Skocz do zawartości

Kurs STM32L4 – #2 – platforma sprzętowa i środowisko


Komentator

Pomocna odpowiedź

Szukając różnych dodatkowych źródeł informacji na temat STM32, przyglądałem się literaturze i innym płytkom STM32, nasuwa się pytanie.
Jest polecana polska książka Aleksandra Kurczyka - "STM32 dla początkujących", gdzie autor bazuje na płytce KA-NUCLEO-F411CE. Jak wygląda (nie)zgodność pomiędzy płytką z kursu STM32 a tą wskazaną. No i jak by to wyglądało w porównaniu z płytką STM32 NUCLEO-H755ZI-Q - STM32H755ZIT6?
W jakich elementach będzie można napotkać na różnice? Czy są one znaczące, jeśli chodzi o programowanie, albo mówiąc inaczej, skomplikowane do skorygowania? 
Krótko mówiąc, czy warto w/w książkę zastosować jako poszerzenie/uzupełnienie kursu? I czy późniejsza przesiadka na większą płytkę np. STM32 NUCLEO-H755ZI-Q - STM32H755ZIT6, będzie problematyczna?

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze zachęcamy do używania dokładnie takiej samej płytki bazowej oraz identycznych elementów jak opisywane w kursie. Używanie innych jest oczywiście możliwe, ale bywa o wiele trudniejsze. Wykorzystując analogię do "przesiadania" - jeśli mamy prawo jazdy i prowadzimy samochód od lat, to przesiadka do innego modelu nie jest problemem. Wystarczy ustawić fotel, lusterka i można jechać. Ale na początku, gdy dopiero się uczymy, nawet niewielkie różnice mogą sprawiać wiele problemów. A jeśli uważamy, że nie, to proponuję pierwszy raz poprowadzić samochód z kierownicą po prawej stronie 😉

Podobnie jest z programowaniem - jeśli już poznamy jeden mikrokontroler, z każdym kolejnym będzie coraz łatwiej. Ale nawet niewielkie różnice na początku nauki, mogą być bardzo problematyczne co widać po częstych wpisach na forum.

Jak chodzi o modele STM32F7 oraz STM32H7 to ich poprawne używanie jest o wiele trudniejsze, niż w przypadku niższych modeli, więc proponowałbym zaczynać od czegoś łatwiejszego.

Natomiast co do książki to się nie wypowiem, bo chyba nie czytałem, albo czytałem, ale nie pamiętam. W każdym razie szybkie spojrzenie na spis treści pokazuje, że wykorzystywane jest środowisko Atollic, które niestety nie jest już wspierane przez ST.

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za wskazówki. Mam zakupione kompletny zestaw do kursu z Botlandu, więc tutaj nie będzie problemu. Po prostu zastanawiałem się nad kolejnym krokiem w przyszłości. Co do książki. Rozumiem że co do zgodności środowiska to faktycznie może być jej brak.

Aktualizacja (piątek o 20:05):

No dobra, to ja jeszcze trochę temat podrążę... Wiemy że jest niezgodność płytek i środowiska. Ale... czy np. biblioteka która obsłuży komunikację z ESP8265 po UART będzie inna jeśli oba środowiska też korzystają z frameworku HAL? Po prostu zastanawiam się nie tyle nad samym programowaniem płytki opisanym w tej książce co nad tworzeniem bibliotek do komunikacji z różnymi peryferiami.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, MC2Systems napisał:

jeśli oba środowiska też korzystają z frameworku HAL

@MC2Systems nazwa HAL to skrót od Hardware Abstraction Layer, więc biblioteka HAL dla STM32, a "jakiś inny HAL" to zupełnie inne narzędzia. Jest to poprostu skrót, którym określa się tego typu biblioteki/narzędzia, czyli rozwiązania, dzięki którym można wykorzystać sprzętową warstwę urządzenia za pomocą wygodnych funkcji - bez zagłębiania się we wszystkie "bity i rejestry" (pisząc w dużym skrócie i uproszczeniu).

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.05.2021 o 17:57, olinek napisał:

Gdyby ktoś miał problem z płytką Nucleo która podczas próby debugowania programu wyświetla na konsoli takie komunikaty:


  Waiting for debugger connection...
  Debugger connected
  Debugger connection lost.
  Shutting down...`

I nie ma zamiaru działać to rozwiązaniem jest wyczyszczenie pamięci flash poprzez STM32 ST-Link Utility 😉

Hej,

Jestem świeży w tym temacie, również zakupiłem zestaw i napotkałem się z tym problemem.
Rozwiązaniem na innym środowisku niż windows jest użycie bilbioteki stlink.

st-flash erase

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny kurs. Po przeczytaniu drugiego rozdziału zamówiłem płytkę uruchomieniową. Przyznaje, że zachęcił mnie również wasz artykuł o odtwarzaniu dźwięku za pomocą I2S. Jest to jest zagadnienie, na którym planuje się skupić po opanowaniu podstaw. Może port kodeka Opus...

Podoba mi się, że podjęta została próba wyjaśnienia modelu biznesowego firmy ARM. Pewne uproszczenia, są tutaj nieuniknione, tak jak napisaliście:

Cytat

Informacje w tej sekcji to tylko telegraficzny skrót, który ma jedynie nakreślić początkującym „tło historyczne”. Celowo zdecydowaliśmy się na pewne uproszczenia.

Wydaje mi się jednak, że to:

Cytat

Firma Arm Ltd. została w 2020 roku przejęta przez firmę NVIDIA za 40 mld dolarów.

wprowadza czytelników w błąd. Wyrażenie chęci zakupu i akceptacja stawki przez drugą stronę to o wiele za mało aby mówić, że forma została przejęta. Żaden urząd antymonopolistyczny w Stanach czy w Europie nie zezwolił jeszcze na to przejęcie...

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@pmochocki Dziękujemy za miły komentarz. Dodatkowe artykuły o I2S czy o wyświetlaczach TFT są warte analizy, jednak potrzeba tam trochę więcej doświadczenia, bo nie są to aż takie gotowce 😉 

Tę drugą kwestię weźmiemy pod lupę i damy znać. Plus za wnikliwość 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Pochwalę się, właśnie zacząłem zabawę i kurs poprowadził mnie "za rękę" - jedyne co bym może dodał to informację jak płytka się powinna zachować przy pierwszym podłączeniu, po wgraniu nowego firmware i po wgraniu programu oraz jego uruchomieniu. U mnie na przykład LD1 mruga teraz naprzemiennie zielono/czerwono z małą przerwą na dłużej świecący zielony kolor -  i chyba o to chodziło, prawda? 😉

Pozdrawiam i dziękuję za świetny kurs, działam dalej...

Link do komentarza
Share on other sites

@mwwojcik Masz na myśli LD1 przy złączu USB? Ten LED informuje o podłączeniu programatora i naprzemiennie miga, gdy masz włączony debugger/wgrywasz program. Jeżeli masz po prostu podłączone zasilanie to świeci się na czerwono, błąd jest sygnalizowany zatrzymaniem świecenia na zielonym kolorze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.10.2021 o 07:12, Gieneq napisał:

Tę drugą kwestię weźmiemy pod lupę i damy znać. Plus za wnikliwość 🙂 

"Graphics card giant Nvidia’s (NVDA) plans to buy Arm, which licenses chip designs, looks all but dead after the Federal Trade Commission sued to block the deal on Thursday."

https://finance.yahoo.com/news/nvidia-40-billion-arm-deal-is-all-but-dead-194051180.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAMX_N59L2Q-F7pEKqU1me00sKYKQr6YqxwnzbNDzN193dX3oelGqhVC8cC-Js_A6zSqu2AcBA4ix5K7_MlJbNEZ2Sw1iAj0C3w4DdHarFTXy-blkCmxeo4drkX1AxGpCDuTdXDeWlH4ToPNrLVzU5ZT3GNStvjHFETFlLli4x2ol

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ad. "Błąd: nie wykryto programatora" - dodałbym w tym akapicie rzecz nie-oczywistą dla zupełnie początkujących: "sprawdź jakiś inny kabel micro-USB" 🙂 U mnie zadziałał drugi, pomimo że pierwszy wyciągnięty z szuflady prawidłowo zasilał płytkę. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.