Skocz do zawartości

Regulowanie temperatury za pomocą modułu Peltiera


czarnyjoe

Pomocna odpowiedź

Witam, przymierzam się do rozpoczęcia budowy urządzenia które mam zamiar przedstawić w pracy inżynierskiej. Z założenia ma to być chłodzenie szaf sterowniczych za pomocą modułu Peltiera.

Projekt wydaje się prosty, natomiast posiadam Raspberry Pi 2B i pomyślałem, że projekt sobie utrudnie 🙂

Mój pomysł wygląda następująco, chciałbym odczytywać temperature z wnętrza obudowy, jeżeli ta przekroczy dopuszczalną wartość, na moduł Peltiera jak i wentylatory dostarczane jest napięcie do momentu uzyskania porządanej temperatury wnętrza szafy. 

Na ten moment te kwestie są dla mnie niejsane:

  • czy jest możliwośc podłączenia bezpośrednio miernika temperatury do maliny, czy potrzebny jest przetwornik ADC?
  • w jaki sposób kontrolować Peltiera z maliny? Gdybym nie używał maliny zrobiłbym to za pomocą kontrolera PWM, ale jak wygląda to w tym przypadku

Proszę również o rady, spostrzerzenia odnośnie projektu, jestem osobą a bardzo nikłym doświadczeniu z mikrokontrolerami i dosłownie wszystko w tym temacie będzie dla mnie wartościowe

Link do komentarza
Share on other sites

Co prawda szczegółów pracy modułów peltiera nie znam, ale kiedyś wyczytałem chyba na elektrodzie że sterowanie ich pwm jest nieefektywne, lepiej zastosować metodę włącz / wyłącz. Lub sterować liniowo (co znów odpada z powodu wydzielanego ciepła w reg liniowym) jak znajdę ten artykuł to podeślę linka. 

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, czarnyjoe napisał:

czy jest możliwośc podłączenia bezpośrednio miernika temperatury do maliny, czy potrzebny jest przetwornik ADC?

Jeśli to cyfrowy termometr (np. DS18B20 lub coś na I2C) to oczywiście nie ma problemu. Jeśli analogowy (termistor) - niestety, potrzebny byłby przetwornik.

2 godziny temu, czarnyjoe napisał:

Gdybym nie używał maliny zrobiłbym to za pomocą kontrolera PWM,

Np. używając wbudowanej w Malinkę możliwości generowania sygnału PWM.

2 godziny temu, czarnyjoe napisał:

Proszę również o rady, spostrzerzenia odnośnie projektu

Jak dla mnie to przerost formy nad treścią. Inżynier powinien również umieć oszacować koszty różnych rozwiązań, awaryjność i takie tam różne inżynierskie duperelki. Powiedz: czy idąc do lekarza po jakiś lek na kaszel wolisz dostać syrop za 10 PLN, który działa chwilę po zażyciu, czy może drugi syrop za 100 PLN, który mało że po pierwszym otwarciu musi odczekać pięć minut zanim będzie można go zażyć, a do tego istnieje niebezpieczeństwo, że zamknięcie butelki z syropem spowoduje jego zepsucie się z przyczyn niewiadomych?

To o czym piszesz to zadanie dla mikrokontrolera (po mojemu jakiś ATtiny czy mały STM, może być np. Arduino Pro Mini, RPi Pico czy ESP który dodatkowo wyśle po WiFi aktualny stan) a nie dla mikrokomputera.

No, ale to moje zdanie.

No, chyba że tematem pracy jest "stworzenie urządzenia z tego co mam w szufladzie" 🙂

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Obawiam się, że Ethanak ma rację "przerost formy nad treścią". Zwykły mały termostat bimetaliczny NO, który załącza wentylator. W praktyce dwa wentylatory które wymuszają przepływ powietrza wokół dwustronnego radiatora - tak aby powietrze z zewnątrz (chłodniejsze) nie wpływało do urządzeń w szafie - albowiem często takie szafy sterownicze stoją w zapylonej hali. Tak to jest rozwiązane w istniejących szafach. 

Jeśli jednak temperatura otoczenia w jakiej może znaleźć się szafa bywa wyższa niż wymagają tego urządzenia to należy dodatkowo zastosować chłodzenie. Mogą to być moduły Peltiera, które rozdzielają wspomniany dwustronny radiator. Należy się wtedy skupić na dobraniu odpowiedniej mocy i prądu płynącego przez moduł, tak aby chłodzenie przebiegało najefektywniej. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.