Skocz do zawartości

Pierwszy robot jeżdzący - jakie zasilanie silników DC


cezarg1410

Pomocna odpowiedź

10 minut temu, farmaceuta napisał:

spróbować można za te 2-3 dychy

Próbowałem różnych... i do jakichś normalnych zastosowań te tanie się nie nadają.

Ja tam wolę wydać raz więcej, niż raz mniej a potem drugi raz więcej... ale to już kto co woli 😉

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, ethanak napisał:

Próbowałem różnych... i do jakichś normalnych zastosowań te tanie się nie nadają.

Ja nie mówię o jakichś pseudo bateriach tylko o porządnych firmówkach... często jest tak że z większych pakietów zdycha jakaś cela a reszta cały czas ma te 90% pojemności...ja się jeszcze nie potknąłem na takich zakupach, ale wiadomo że ryzyko zawsze jest...(oczywiście nie zmuszam ani nie namawiam, to tylko moja opinia😉)

Link do komentarza
Share on other sites

Bateria yato wyzionela ducha - pękła obudowa. Ogólnie z mojej winy- zapomniałem że była już klejona, testowałem robota w terenie mocno uderzyłem i obudowa bye bye.

Z resztą j tak się nie nadawała bo się ciągle wyłączała.

Kupiłem więc parkside z ładowarką. Znalazłem jakaś ofertę za 110 PLN. Działa dobrze. Robot prezentuje się tak jak na fotce.

 

No i... Przypadkiem trafiłem w szafie na przetwornicę step up która kupiłem kiedyś nawet nie pamiętam po co.

Testowo wrzuciłem ja do robocika i ustawiłem napięcie na wyjściu 30v. Efekt... Ten sprzęt lata. Przyjmuje na klatę przyspieszenie rzędu 1500hz. Jak nagram jakiś sensowny filmik to wrzucę bo ja nie dowierzam jak to jeździ 😄

Standardowo jednak mam ją ustawiona na okolice 22v tak żeby nie przeginać i nie katować sprzętu. Dodatkowo zrobiłem sobie w aplikacji na Androida suwaczki od maksymalnej prędkości i przyspieszenia więc na bieżąco mogę tym sterować.

ogólnie zastanawiam się czy nie wrzucić tutaj kodu na androida - może komuś się przyda bo jest tego trochę deficyt w internecie. 

 

W zasadzie mechanicznie robot jest skończony. Pozostaje jakaś obudowa sensowna i światła żeby widział gdzie jedzie 🙂

 

Z rzeczy z którymi wciąż walczę to sterowanie. Nie potrafię sensownie zmusić go do skręcania przy wyższej prędkości. Nie mam na to za bardzo pomysłu i zdecydowanie jest to problem autka.

ale walczę dalej 🙂

 

IMG_20220916_215211.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciągle pracuję nad sterowaniem.

Tymczasem...

Wczoraj miała miejsce awaria. Robot stał w miejscu od 2-3 minut z włączonym zasilaniem i nagle s jednego sterownika poszedł ogień.

Zanim zdążyłem wyjąć baterię to już został z niego węgielek jak w załączniku.

Początkowo byłem pewien że to zwarcie w układzie ale oblecialem to miernikiem i jest ok. Poza tym wsadzilem nowy drv i wszystko działa po staremu.

Ma ktoś pomysł jaka była przyczyna? Obecnie z tego co widzę sterownik ma zwarty vmot do masy więc zapewne to była przyczyna "pożaru".

 

IMG_20220922_172406.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Ogniwa z depakietu nowe, nigdy nieładowane to ja bym zaryzykował ze sklepu jakiegoś co w temacie siedzi, Batimex np. Nie mam nic wspolnego z nimi, tylko wydaje sie to rozsądne, żeby podpowiedzieć komuś, tak zeby chałupy nie spalić. Lutowanie ogniw - zdania są podzielone, ale ja bym przetarł gąbką do naczyń, zeby trochę zetrzeć z biegunów, to co by mogło tam być, posmarować topnikiem, żeby już tam był i gryzł i mocna lutownica, 100 W. Nowe czy depakiet, to zawsze taki pakiet na miarę skrojony możnaby wkomponować ładnie w nadwozie/podwozie - mniej obudowy i dwa z przodu, dwa z tyłu, jeden w środku, rozklad masy itp. Ładować to mozna pojedynczo wtedy TP4056 czy inną. Mając 5 TP4056 (pojedyncze, czy kanapka z wielu jako jeden dla większego prądu ładowania) i 5 "ładowarek" sieciowych, to można ładować jednocześnie - balansowanie z głowy, jeśli ładowane do pełna. Aku Parkside'a nie ma zabezpieczenia typowego dla Li-ion, poza bezpiecznikiem - pewnie 20 - 30 A, wiec możnaby dać mniejszy na wyjściu. Ta mała ładowarka nie ładuje na full 4.2 V i wysycone, tylko gdzieś na 4.1, choc trochę balansowanie może zbijać do tego poziomu, ale to w sumie na korzyść dla żywotności. Mozna też dobrać napiecie ppd siebie i bez przetwornic jechać, jeśli sterowanie prędkością a nie mocą jest - większą sprawność, mniej elektroniki no i cały prąd pod ręką, nie ma ograniczeń przetwornicy.

Pin T to termistor po prostu przyklejony do jednego ogniwa.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.