Skocz do zawartości

Pierwszy robot jeżdzący - jakie zasilanie silników DC


cezarg1410

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak masz dostęp do drukarki to się mogę podzielić swoimi stl-ami (felga z petg, opona z tpu, 65mm do moich nema14 ale w openscadzie można przerobić). Chcę teraz wydrukować opony z TPE, ale najpierw muszę jakiś tani znaleźć i nauczyć się z tego drukować.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No i nie udało się skończyć do końca tygodnia jak obiecywałem.

Ale... Bliżej niż dalej 🙂

zostało dolutowac wsuwki do kabli silnikowych i zamocować koła które jeszcze nie dotarły.

po podpeiciu normalnego zasilacza układ wstaje jak trzeba. Płytka (lutowanie) skończona 🙂

 

IMG_20211205_214015.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, cezarg1410 napisał:

zostało dolutowac wsuwki do kabli silnikowych 

Starczy tych kabli? Dlugosci..a te kable od strony sterow lutowales czy tez na goldpinach?? 

I jest taka sprawa jeszcze ze w zaleznosci jak podepniesz kable do faz to silnik moze krecic sie w roznym kierunku...mozna to oczywiscie uwzglednic programowo no ale jednak najlepiej znormalizowac calosc...w sensie ze np. LOW na dir to lewo i HIGH prawo...(dla wszystkich silnikow)

Edytowano przez farmaceuta
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Te kable będą miały druga część - mam gotowe wsuwki 4pinowe na goldpiny które wlutowalem obok drv.

Oryginalnie kable były całe ale miały po metr długości a to nieco za dużo dlatego ucialem 🙂

Generalnie z tej poczwórnej wsuwki która była razem z kablem planuje zdjąć plastik nasunąć ją na goldpiny drv a potem delikatnie dotknąć cyna żeby mi się tam nic nie luzowalo. Dlatego że siedzi ona na tych pinach dość luźno.

z kolei wsuwka która siedzi na silniku jest tam jak wmurowana więc tam nie trzeba nic kombinować. Siedzi i tyle.

Dzięki za radę. Na pewno zwrócę na to uwagę. Prąd na drv mam już ustawiony na okolice 1A.

Generalnie tylko dotknąć i będę to testował... 🙂 Jutro powinno się udać.

 

Edytowano przez cezarg1410
Link do komentarza
Share on other sites

19 minut temu, cezarg1410 napisał:

Generalnie z tej poczwórnej wsuwki która była razem z kablem planuje zdjąć plastik nasunąć ją na goldpiny drv a potem delikatnie dotknąć cyna żeby mi się tam nic nie luzowalo. 

Hmmm...az tak slabo trzyma?? U mnie do testow jak podpinalem taka wtyczke na dwa piny do odbiornika rc to juz bylo elegancko...moze jednak tylko skrocenie kabli i zostawic te wtyczki?? Jak sie przypatrzysz to mozesz te konektory lekko zacisnac jakims srubokretem czy cos i powinno juz byc na tyle sztywno ze bedzie luz...no ja bym jednak nie lutowal bo zawsze wieksza szansa ze gdzies tam zwarcie zrobisz przypadkiem, tym bardziej ze nie chcesz lutowac tak konkretnie...

 

21 minut temu, cezarg1410 napisał:

Jedna rzecz mnie martwi.

Ciężkie to jak cholera 😄

No piorko to nie bedzie, ale nie martw sie...bedzie jak rakieta chodzic...troszke sily bys musial wlozyc zeby zatrzymac kola tak ze luz..😉

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, farmaceuta napisał:

Jak sie przypatrzysz to mozesz te konektory lekko zacisnac jakims srubokretem

O tym nie pomyślałem... Sprawdzę 🙂 NIby to nie trzyma jakoś słabo, ale jakoś tak niepewnie.

 

1 godzinę temu, farmaceuta napisał:

.no ja bym jednak nie lutowal bo zawsze wieksza szansa ze gdzies tam zwarcie zrobisz przypadkiem

To jest generalnie jakiś tam problem tego projektu - ja nie umiem jakoiś mega lutować i ta płytka od spodu wygląda raczej średnio.

Raczej na 90% zamówię drugą płytkę uniwersalną i żeńskie goldpiny i zrobię ją od nowa - na spokojnie, bez pośpiechu Tutaj raz, że niektóe luty są słabe, a dwa że zwyczajnie brakło doświadczenia i źle rozplanowałem rozłożenie elementów na płytce. Koszt samej płytki i gniazd będzie śmieszny, a sterowniki, esp i przetwornicę to po prostu wyjmę i przełożę w nową 🙂

Ale to na spokojnie jak już uda się całość uruchomić, bo jest to zrobione raczej pewnie (wszystkie luty siłowo sprawdziłem), a miernikiem sprawdziłem każde jedno połączenie na zwarcia - takowych nie stweirdziłem.

Edytowano przez cezarg1410
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Spróbowałem właśnie uruchomić jeden silnik.

Niestety po podaniu prądu na całość silnik stoi w miejscu. Cewki są jakby "zwarte" bo nie mogę zakręcić osią silnika.

Co robię źle? 😕

 

EDIT:

ok jeden silnik sie rusza. Ale tylko o jeden krok. w TEmpie obrot na sto lat. Chyba musze poczytac o sterowaniu 😄

//Arduino
//const int dirPinX = 4;
//const int stepPinX = 5;
//const int dirPinY = 2;
//const int stepPinY = 3;

//ESP32
const int DIR_LEFT_PIN = 14;
const int STEP_LEFT_PIN = 12;

const int DIR_RIGHT_PIN = 27;
const int STEP_RIGHT_PIN = 13;

const int ENABLE_PIN = 26;

//----------------------------ONCE---------------------------- 
void setup()
{
  pinMode(STEP_LEFT_PIN, OUTPUT);
  pinMode(DIR_LEFT_PIN, OUTPUT);  
  pinMode(DIR_RIGHT_PIN, OUTPUT);
  pinMode(STEP_RIGHT_PIN, OUTPUT);
  pinMode(ENABLE_PIN, OUTPUT);
  digitalWrite(ENABLE_PIN, 0);
}

//----------------------------LOOP---------------------------- 
void loop()
{
  stepX();
}

void stepX()
{
  // Set motor direction clockwise
  digitalWrite(DIR_RIGHT_PIN, HIGH);
  digitalWrite(DIR_LEFT_PIN, HIGH);
  digitalWrite(STEP_RIGHT_PIN, HIGH);
  digitalWrite(STEP_LEFT_PIN, HIGH);
  delay(100);
  digitalWrite(STEP_RIGHT_PIN, LOW);
    digitalWrite(STEP_LEFT_PIN, LOW);
  delay(1000);
}

 

Edytowano przez cezarg1410
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.