Skocz do zawartości

Kurs STM32L4 – #2 – platforma sprzętowa i środowisko

Pomocna odpowiedź

@Gieneq wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Zrobiłem tak, jak napisałeś i już po problemie - udało się wgrać program na płytkę👍

@Leroy Fajnie, że się udało 🙂 Dlaczego tak jest, nie wiem, odsyłam tu do mądrzejszych od siebie 😄 grunt, że działa.

Szukając różnych dodatkowych źródeł informacji na temat STM32, przyglądałem się literaturze i innym płytkom STM32, nasuwa się pytanie.
Jest polecana polska książka Aleksandra Kurczyka - "STM32 dla początkujących", gdzie autor bazuje na płytce KA-NUCLEO-F411CE. Jak wygląda (nie)zgodność pomiędzy płytką z kursu STM32 a tą wskazaną. No i jak by to wyglądało w porównaniu z płytką STM32 NUCLEO-H755ZI-Q - STM32H755ZIT6?
W jakich elementach będzie można napotkać na różnice? Czy są one znaczące, jeśli chodzi o programowanie, albo mówiąc inaczej, skomplikowane do skorygowania? 
Krótko mówiąc, czy warto w/w książkę zastosować jako poszerzenie/uzupełnienie kursu? I czy późniejsza przesiadka na większą płytkę np. STM32 NUCLEO-H755ZI-Q - STM32H755ZIT6, będzie problematyczna?

Zawsze zachęcamy do używania dokładnie takiej samej płytki bazowej oraz identycznych elementów jak opisywane w kursie. Używanie innych jest oczywiście możliwe, ale bywa o wiele trudniejsze. Wykorzystując analogię do "przesiadania" - jeśli mamy prawo jazdy i prowadzimy samochód od lat, to przesiadka do innego modelu nie jest problemem. Wystarczy ustawić fotel, lusterka i można jechać. Ale na początku, gdy dopiero się uczymy, nawet niewielkie różnice mogą sprawiać wiele problemów. A jeśli uważamy, że nie, to proponuję pierwszy raz poprowadzić samochód z kierownicą po prawej stronie 😉

Podobnie jest z programowaniem - jeśli już poznamy jeden mikrokontroler, z każdym kolejnym będzie coraz łatwiej. Ale nawet niewielkie różnice na początku nauki, mogą być bardzo problematyczne co widać po częstych wpisach na forum.

Jak chodzi o modele STM32F7 oraz STM32H7 to ich poprawne używanie jest o wiele trudniejsze, niż w przypadku niższych modeli, więc proponowałbym zaczynać od czegoś łatwiejszego.

Natomiast co do książki to się nie wypowiem, bo chyba nie czytałem, albo czytałem, ale nie pamiętam. W każdym razie szybkie spojrzenie na spis treści pokazuje, że wykorzystywane jest środowisko Atollic, które niestety nie jest już wspierane przez ST.

• Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za wskazówki. Mam zakupione kompletny zestaw do kursu z Botlandu, więc tutaj nie będzie problemu. Po prostu zastanawiałem się nad kolejnym krokiem w przyszłości. Co do książki. Rozumiem że co do zgodności środowiska to faktycznie może być jej brak.

Aktualizacja (piątek o 20:05):

No dobra, to ja jeszcze trochę temat podrążę... Wiemy że jest niezgodność płytek i środowiska. Ale... czy np. biblioteka która obsłuży komunikację z ESP8265 po UART będzie inna jeśli oba środowiska też korzystają z frameworku HAL? Po prostu zastanawiam się nie tyle nad samym programowaniem płytki opisanym w tej książce co nad tworzeniem bibliotek do komunikacji z różnymi peryferiami.

• Lubię! 1
4 godziny temu, MC2Systems napisał:

jeśli oba środowiska też korzystają z frameworku HAL

@MC2Systems nazwa HAL to skrót od Hardware Abstraction Layer, więc biblioteka HAL dla STM32, a "jakiś inny HAL" to zupełnie inne narzędzia. Jest to poprostu skrót, którym określa się tego typu biblioteki/narzędzia, czyli rozwiązania, dzięki którym można wykorzystać sprzętową warstwę urządzenia za pomocą wygodnych funkcji - bez zagłębiania się we wszystkie "bity i rejestry" (pisząc w dużym skrócie i uproszczeniu).