Skocz do zawartości

Kurs STM32L4 – #2 – platforma sprzętowa i środowisko


Komentator

Pomocna odpowiedź

Środowisko zainstalowane, płytka podłączona. Wszystko śmiga. Instalacja przeprowadzona na komputerze z Win10, wszystko odbyło się identycznie, jak zostało pokazane w artykule. Po drodze była wspomniana aktualizacja programatora. Jedyna uwaga, to po wgraniu pustego programu jednak na płytce coś się dzieje, dioda LD1 zaczyna migać na czerwono/zielono, a po wciśnięciu Terminate wraca do świecenia na czerwono.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@szeryf dioda LD1 to dioda, która sygnalizuje pracę programatora i debuggera, więc tak, ona oczywiście świeci - nie mamy wpływu na jej pracę 🙂 Chodziło nam po prostu o to, że np. dioda LD2 nie świeci (a nią można sterować z poziomu mikrokontrolera).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Fajnie, że zrobiliście taki kurs, nadrabiam zaległości z elektroniki (również z waszymi kursami), ostatnio spędziłem dużo czasu z pi pico oraz uasyncio i chciałbym więcej. Gdzieś przy urządzeniach z jakich korzystam wiem, że używają czegoś z STM32 a tu niespodzianka i rozpoczęliście kurs.:) Jak chodzi o lekcję wprowadzającą wgranie z upgradem bez problemu, aczkolwiek widzę, że STM stawia na potworne ilości wersji sprzętu (rozumiem, że do wyboru do koloru).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@antsaren miło słyszeć, że kurs będzie dla Ciebie pomocny 🙂 Jeśli chodzi o różnorodność układów STM32 to faktycznie jest tego bardzo dużo, ale dużo robi tutaj też sam fakt, że wszystkie układy zostały tak skategoryzowane w Cube. Inni producenci mikrokontrolerów też mają tysiące wersji swoich układów tylko, że nie zawsze jest to widoczne. Już sam fakt tego, że mikrokontrolery występują w różnych obudowach sprawia, że tych wersji po prostu musi być dużo 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jak ktoś ma Linuxa (ja mam Kubuntu) to polecam instalację z strony ST. Od razu ustawia USB i programator.

Instalacja z repozytorium (każda wersja) powodowała problem z programatorem (nie był widoczny) i nie pomagało ręczne podpinanie. Może miałem za mało wiedzy, a może "piaskownica" nie przepuszczała.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Gdyby ktoś miał problem z płytką Nucleo która podczas próby debugowania programu wyświetla na konsoli takie komunikaty:

  Waiting for debugger connection...
  Debugger connected
  Debugger connection lost.
  Shutting down...`

I nie ma zamiaru działać to rozwiązaniem jest wyczyszczenie pamięci flash poprzez STM32 ST-Link Utility 😉

  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Na codzień pracuję na MacOS (11.4) i... niestety IDE (1.6.1) nie daje się uruchomić w tym systemie. Instalacja przebiega prawidłowo, ale już uruchomienie zgłasza błąd że program jest uszkodzony. Z tego co czytam na forach STM to od kilku lat z tym nic nie zrobili, widać marginalizują użytkowników MacOS.
Czyli chcą mnie zmusić do przesiadki na linuxa (a nie ma pewności czy na linuxie działa) albo na Win. Szkoda.
Czy jest jakaś warta uwagi alternatywa, która na MacOS by pracowała poprawnie?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.