step-down-/1790

To akurat jest CC/CV (dwa potencjometry), ale jeśli ustawisz duży prąd (np. maksymalny) to traktujesz to jak zwykły zasilacz napięciowy z zabezpieczeniem przed zwarciem.

EDIT: Dla odbiornika RC (szczególnie jeśli jest to stare 35MHz, ale i na 2.4G nie zaszkodzi) koniecznie wstaw filtr LC, można takie coś kupić w sklepach modelarskich, choć na 10S to może być kłopot. Już chyba prościej zrobić.

Co to w ogóle za konstrukcja?

Edytowano przez marek1707
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Super, dzięki za podpowiedź.

Jest to kosiarka zdalnie sterowana (na etapie projektu). Do sterowania wykorzystuje radio RC 2,4G 4CH. Do napędu zastosowałem koła 10" z silnikiem BLDC 350W 36 V (z deskorolki). Prowadzenie kosiarki polega na zasadnie oddzielnego sterowania kołami. Jazda do przodu - oba koła do przodu, skręt - jedno koło do przodu drugie do tyłu itd. Do włączania i przełączania kierunku obrotu kół użyję sygnał PWM z odbiornika RC, który po przez układ elektroniczny z serwa będzie zamieniany na 5V. Następnie są podłączone dwa przekaźniki 1 kanałowe sterowane niskim sygnałem (-). Do jednego przekaźnika jest podłączone zasilanie + do +, - do - i - do S, drugi przekaźnik będzie podłączony zasilanie - do +, + do - i + do S. Sterując radiem przód tył zmienia się polaryzacja na wyjściu z układu elektronicznego serwa. W zależności od polaryzacji uruchamia się odpowiedni przekaźnik, który odpowiednio uruchamia sterownik silnika BLDC. Przekaźniki mają zabezpieczenie także nic im się nie dziej i wszystko działa. zasilanie kół jest z baterii S10 i z niej chcę również zasilić resztę układów na 5V. 

Link do komentarza
Share on other sites

Tak czułem, że to jakiś model RC. 10S wskazywało na jakiś spory śmigłowiec a tu proszę, kosiarka 🙂

Hm, mimo dwukrotnego przeczytania jakoś nie załapałem jak robisz  z tymi silnikami. Mógłbyś to narysować? Bez szczegółów, choćby jakieś bloczki i co z czym połączone? Masz tam zasilanie, do tego regulator (ESC) do silników BLDC, jak rozumiem także z roweru. Jakim sygnałem go sterujesz żeby mieć regulowaną prędkość? Czy do jednego ESC podłączasz dwa silniki, każdy przez swój przekaźnik? No ale BLDC mają trzy druty, z tego dwa trzeba zamienić miejscami żeby odwrócić kierunek obrotów, ale co z prędkością? I jak regulator 3-fazowy radzi sobie z takim gwałtownym przełączaniem uzwojeń w trakcie pracy? Dlaczego nie wstawiłeś po prostu dwóch ESC sterowanych osobno z dwóch kanałów? Miałbyś pełne sterowanie "czołgowe" z niezależnymi prędkościami i kierunkami po obu stronach? Czy na pewno są to silniki BLDC czy jednak zwykłe szczotkowe, dwudrutowe  DC?

Mocne regulatory dwukierunkowe (szczotkowe i bezsczotkowe) sterowane wprost z odbiornika RC leżą w każdym sklepie modelarskim zajmującym się samochodami:

https://www.rc4max.com/regulatory__silniki_elektryczne__zestawy_napedowe,402,0.html

Link do komentarza
Share on other sites

Narysowałem schemat na szybkiego (przepraszam z jakość).

Sterownik DC 6-60V 400W BLDC trójfazowy DC bezszczotkowy do sterowania silnikiem ler PWM Hall do sterowania silnikiem płyta sterownicza 12V 24V 48V znalazłem na aliexpress https://pl.aliexpress.com/item/1005001738213078.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.13b05c0fja0yrG

Na każde koło jest osobny sterownik

IMG_1158.JPG

IMG_0968.JPG

32 minuty temu, Marooned napisał:

Jak się uprzeć, to dość podobne, tylko do góry nogami 😉

dokładnie😀

Link do komentarza
Share on other sites

Acha, czyli jeden kanał RC odpowiada za kierunek jednego koła w trzech możliwych stanach: przód-stop-tył. Sterownik PWM, jak rozumiem jest ustawiany ręcznie i wyznacza stałą prędkość "docelową", czy jednak masz jakiś RC-wpływ na ten bloczek?

Trochę pokrętne, ale jakoś musiałeś zgrać ze sobą driver rowerowy z sygnałem PPM z modelarskiego odbiornika RC.

Czy do drivera BLDC na pewno musi wchodzić sygnał PWM 20kHz? Powinno wystarczyć napięcie stałe 0..5V z potencjometru, a to by chyba trochę uprościło. 

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, sygnał PWM jest sterowany ręcznie mikroprzełącznikiem. Docelowo chcę to robić za pomocą kanału RC, ale jeszcze nie wiem jak.

Jest też możliwość sterowania prędkością za pomocą potencjometru i 5V. Ja wykorzystałem PWM podobno uzyskuje się lepszy moment obrotowy.

Podłączyłem bezpośrednio sterownik serwa 5V do PWM sterownika BLDC. Na max wychyleniu drążka koło ledwo ruszyło i kręciło się powoli.

Link do komentarza
Share on other sites

Rodzaj wejścia (sygnał analogowy z potencjometru czy PWM) nie ma kompletnie wpływu na sposób sterowania silnikiem, na moment czy cokolwiek innego. Nie wierz w takie bzdury. Tam na wejściu jest zwyczajny filtr dolnoprzepustowy i taki sygnał czy inny jest w każdym przypadku "normalizowany" do napięcia. Sterownik nawet "nie wie", że zapodajesz PWM czy coś innego.

A sygnał z odbiornika RC, taki przeznaczony bezpośrednio dla serwa nie mógł zadziałać, bo w całym zakresie ruchu drążka nadajnika ma wypełnienie od 2.5 do 7.5% - taki jest standard. Jeśli chcesz to przerobić na zakres 0-100%, to chyba najprościej użyć najtańszego regulatora do silnika szczotkowego. Taki moduł łyka przecież sygnał z odbiornika i produkuje PWM 0-100%. Ty zamiast silnika podłączasz malutki tranzystor + dwa oporniki i masz czego potrzebujesz:

https://www.gammodel.pl/mikro-regulator-esc-silnika-szczotkowego-1s-5a-p-416.html

To musi być skrajnie prosty moduł jak ten powyżej, który nie ma na pokładzie żadnej stabilizacji napięcia, BECów i programowania. Wtedy zasilasz go z 5V, wejście wpinasz do kanału odbiornika na na wyjście dajesz opornik. Trzeba jeszcze odwrócić fazę, bo wyjście silnikowe daje 5V (tranzystor mocy wyłączony) gdy silnik stoi a Ty chcesz mieć wtedy 0% czyli 0V. Można też "wyjąć" sygnał PWM wprost z pinu procesorka (albo z bramki tranzystora), bo tam nie jest jeszcze odwrócony przez tranzystor mocy i wtedy od razu możesz to pociągnąć do swojego drivera BLDC.

Zawsze też możesz użyć jakiegoś małego Arduino:

https://abc-rc.pl/product-pol-6146-Pro-Mini-328-5V-16MHz-ATmega328P-z-bootloaderem-Bascom-AVR-zgodny-z-Arduino.html

https://allegro.pl/oferta/arduino-modul-sterowania-digispark-attiny85-usb-9567285067

i wgrać kawałek kodu "rozciągający" PWM z odbiornika do 100%.

Link do komentarza
Share on other sites

ok, zastosowanie tego mikro sterownika jest dobre, tylko jak zacząłeś pisać o tym oporniku i tranzystorze to moja wiedza, a raczej jej brak doprowadziła do zwarcia w moich szarych komórkach. Z tego co się domyślam z układu na silnik wychodzi 0..5 V. Jak steruję potencjometrem mój sterownik BLDC to też jest 0..5V. To dlaczego nie mogę bezpośrednio podłączy tego micro sterownika? jak możesz to wytłumacz to prosto.

Prędkość kosiarki ma być stała, tylko czasami trzeba będzie ją zmieniać np. pod górkę, gęsta traw itp. Nie wiem jak działa ten sterownik, ale przypuszczam, że w zależności od wychylenia drążka na pilocie, odbiornik przesyła sygnał PPM, sterownik go zmienia na odpowiednią wartość w przedziale 0...5V. Jeśli to tak dział to trudno będzie utrzymać odpowiednią prędkość kosiarki. Myślałem raczej o sterowaniu prędkością na zasadzie impulsu. Jeden przycisk szybciej drugi przycisk wolniej.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, to jeszcze raz. Nazwijmy moduł jaki podlinkowałem ESC. Taki mały ESC, specjalnie przygotowany do pracy na niskich napięciach, bo jest do mikromodeli z akumulatorem 1S na pokładzie, ma 4 druty:

  1. masa, to wiadomo, minus akumulatorka, minus odbiornika RC, minus wszystkiego
  2. plus - to bezpośrednie zasilanie procesorka na ESC (jest po drugiej stronie płytki, na zdjęciu widać tylko tranzystor mocy) i jednocześnie plus silnika
  3. wejście sygnału z odbiornika RC
  4. wyjście na minus silnika

Od strony wejścia podłączasz zatem sygnał z odbiornika i to jest proste. Na wyjściu jednak masz sygnał przeznaczony dla silnika szczotkowego a nie do podłączania gdzieś tam indziej. Teoretycznie jest tam PWM 0-100% więc taki jak potrzebujesz, ale:

  1. jest to sygnał typu open collector (jeśli jesteś ciekawy to znajdziesz gdzieś wytłumaczenie) i do uzyskania poprawnego sygnału cyfrowego potrzebujesz opornik
  2. ten sygnał jest odwrócony: gdy w nadajniku ustawisz drążek na minimum, tutaj dostaniesz 100% a gdy popchniesz na full gaz, tutaj dostaniesz 0% - tak będzie to widział driver BLDC jeśli to do niego wprost podłączysz

I dlatego, żeby odwrócić takie PWM, musisz po drodze wstawić tranzystor. To nic strasznego. Gdyby jednak to Cię jakoś przerażało, możesz wykorzystać fakt, że procesorek zamontowany na ESC produkuje na jednym ze swoich pinów poprawny PWM, dokładnie taki jakiego oczekuje driver BLDC 🙂 I teraz, zamiast wychodzić sygnałem PWM z wyjścia ESC przeznaczonego na minus silnika i robić magię z tranzystorem, możesz podlutować się kabelkiem wprost do procesorka i to pociągnąć do wejścia PWM drivera BLDC. 

To jak chcesz w nadajniku zrobić sterowanie prędkością, to zupełnie nie ma tu znaczenia. Jeśli w kanale RC będziesz przesyłał informację o prędkości, to tak czy tak musisz zrobić konwersję sygnału serwa na PWM 0-100%.

Jest jeszcze inna opcja: wykorzystujesz jeden z kanałów RC (albo dwa jeśli masz wolne, ale to rozrzutność) do przesyłania informacji np. z dwóch przycisków: "Szybciej" i "Wolniej". Wtedy w kosiarce, do wyjścia odbiornika musisz już podłączyć jakieś małe Arduino i wgrać prosty kod interpretujący te wciśnięcia jako zmiany generowanego PWM. To też wydaje się do zrobienia w jedne wieczór, prawda? Jaki masz nadajnik? Masz tam dźwignię 3-stanową jak np. do sterowania klapami w samolocie? Ona mogłaby się nadać do przyspieszania/zwalniana tego Twojego cuda zamiast drążka.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.