Skocz do zawartości

Przełożenie - przekładnia zębata


feriar

Pomocna odpowiedź

Witam,
mam pytania otóż jeżeli mam dwie zębatki to jak jedna ma 36 ząbków, a druga 12 ząbków to przełożenie wynosi 1:3 ? - to było jedno, a drugie jeżeli według tego szkicu pomocniczego jak mam dwa koła na których są zębatki 12 ząbkowe, a na silniku zębatka 36 ząbkowa to w tym przypadku też może być skala 1:3 a co najważniejsze czy to by wogule ruszyło jeśli cała masa pojazdu wynosi "grubo" 1KG bez akumulatora [wliczając też na drugą stronę napędu] napęd to dwa silniki DC 12V 150W a średnica koła to 11cm

szkic pomocniczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Powinieneś mieć odwrotnie koła, bo takiej prędkości nie opanujesz. Ponadto, kąt opasania koła środkowego jest byt mały, nie będzie to działać tak jak powinno (pasek będzie przeskakiwał).

Link do komentarza
Share on other sites

Robisz robota z silnikiem 150W, z przekładnią, która zwiększy obroty trzy krotnie, przy kołach 11 cm i silniku 12V 2850obr/min da ci to prędkość 49m/s. Przemyśl jeszcze raz co chcesz zrobić i dlaczego.

Link do komentarza
Share on other sites

sabre jeśli chodzi o prędkość to można zastosować mostek h z regulacją prędkości bobby a tobie chodzi o to że silniki ustawić z przodu i z tylu a nie jak na rys. Prawo lewo. Jeśli ma być jak zrozumiałem to jak on będzie skręcać ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

feriar, nic nie rozumiesz, przekładnia w twoim robocie zamiast zwiększać moment a zmniejszać obroty na kołach, zwiększa obroty a zmniejsza moment. Pasek napędzający zębatki kół, zazębia się z kołem na osi silnika w zasadzie tylko 1 zębem, więc nawet nie możliwe jest aby napęd z silnika przeniósł się na pasek. Będzie tak, że pasek po prostu napręży się przez co podskoczy do góry pod wpływem ząbka na zębatce na silniku. BoBBy, chciał ci wytłumaczyć, że powinieneś założyć odwrotnie zębatki, tzn. na koła 32 a na silnik 12 zębne, oczywiście aktualna konstrukcja się nie sprawdzi po takiej zamianie.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozważ raczej zastosowanie jakiegoś gotowego podwozia z zepsutego samochodu RC. Będzie to od razu wyglądało o niebo profesjonalniej, bo to co widać na rysunku nawet nie wygląda jakby miało zadziałać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Mati02, omgf to jest rysunek pomocniczy to ze TAK jest przedstawione nie oznacza że po złożeniu będzie wyglądać, a jak do terenu to bym musiał raczej kupić Explorera z ofert mobotu.

Teraz tak przeszukując mobot i inne strony w poszukiwaniu silników aby zrobic naped 4x4 coś jak w explorerach to doszedłem po wyliczeniach aby otrzymać 1-2m/s musiałbym użyć silniki Buehler Motor z przekładniami model 1.61.046.311 i wychodzi mi że przy moim osprzęcie prędkość będzie wynosić 2.06m/s lecz przy obciążeniu [myślę że razem wyjdzie w granicach 2-3kg] znacznie się zmniejszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz też rozejrzeć się za silnikami od wycieraczek. Dostaniesz je za o wiele mniejszą cenę niż te profesjonalne modele, a jak powszechnie wiadomo są one nie do zaje...chania. Masz wtedy rozwiązany problem przekładni. Tylko musiałbyś zastosować sterownik z mostkami dużej mocy 😃

Link do komentarza
Share on other sites

tez tak myślałem nad silnikami od wycieraczek ale ich "zabójcza" prędkość mnie rozwala... chciałbym chociaż ten 1m/s albo 0,75m/s 😉 a poza tym mają trochę masy [są ciężkie].

Link do komentarza
Share on other sites

Przeciez te twoje silniki są zdecydowanie cięższe. Po co ci taka duża prędkość? Zauważ, że twój robot będzie ważył ~5kg (silniki, akumulatory, elektronika...) i rozpędzony do 1 m/s (szybki linefollower) mógłby narobić niezłych szkód.

Link do komentarza
Share on other sites

Gdzieś czytałem że prędkość przy silnikach z wycieraczek Poloneza to ok. 4km/h, czyli prędkość spacerowa człowieka, czyli jak na robota ważącego 5kg to nie tak źle.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie tego nie jestem w stanie powiedzieć, ale jeśli komuś udało się uzyskać taką prędkość to znaczy że można kombinować z wielkością kół.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.