Skocz do zawartości

[C] Eclipse - pierwsze starcie


TIMONek

Pomocna odpowiedź

Moje pierwsze kroki związane z programowaniem mikrokontrolerów AVR rozpoczęły się od prostych programów pisanych w asemblerze, oczywiście w Avr Studio.

O ile pisanie w AVR Studio programów asemblerowych można uznać za względnie wygodne, to jeśli chodzi o język C nie jest to najprzyjemniejsza rzecz jaką ludziom przyszło robić: kiepskie kolorowanie składni, brak możliwości sprawdzania błędów w czasie rzeczywistym itd. Na szczęście z pomocą przychodzą inne narzędzia w tym środowisko Eclipse (również bazujące na AVR GCC), które moim zdaniem jest godne uwagi i przede wszystkim darmowe. Umożliwia pisanie, kompilowanie oraz debbugowanie.

Eclipse - pierwsze starcie (czyli co zrobić, żeby napisać pierwszy program)

➡️ Przede wszystkim należy pobrać program Eclipse ze strony: http://www.eclipse.org/downloads/ Ja osobiście używam Eclipse Classic, choć można wybrać również wersję C/C++.

➡️ Program nie posiada instalatora, wystarczy wypakować go do wybranego przez siebie katalogu i uruchomić plik: eclipse.exe. Na początku pojawi się monit z pytaniem gdzie ma znajdować się przestrzeń robocza - tu oczywiście jak kto woli.

➡️ Następnie należy ściągnąć odpowiedni dodatek do Eclipse. W tym celu należy programie kliknąć w zakładkę help i z menu wybrać Install new software. Dokładnie tak jak na poniższym obrazku:

➡️ W kolejnym okienku, które się pojawi, należy dodać nową lokalizację dla dodatków (http://avr-eclipse.sourceforge.net/updatesite/), dokładnie jak na screenie niżej. W moim przypadku pojawił się błąd, ponieważ lokalizację mam już dodaną. Pozostaję tylko zaznaczyć ptaszka przy AVR Eclipse Plugin

➡️ W tej chwili jesteśmy w posiadaniu Eclipse wraz z dodatkiem do obsługi AVR GCC. Czas na pierwszy projekt. W tym celu wybieramy nowy projekt, dokładnie jak na obrazku poniżej:

➡️ W kolejnym oknie wybieramy AVR Cross Target Application i Empty Project, wpisujemy nazwę naszego projektu. Klikamy Finish.

➡️ W kolejnym okienku zaznaczamy tylko wersję Release

➡️ Wybieramy programowany układ i jego częstotliwość:

➡️ W tym momencie wystarczy już dodać pliki do naszego projektu. Pierwszym plikiem oczywiście musi być source file z rozszerzeniem .c

Teraz pozostaje już pisać programy. Kompilujemy przy pomocy "młoteczka", który utworzy nam plik hex. Z przydatnych opcji warto zaznaczyć autozapisywanie w momencie kompilacji (Window -> Preferences -> General -> Workspace -> save auto...) oraz wyłączyć sprawdzanie pisowni (Window -> Preferences -> General -> Editors -> Text Editors -> Spelling).

Jak pewnie zauważyliście nie opisywałem debuggowania - wystarczy troszkę pogoglować i pewnie większość da sobie radę 😉

Pozdrawiam i służę pomocą w razie jakichkolwiek pytań, choć nie mam tu jakiegoś ogromnego doświadczenia). Wszelkie błędy również mile widziane.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jedna rzecz, którą można przeoczyć - zauważyłem, że pod Windows plugin pobiera informacje o mikrokontrolerach z plików *.xml, które instalowane są razem z AVRStudio. Bez zainstalowania AVRStudio prawdopodobnie rozbijemy się o komunikat, że typ mikrokontrolera nie został rozpoznany (sprawdzone jak dotąd na 2 przypadkach). Pod Linuksem wszystko rusza zaraz po zainstalowaniu.

PS. Można by dopisać kilka zdań o konfigurowaniu programatora - plugin bardzo dobrze integruje się z avrdude.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.