Skocz do zawartości

Radioodbiornik bramy FAAC (zamiana sygnału 24V na 3.3V (np. z użyciem transoptora))


MisiekD

Pomocna odpowiedź

W sumie racja. Później dobrze oprogramowana logika i masz wszystkie potrzebne informacje. Nawet więcej niż udostępnia taka suppla bo tam zdaje się jest tylko że brama otwarta, zamknięta, nie domknięta. A już nic o tym czy aktualnie pracuje czy nie. Tj. Tak ma kolega dawno temu mu to zakładałem, być może coś się zmieniło 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, SOYER napisał:

Co jeśli zatrzymanie bramy spowoduje fotokomórka?

Stany fotokomórek mam też właśnie już na mikrokontrolerze. Potrzebuję tylko tego przycisku pilota. Fotokomórki mam za bramą jak i przed, więc monitoruję cały teren otwierania bramy 🙂

Co do gościa w kominiarce... Kamery też niedługo na posesji będą 😋

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, MisiekD napisał:

Co do gościa w kominiarce... Kamery też niedługo na posesji będą 😋

Kamery to tylko wygoda właściciela, w żaden sposób nie zabezpieczają posesji, nawet jeśli korzystasz z analizy obrazu i alarmów zdarzeń rejestratora.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.07.2021 o 07:12, kaworu napisał:

Tylko po co tak kombinować jak sam rezystor Ci dla PC817 starczy?

I tak też właśnie spróbuję zrobić. Najpierw podepnę zwykłą diodę LED i zobaczę czy reaguje na sygnał pilota.

 

21 godzin temu, _LM_ napisał:

Według mnie powinieneś dorobić sobie krańcówki stanu na obu skrzydłach. 

 

21 godzin temu, SOYER napisał:

Wystarczy jedna na skrzydle które pierwsze zaczyna ruch.

Tak, o tym też myślałem, ale już nie chciałem dokładać więcej elementów ruchomych. Też nie za bardzo jest gdzie to ułożyć, bo brama jest tak przykręcona i element na środku tak samo. W przypadku krańcówek trzebaby to pewnie obniżać. Natomiast sygnał z pilota rozwiązałby wszystko 🙂

 

20 godzin temu, SOYER napisał:

Kamery to tylko wygoda właściciela, w żaden sposób nie zabezpieczają posesji, nawet jeśli korzystasz z analizy obrazu i alarmów zdarzeń rejestratora.

Tak, wiem, to była drobna dygresja 😉 Akurat na mojej posesji zawsze ktoś jest, więc o to się nie martwię 😉

 

21 godzin temu, _LM_ napisał:

Nawet więcej niż udostępnia taka suppla bo tam zdaje się jest tylko że brama otwarta, zamknięta, nie domknięta. A już nic o tym czy aktualnie pracuje czy nie. Tj. Tak ma kolega dawno temu mu to zakładałem, być może coś się zmieniło

Tak to działa właśnie. Centralka w większości bram steruje tylko czasowo włączenie i wyłączenie silników (ew. zmniejszenie tempa pracy silników przy końcach otwierania/zamykania bramy). Centralka nie ma informacji czy brama się zamknęła czy otwarła - po prostu włącza czasowo i silnik powinien zadziałać. Chyba, że ktoś montuje czujniki to wtedy centralka jest bardziej "świadoma" 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No dobrze, tak się kręcimy kolo tematu sterowania z pilota, no a co kiedy bramą zasteruje ktoś za pomocą aplikacji przez wifi albo dodatkowego klawisza o ile masz takowy zamontowany? 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.07.2021 o 07:12, kaworu napisał:

Tylko po co tak kombinować jak sam rezystor Ci dla PC817 starczy?

A jaki rezystor powinienem zastosować tam? Podłączyłem na próbę rezystor 2K i diodę 2.2V. Przy mierzeniu na diodzie było ok. 1mA i 1.7V.

Napięcie na pinach sygnałowych z pilota (radioodbiornika) wynosi dokładnie 20.4V i ~ 1.07mA

 

13 godzin temu, _LM_ napisał:

No dobrze, tak się kręcimy kolo tematu sterowania z pilota, no a co kiedy bramą zasteruje ktoś za pomocą aplikacji przez wifi albo dodatkowego klawisza o ile masz takowy zamontowany? 

Nie ma właśnie aplikacji WiFi ani zewnętrznego przycisku. Natomiast i przycisk, i aplikację WiFi będę robił z wykorzystaniem ESP8266. W zasadzie już jest gotowe, ale potrzebuję jedynie tego sygnału z pilota, bo nie jestem w stanie wiedzieć kiedy brama jest otwarta czy może stanęła (bo ktoś nacisnął raz jeszcze przycisk pilota) 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Kurde uparty jestem.... Przecież czy brama pracuje czy nie, można wyczytać z przekaźników silnika. Co za różnica czy zatrzymana z pilota, aplikacji, fotokomórki? Z tym wyjsciem "pilotowym" fajny pomysł ale będziesz miał sygnał tylko gdy odbiornik coś odbierze, a czasem może odebrać całkiem inny sygnał. No ok już nie marudzę 🙂 Aha i wcześniej pisałem że na tej płytce (odbiornika) jest przekaźnik, naprawdę nic się z nim nie dzieje kiedy klikasz na pilocie? 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, _LM_ napisał:

Kurde uparty jestem.... Przecież czy brama pracuje czy nie, można wyczytać z przekaźników silnika. Co za różnica czy zatrzymana z pilota, aplikacji, fotokomórki? Z tym wyjsciem "pilotowym" fajny pomysł ale będziesz miał sygnał tylko gdy odbiornik coś odbierze, a czasem może odebrać całkiem inny sygnał. No ok już nie marudzę 🙂 Aha i wcześniej pisałem że na tej płytce (odbiornika) jest przekaźnik, naprawdę nic się z nim nie dzieje kiedy klikasz na pilocie? 

Bardzo dobrze, że jesteś uparty, ja też - to cecha, która pozwoli daleko zajść 😁

I tak, można odczytać z przekaźników, ale one są całkowicie zabudowane i wlotowane w centralkę, nie jestem w stanie się do nich w ogóle wpiąć 😕

Różnica natomiast taka, że bez sygnału pilota nie jestem w stanie się dowiedzieć czy brama się zatrzymała. W apce chciałbym mieć informację czy jest otwarta, zatrzymana, czy zamknięta. Jeśli ktoś zatrzyma bramę przez apkę - mikrokontroler się o tym dowie, jeśli ktoś przerwie sygnał podczerwieni w fotokomórce - mikrokontroler też się rowie, jak ktoś naciśnie przycisk - poleci sygnał do mikrokontrolera, mikrokontroler zatrzyma bramę (i również będzie o tym wiedział). A w przypadku pilota niestety nie wiem o tym 😕

Jeśli chodzi o radiodbiornik to on odbiera sygnał tylko o konkretnym przycisku 🙂 A całe zarządzanie akcją bramy odbywa się właśnie w mikrokontrolerze. Centralka służy tylko do odbierania sygnałów z mikrokontrolera i operowaniu na siłownikach 🙂

Co do przekaźnika na radioodbiorniku - jest przekaźnik, ale on jest tylko do przycisku drugiego na pilocie (służy jako furtka). To jest właśnie to lekkie nieporozumienie 😕 Gdyby był przekaźnik także na 1 kanał to nie byłoby żadnego problemu. Jednak Genius zastosował swoje szybkozłącze i z niego wychodzi 5 pinów (z czego 3 są opisane wyżej). A środkowy pin służy do wysyłania sygnału o naciśniętym przycisku pilota wprost do centralki. Optoizolatorów PC817 na radioodbiorniku też nie widzę, innych chyba też. Niemniej, przy naciśnięciu przyciku na pilocie sygnał wysyłany z radioodbiornika jest cichutko (na pewno nie ma przekaźnika) 😕

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, MisiekD napisał:

Natomiast i przycisk, i aplikację WiFi będę robił z wykorzystaniem ESP8266

Ok, ale zrób też zwykły dzwonkowy sterujący bramą, kiedy Ci się zawiesi esp i akurat zgubi na chwilę pilot, będzie jak znalazł.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, SOYER napisał:

Ok, ale zrób też zwykły dzwonkowy sterujący bramą, kiedy Ci się zawiesi esp i akurat zgubi na chwilę pilot, będzie jak znalazł.

Awaryjnie jest kluczyk do siłowników 😉 Przeprowadziłem testy i widzę, że ESP chodzi nawet tydzień bez problemu. Myślę, że na dłuższy czas nie będzie problemu, ale jak by się takowy pojawił - to będę coś wtedy działał 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, MisiekD napisał:

tak, można odczytać z przekaźników, ale one są całkowicie zabudowane i wlotowane w centralkę, nie jestem w stanie się do nich w ogóle wpiąć 😕

Jedno pytanie i już nie smęcę xD listwy śrubowej (do oodł silników) niema? 

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, _LM_ napisał:

Jedno pytanie i już nie smęcę xD listwy śrubowej (do oodł silników) niema? 

Na luzie, nic nie smęcisz 😀 Co do listwy, o ile dobrze pamiętam tam od spodu wszystko jest zlutowane na amen 😬

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, MisiekD napisał:

Różnica natomiast taka, że bez sygnału pilota nie jestem w stanie się dowiedzieć czy brama się zatrzymała. W apce chciałbym mieć informację czy jest otwarta, zatrzymana, czy zamknięta. Jeśli ktoś zatrzyma bramę przez apkę - mikrokontroler się o tym dowie, jeśli ktoś przerwie sygnał podczerwieni w fotokomórce - mikrokontroler też się rowie, jak ktoś naciśnie przycisk - poleci sygnał do mikrokontrolera, mikrokontroler zatrzyma bramę (i również będzie o tym wiedział). A w przypadku pilota niestety nie wiem o tym 😕

Jeśli chodzi o radiodbiornik to on odbiera sygnał tylko o konkretnym przycisku 🙂 A całe zarządzanie akcją bramy odbywa się właśnie w mikrokontrolerze. Centralka służy tylko do odbierania sygnałów z mikrokontrolera i operowaniu na siłownikach 🙂

Zły pomysł, powinno być niezależnie, centralka swoje, a esp tylko jako dodatkowe sterowanie plus czujniki stanu bramy i powiadomienia. 

Mam rozumieć, że jak zawiśnie esp to bramy nie otworzysz, chyba, że kluczem?

Link do komentarza
Share on other sites

Natomiast pomysł z rezystorem wydaje się ciekawy, jednak mam drobny problem jaką odpowiednią wartość dobrać - moglibyście mi w tym aspekcie jakoś pomóc? To mogłoby rozwiązać problem.

PS. Ile mA potrzebowałby PC817 do poprawnego działania już?

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, SOYER napisał:

Zły pomysł, powinno być niezależnie, centralka swoje, a esp tylko jako dodatkowe sterowanie plus czujniki stanu bramy i powiadomienia. 

Mam rozumieć, że jak zawiśnie esp to bramy nie otworzysz, chyba, że kluczem?

No tak, ale jeszcze mi się zawiśnięcie nie zdarzyło 😉 Jak się zdarzy, będę kombinował, ew. zdalnie resetował co noc 😉

Jak coś nie zadziała to rodzina wie jak otwierać kluczem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.