Skocz do zawartości

Przetwarzanie OpenStreetMap na systemie wbudowanym #2 - Parsowanie formatu .osm


kronikary

Pomocna odpowiedź

Na programowaniu się nie znam, ale na OSM tak, więc pozwolę sobie na komentarz :).

Format danych warto dostosować do zastosowania. Kafelki są gotową wizualizacją, czyli rastrem tego, co można podejrzeć na stronie OSM. Plik osm (GML) natomiast jest plikiem (w praktyce) wektorowym (co pokazałeś w pierwszej części artykułu) i bazodanowym, pozbawionym wizualizacji - to są surowe, ale OBIEKTOWE dane. Jeśli potrzebujemy np. mapy jako statycznego podkładu do aplikacji wyświetlającej położenie użytkownika, to format osm jest często złym pomysłem (choć jest lżejszy niż kafelki). Jeśli potrzebujemy możliwości kliknięcia w dom czy drogę, albo własnej symbolizacji (kolor, symbol) na bazie atrybutów obiektu - wtedy jak najbardziej.

Niestety OSM nie wystawia serwera usługi WMS/WMTS, co jest - wg mnie - wygodniejszym i bardziej klarownym rozwiązaniem pobierania kafelków.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Leander Jakiś czas temu zastanawiałem czy kafelki pobierane z serwera są danymi wektorowymi czy rastrowymi (o czym wspomniałem w części IV). Dziękuję za odpowiedź, bo rozwiałeś mi tę wątpliwość. Odnośnie zaprezentowanego formatu - zdecydowałem się na dane wektorowe przede wszystkim z powodu właśnie rozmiarów kafelków rastrowych oraz urządzenia w którym wykorzystuje format. Lecz tak jak mówisz, wszystko zależy od aplikacji.

Edytowano przez kronikary
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kafelki - jeśli widzisz dokładnie to, co widać na stronie (w serwisie mapowym), to są to rastry generowane z kompozycji mapowej. Wygenerowanie tego typu wizualizacji w locie z danych wektorowych (które są tylko geometrią) to dodatkowe zadanie (w niektórych narzędziach są wtyczki, które robią ładną mapę z chociażby danych BDOT10k - polska baza państwowa). Wspomniany WMS ma fajną cechę, bo dane na serwerze mogą być wektorem, użytkownik dostaje je zrastrowane, ale jest możliwość odpytania serwera o dane z bazy na podstawie współrzędnych z rastra. Czyli dostaję obrazek, klikam w punkt i mam pełną tabelę atrybutów, bo odpytuję bazę za pośrednictwem rastra (widać to dobrze w narzędziu identyfikacji na geoportalu). W kafelkach działa to inaczej (nie licząc kafelków w usłudze WMTS). Tu jest o "tilesach" z OSM: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tiles Z tego, co widzę, to często jest png.

Edytowano przez Leander
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.