Skocz do zawartości

Problem odpowiednim zlutowaniem Raspberry Pi Zero z DF Robot UPS Hat (DFR0528)


mazem

Pomocna odpowiedź

Czesc

Mój projekt składa się z Pi Zero i DFRobot UPS Hat (DFR0528).
Ponieważ brakuje mi miejsca, musiałem usunąć zlacza GPIO zarówno z RasPI, jak i Hat.
Zeby polaczyc oba moduly przylutowałem pierwszy kabel (b-30-1000) między Pinem # 2 (5V) na RasPi a odpowiednikiem na Hat i
Drugi kabel między Pinem # 6 (GND) na RasPi i odpowiednikiem w Hat.
Początkowo zignorowałem piny I2C # 3,5 (wg dokumentacji sa one uzywane przez hat) ponieważ na razie nie potrzebuję informacji z powrotem do RasPi o stanie baterii.
Przy takiej konfiguracji RasPi nie uruchamia się ani z podłączonym akumulatorem, ani z baterią plus micro-USB 5V (na Hat)

Po podlaczeniu I2C, piny 3 i 5 na RasPi z odpowiednikiem Hat udalo sie uruchomic zestaw ale jedynie z polaczonym akumulatorem i 5V Hat micro-USB.  Jednak po odłączeniu micro USB i podłączeniu tylko akumulatora RasPi nie uruchamia się.
Bylbym wdzieczny za podzielenie sie doswiadczeniami albo pomyslami.

Z gory dziekuje

Link do komentarza
Share on other sites

Zaznaczę, że nie mam nakładki, więc jest to pisane "na sucho".

ups-hat-nakladka-dla-raspberry-pi-zero-d

Z prawej strony jest switching step-up (przetwornica impulsowa, czy jakoś tak to się zwało). Pod nią regulator napięcia, niestety nie wiem na jakie (ale wygląda na 1.8V)... To coś na środku wygląda na jakiś kontroler ładowania po lewej też jakaś przetwornica, u góry prawdopodobnie kontroler stanu baterii. Niestety tylko oznaczenia przetwornicy są czytelne na zdjęciu w botlandzie, reszta to zgadywanie. Stąd szacuję, że warto sprawdzić czy podłączenie 3.3V między RasPi, a nakładką da jakiś rezultat, ew. sprawdzić napięcia na 5V, 3.3V, wyjściu przetwornicy oraz regulatorze na płytce (SOT223). Potem można myśleć dalej... (Sprawdzenie napięć zarówno po stronie Raspberry jak i nakładki) - wtedy będzie wiadomo czy nakładka generuje napięcie i czy dociera ono do maliny (to wykluczy źle przylutowane przewody).

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dzieki za podpowiedz. Juz dziala 🙂 Wyglada ze moje lutowanie nie bylo w najlepszym standardzie. Wystarczylo podlaczyc tylko 5V i GND zeby Pi ruszylo.

To jest wersja minimum, bez informacji zwrotnej do Pi o stanie baterii. Zeby dostac informacje o baterii powinno wystarczyc podlaczenie GPIO 2 i 3, ale nie testowalem.

Link do komentarza
Share on other sites

@mazem Przy okazji rada na przyszłość - zanim przylutujesz piny sygnałowe (I2C, UART etc.) sprawdź czy napięcia Ci dochodzą poprawnie, bo inaczej może się to bardzo źle skończyć (pójdzie trochę dymu i chip do kosza). Teraz wprawdzie większość elementów ma ochronę przed przebiciami zasilania przez I/O, ale jednak zawsze warto zadbać o bezpieczeństwo układów.

Przy okazji part 2 - z tego co się orientuję RPI używa I2C do identyfikacji nakładek, ale mogę się mylić.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

17 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

z tego co się orientuję RPI używa I2C do identyfikacji nakładek, ale mogę się mylić.

Nie mylisz się, są takie 2 piny oznaczane jako ID_SC i ID_SD, które właśnie to robią. Są na pozycjach 27 i 28 więc pewnie zostały dodane razem z rozszerzeniem liczby GPIO w modelu B.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.