Skocz do zawartości

Spektometr / skaner do badania metali szlachetnych


Pomocna odpowiedź

Witam,
jestem kompletnym laikiem elektronicznym, wiec poprosze o wyrozumialosc.
Poszukuje kontaktu, osoby/osob majacych jakies pojecie o spektometrach, skanerach itp. rzeczach do badania skladu metali szlachetnych.
Chodzi mi o to, ile kosztowaloby skonstruowanie maszyny podobnej do np.  Sigma Metalytics Precious Metal Verifier .
Wszelkie wskazowki mile widziane,
Pozdrawiam,
Tomasz

Link do komentarza
Share on other sites

Kluczowym  elementem spektrometru jest pryzmat,który musi być wykonany z odpowiedniego szkła,które przepuszcza od podczerwieni gdzieś  2000nm do ultrafioletu 200nm.Zdaje się ,że najbliższe jest szkło kwarcowe a może szkło cyrkonowe.Musisz poszukać w katalogach jakie widmo jest przepuszczane.Najlepsze szkło robią Niemcy ,Japończycy,Holendrzy.W warunkach amatorskich takiego urządzenia raczej  nie zrobisz ale zachęcam do czytania i eksperymentowania.O spektrometrach więcej dowiesz się z fizyki np.Fizyka Doświadczalna część IV Optyka(biblioteka uniwersytecka na którym jest wydział mat-fiz-chem na pewno ma i inne pozycje na ten temat też). Natomiast jeśli chcesz znaleźć  osoby znające się na tych urządzeniach to fizycy,ludzie z wydziałów gdzie wykładana jest metalurgia i tam należy się udać.Możesz też spróbować porozmawiać z ludźmi,którzy pracują w hutniczych laboratoriach .Oni na co dzień wykonują takie badania i są znawcami tematu.

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, szymonw napisał:

Natomiast jeśli chcesz znaleźć  osoby znające się na tych urządzeniach to fizycy,ludzie z wydziałów gdzie wykładana jest metalurgia i tam należy się udać. Możesz też spróbować porozmawiać z ludźmi,którzy pracują w hutniczych laboratoriach .Oni na co dzień wykonują takie badania i są znawcami tematu.

Prawda jest taka, że ludzie wykonujący takie badania znają się na wykonywaniu tych badań i obsłudze urządzenia 😉 obsługa techniczna zwykle zna się nieco na utrzymaniu i naprawie tych urządzeń ale budowa nowego to zupełnie inny poziom wtajemniczenia.

Moim skromnym zdaniem koszt budowy urządzenia jakie podał autor tematu przekroczy wielokrotnie cenę tego urządzenia.

Pracowałem w takim laboratorium i miałem okazję naprawiać spektrometry tyle że to nie ta półka cenowa i nie te rozmiary urządzeń. Zwykle nawet jak przyjeżdżał serwis od producenta to niewiele wiedzieli na temat szczegółów technicznych a naprawy wyglądały na zasadzie wymiany podzespołów z checklisty i wystawieniu faktury na kwoty 5-6 cyfrowe a to i tak czasem nie rozwiązywało problemu😆

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem jak  ta Sigma jest zbudowana i jak dokładnie działa, czy to sprawdza dźwięk, światło czy mierzy reakcje na pole magnetyczne ale jeśli to dość prosta metoda to być może samemu w domowym zaciszu się da taniej. Albo jeśli ktoś już budował coś takiego i wie czego najlepiej użyć (w takim przypadku pewnie w internecie by się pochwalił).

Natomiast jeśli chodzi o komercyjne zbudowanie jednej sztuki to 1000$ nie jest ceną wygórowaną. Trzeba wymyśleć jak to ogarnąć, zamówić i przetestować sporo elementów - dużo czasu na to schodzi. Do tego trzeba mieć "próbki" tych metali żeby urządzenie skalibrować jeśli testy są obiecujące. No i potem testy, testy, poprawki, testy, kalibracje testy aż do znudzenia. A na koniec może się okazać, że trzeba coś istotnego zmienić i testować dalej 😉

 

A jak się spisują aplikacje do badania dźwięku monet? Działa to? Ma to sens?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

To opis z ich stony:

The Precious Metal Verifier measures the bulk metal in a bullion bar or coin and ensures that the metal matches the expected electrical characteristics of the selected metal type.


The Verifier can assess a sample in less than one second without affecting the coin or bullion in any way. No chemicals are used, and no physical damage is done to the sample being tested. Unlike in other testing methods, plating and surface features do not significantly impact the unit's ability to measure the underlying metal. Using electromagnetic waves that penetrate deeply into the sample, plating and surface features are largely ignored, and the main body of metal is assessed. The Verifier can measure through plastic cases and bags, numismatic coins do not need to be removed from protective holders.


The user selects the expected metal type. The bar display has brackets that show the expected range of the reading for the selected metal. For example, if the user selects pure gold as the metal, and pure gold is placed on the sensor, a value within the brackets will be shown. Virtually any other metal with a similar weight will fall far outside this range. If the actual reading does not correspond to the expected reading, the bar display will indicate the sample is questionable or not genuine.


Many standard metals are stored in the Precious Metal Verifier and can be selected by the user. For gold coins the user can select pure gold, 22 K gold, 90% gold, American eagle gold, gold ducat and Britannia gold ranges; for silver coins the user can select pure silver, sterling silver, 90% silver, 80 % silver and Britannia silver. Pure platinum, palladium, rhodium, and copper also have stored values. Each of these coin and bullion metals will produce an acceptable range on the Precious Metal Verifier. Even small changes in alloy make a big difference in the readings on the Precious Metal Verifier.

 

Kluczem jest chyba tutaj: "Using electromagnetic waves that penetrate deeply into the sample" ?

 

Aplikacje z dzwiekiem podobno spisuja sie niezle, ale w niektorych wypadkach nie daja 100% pewnosci.

Edytowano przez TomaszBo
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.