Skocz do zawartości

Kurs STM32L4 – #2 – platforma sprzętowa i środowisko


Komentator

Pomocna odpowiedź

Kurs STM32L4 – #2 – platforma sprzętowa i środowisko

Mikrokontrolery z rodziny STM32L4 to niezwykle ciekawe układy, które łączą wysoką wydajność oraz niski pobór energii. Pora, aby przygotować się do poznania tych układów w praktyce. Czym są widoki i perspektywy w STM32CubeIDE, jak utworzyć pierwszy projekt, wgrać go na płytkę Nucleo i wykorzystać debugger? Zaczynamy!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Przypominamy: w komentarzach do kursów rozmawiamy wyłącznie na tematy związane z konkretnym kursem. Mile widziane są również informacje od osób, które korzystały wcześniej z naszych poradników. Wszystko po to, aby kursanci, którzy mają zamiar korzystać z tego kursu nie musieli "przedzierać" się przez dziesiątki postów na inne tematy. Tematy na pytanie, które nie są związane z kursem można zadawać na naszym forum o mikrokontrolerach.

Link do komentarza
Share on other sites

Wyszedł potężny odcinek kursu!

Zależało nam jednak na tym, aby wprowadzić wszystkie dosłownie za rękę do nowego ekosystemu STM32CubeIDE. Mam nadzieję, że opis widoków, perspektyw i kreatora projektów (oraz informacje o tym jak rozwiązać możliwe błędy) sprawią, że nikt nie będzie miał absolutnie żadnych problemów z praktycznymi ćwiczeniami 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

26 minut temu, Treker napisał:

Wyszedł potężny odcinek kursu!

Delikatnie powiedziane :D Przeczytałem sobie do momentu, w którym opisaliście dostępne dokumentacje. Do tej pory wszystko było jasne, fajnie się czytało. Dzięki! Resztę, czyli instalacje IDE zostawiam na wieczór. Przy okazji pytanie o rdzenie. Na tej kolorowej grafice jest jeden układ, który ma chyba w sobie dwa rdzenie. Dobrze to zrozumiałem, że jeden układ może mieć w sobie np. 2 różne rdzenie?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Nore21 miło słyszeć, że się podobało! Tak, mikrokontrolery mogą mieć w sobie różne rdzenie. Tutaj za przykład posłużył STM32H7, który posiada Cortex-M7 i Cortex-M4, ale tematu układów wielordzeniowych specjalnie tutaj szerzej nie poruszaliśmy (raczej pojawiło się to jako ciekawostka). Jak sam zauważyłeś poradnik już jest obszerny, więc nie chcieliśmy się rozpisywać na takie tematy 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak już mowa o rdzeniach i ciekawostkach to dodam dla formalności, że ten opis został przez nas i tak mocno skrócony, aby nie zniechęcić niektórych osób. Napisaliśmy, że Cortex-M dzieli się na M0, M3, M4 i M7, ale to i tak nie wszystko. Są jeszcze np. układy z rdzeniami Cortex-M33, które należą do generacji ARMv8. Więcej informacji na ten temat można przeczytać np. na Wikipedii (dokładnie w tym miejscu). W ofercie ST można znaleźć układy z tym rdzeniem (dokładnie np. STM32L5). Ale spokojnie - to nie znaczy, że w tym kursie korzystamy ze starych (gorszych) układów. To po prostu inna rodzina mikrokontrolerów 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki widzę, że to faktycznie zawiły temat. W takim razie pozostaje się cieszyć, że w kursie opisaliście to jasno i skrótowo 🙂 Na ten moment wersja z kursu mi wystarcza, a linki zapisałem - doczytam w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jednak nie czekałem do wieczora, bo mnie wciągnęło 😄 W takim razie chyba jako pierwszy odrobiłem zadanie domowe. Daję znać, że wszystko przebiegło sprawnie i wgrałem program, który nic nie robi! Przejrzę jeszcze dokumentację i czekam na kolejny odcinek!

kurs.thumb.jpg.9296c50003d0cc4c8e7ce107d80cc603.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, potwierdzam słowa @Nore21 , artykuł napisany bardzo przystępnie i klarownie. Cieszą odniesienia i porównania do arduino, bo to sztandarowy kurs Forbota i myślę, że dla wielu użytkowników forum ten kurs będzie kolejnym po kursie arduino. 

Brawo Wy👍.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER dzięki, miło słyszeć 🙂 

5 minut temu, SOYER napisał:

dla wielu użytkowników forum ten kurs będzie kolejnym po kursie arduino. 

Dla tych, którzy chcą iść w stronę profesjonalnej elektroniki na pewno tak 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.